Madrid 9. júna (TASR) Väčšina obyvateľov Španielska je spokojná s vývojom vo svojej krajine v uplynulých rokoch. Ako vyplýva z dnes zverejnených výsledkov prieskumu Centra sociologických štúdií, dovedna 63 percent respondentov si myslí, že situácia sa zlepšila a súčasná pozícia Španielska v celosvetovom meradle je dobrá alebo veľmi dobrá. Opačný názor majú len tri percentá opýtaných.
Činnosť vlády v priebehu ostatných desiatich rokov hodnotí ako dobrú alebo veľmi dobrú 48 percent Španielov a rovnaký počet je spokojný aj s pôsobením premiéra. Oveľa väčšie uznanie však získal kráľovský dvor, činnosť ktorého bola z medzinárodného hľadiska pre Španielsko prínosom podla 73 percent respondentov.
S pojmom Európska únia sa Španielom najviac spája pokrok, sloboda, budúcnosť a kultúra, zatiaľ čo Spojené štáty americké pre väčšinu z nich znamenajú bohatstvo. Naopak chudobu spája 63 percent obyvateľov štátu zaberajúceho väčšiu časť Pyrenejského polostrova s krajinami Latinskej Ameriky. Každý druhý však k slovu chudoba priradí aj Rusko, arabské krajiny a východnú Európu.
Celkovo 54 percent španielskeho obyvateľstva označuje svet za menej bezpečný ako pred desiatimi rokmi, pričom za najväčšie hrozby pre svetový mier považuje polovica respondentov priveľké rozdiely medzi bohatými a chudobnými krajinami, 35 percent medzinárodný terorizmus, 26 percent jadrové zbrane a 23 percent islamský fundamentalizmus.
Prevažná väčšina Španielov (78 percent) sa podľa prieskumu vyslovila za to, aby bohaté krajiny pomáhali chudobným, pričom necelá polovica opýtaných je spokojná s tým, ako v tejto oblasti koná Španielsko. Traja zo štyroch Španielov tiež súhlasia s nasadením medzinárodných mierových síl pod záštitou OSN a z humanitárnych dôvodov.
Udalosťou, ktorá v uplynulých mesiacoch zaujala najväčšiu pozornosť španielskeho obyvateľstva, bol septembrový teroristický útok na Svetové obchodné centrum v New Yorku. Len 52 percent sa však zaujíma veľmi alebo dostatočne o udalosti vo svete, pričom prioritné sú správy týkajúce sa Európskej únie, vývoja v Latinskej Amerike, USA a Izraeli.
Najväčšiemu uznaniu spomedzi svetových predstaviteľov sa v silne náboženskej krajine teší jednoznačne pápež Ján Pavol II. spolu s tibetským dalajlámom, zatiaľ čo najsympatickejšou krajinou je pre Španielov Taliansko.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) hy