SME

Klenot raja - Suchá Belá

Krasové tiesňavy patria ku krajinárskym klenotom Slovenského raja. Pravdepodobne najnavštevovanejšia je tiesňava Suchá Belá, ktorá sa nachádza v severozápadnej časti pohoria.

Suchá Belá - Misové vodopády.Suchá Belá - Misové vodopády. (Zdroj: FOTO - JOZEF ŠTEFUNKO)

Hlavným dôvodom väčšieho záujmu o Suchú Belú je nielen ľahká dostupnosť z osady Podlesok pri Hrabušiciach, ale najmä divokosť a podmanivá krása. Výstup tiesňavou poskytuje nezabudnuteľný zážitok umocnený dramatickosťou prostredia bizarných skál a množstva vodopádov. Končí sa na planine Glac ležiacej o 400 m vyššie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Názov Slovenského raja - nádherného kúta Slovenska, je viac ako výstižný. V najstarších prameňoch sa neosídlené územie ležiace južne od Hornádu spomína ako Silva Zepus, neskôr ako Stratenská hornatina. Súčasné pomenovanie sa po prvý raz objavilo na stranách jedného z prvých čísel turistického časopisu Krásy Slovenska, ktorý vychádza od roku 1921. Jeho autorom bol Gustáv Nedobrý.

SkryťVypnúť reklamu

V dvadsiatych rokoch 20. storočia totiž sprístupňovanie viacerých ťažko dostupných miest v Slovenskom raji nabralo vysoké obrátky. Práve Gustáv Nedobrý bol neúnavným propagátorom jeho tiesňav. V článkoch vzdával hold nielen divokej prírode, ktorú porovnával s „biblickým rajom", ale najmä vzácnym a ušľachtilým ľuďom, ktorí jej krásy sprístupňovali.

Kaskády. FOTO - TIBOR KOLLÁR

Hlavný turistický magnet Názov doliny Suchá Belá je totožný s názvom potoka, ktorý ju vytvoril. Je typickou tiesňavou - geomorfologickým tvarom, ktorý je špecifikom Slovenského raja a patrí k jeho hlavným turistickým magnetom. Potok zahĺbil úzku skalnatú dolinu do vápencového masívu. Vďaka okrajovej polohe na rozhraní pohoria a kotliny pritom prekonáva úctyhodný výškový rozdiel - na vzdialenosti 4 km až 400 m.

SkryťVypnúť reklamu

Dolina Suchá Belá oddeľuje masívy Vtáčieho hrbu a Rumanovej. Jej pozdĺžny profil je výrazne stupňovitý, takže na sérii skalných stupňov sa vytvorila kaskáda vodopádov. Najvyššie sú Misové vodopády vysoké necelých 30 m. Okienkový vodopád dosahuje asi polovičnú výšku 15 m.

Okienkový vodopád. FOTO - TIBOR KOLLÁR

Objavovanie Suchej Belej Suchá Belá bola dlhý čas panenským územím, na ktoré ľudská noha nevkročila. V roku 1900 sa skupina na čele s M. Róthom dostala až k Misovým vodopádom. O osem rokov spodný úsek sprístupnili všetkým turistom po upravenom chodníku. V marci 1910 skupina A. Mervaya ako prvá prešla celou dolinou až na planinu Glac. Turisti ich mohli pohodlne napodobniť až v roku 1959, keď členovia horskej služby zabezpečili kritické miesta výstupu technickými pomôckami.

SkryťVypnúť reklamu

Odporúčaná túra ponúka fascinujúci prechod tiesňavou Suchá Belá, ktorá je súčasťou rovnomennej národnej prírodnej rezervácie. Z autokempingu v Podlesku vstúpime po zelenej značke do tiesňavy. Pomocou drevených lávok pôjdeme striedavo po oboch brehoch a riečisku potoka až pod roklinu Misových vodopádov, kde sa začína exponovaný výstup. Nad Misovými vodopádmi prejdeme riečiskom cez najužšie miesto (tzv. Roklina). Dno doliny sa zužuje na takmer jeden meter, pričom výška kolmých stien nad našimi hlavami dosahuje miestami až 150 m.

Rebríkom a cez skalné okno sa dostaneme ponad Okienkový vodopád. Rozšírenou časťou prejdeme ku Korytovému vodopádu. Pokračujeme popri Bočnom vodopáde opäť do zúženia tiesňavy (tzv. Kaskády). Trasa ďalej vedie miernejšie hore popri potoku širšou časťou tiesňavy. Na záver nás čaká strmšie stúpanie zalesneným ponorným riečiskom. Zakrátko prídeme k rázcestiu Suchá Belá-vrch. Výstup sa končí na okraji výraznej planiny Glac. Z najvyššieho bodu trasy môžeme pokračovať na Kláštorisko alebo priamo po Glackej ceste zísť do osady Podlesok.

SkryťVypnúť reklamu

View Kam na túru in a larger map

Zaujímavosti

Slovenský raj

Národný park Slovenský raj, ktorého súčasťou je aj Suchá Belá, patrí medzi najmladšie národné parky na Slovensku. Krajinársky mimoriadne hodnotné územie na pomedzí Spiša a Gemera je od roku 1988 chránené ako národný park na rozlohe takmer 20 000 ha. Približne pätina územia sa chráni prísnejšie v rámci viacerých prírodných rezervácií a pamiatok.

Piecky

Národná prírodná rezervácia a ďalšia z typických krasových tiesňav v západnej časti Slovenského raja na okraji planiny Glac s Veľkým a Terasovým vodopádom. Chráni zachované lesné porasty, vápencové bučiny, bukové jedliny a reliktné vápencové boriny na výrazne členenom reliéfe. Na skalách Piecok kvitne vzácna prvosienka holá a soldanelka uhorská.

SkryťVypnúť reklamu

Sokol

Národná prírodná rezervácia, ktorá zahŕňa strmé kaňonovité doliny Veľký Sokol a Malý Sokol s vysokými stenami, krasovými javmi a vodopádmi. Turisticky prístupný je len Veľký Sokol - mohutná a 4 km dlhá tiesňava na západnom okraji planiny Glac, ukončená romantickou Róthovou roklinou pomenovanou po priekopníkovi turistiky v Slovenskom raji.

Časový rozvrh: Podlesok - Kláštorisko 3 hod. - Podlesok 1 ¼ hod.

Dĺžka: 14 km

Prevýšenie: 409 m

Celkový čas: 4 hod. 15 min.

Odporúčame

Podlesok

Turistické stredisko v severozápadnej časti Slovenského raja. Je východiskom všetkých túr do centrálnej a severozápadnej časti pohoria. Leží v údolí Veľkej Bielej vody na začiatku Prielomu Hornádu pri ústí tiesňavy Suchá Belá neďaleko Hrabušíc. Ponúka viacero možností na ubytovanie a stravovanie. Autokemping Podlesok je vhodný pre mototuristov i pre všetky kategórie milovníkov prírody a turistiky. Okrem ubytovania v chatkách sú v areáli vyhradené priestory na postavenie vlastného stanu alebo karavanu. Celková kapacita táboriska je 600 stanov. Navštíviť možno aj RANČ Podlesok - ubytovacie a stravovacie zariadenie nachádzajúce sa v tichej časti turistického strediska. Je vhodné pre milovníkov pokojnejšieho prostredia i pre rodiny s deťmi.

SkryťVypnúť reklamu

Planina Glac

Najrozsiahlejšia planina v Slovenskom raji. V jej svahoch sú vymodelované takmer všetky najatraktívnejšie tiesňavy pohoria - na východe Kyseľ a Sokolia dolina, na západe Veľký Sokol, Piecky a na severe Suchá Belá, Kláštorská roklina a Zelená dolina (turisticky neprístupná). Nad údolím Bieleho potoka sa nachádzajú najznámejšie jaskyne - Medvedia jaskyňa a Zlatá diera. Planina Glac a jej výbežky tvoria ústredný orientačný priestor územia, vyúsťuje tu podstatná časť značkovaných chodníkov.

Glacká cesta

Pôvodne trasa starej obchodnej cesty spájajúcej Gemer so Spišom vedúca približne severojužným smerom planinou Glac. V časti nad Malým Zajfom sa nachádza dávny cestný objekt Dukov most. Na Glackú cestu vyúsťujú viaceré značkované chodníky. Z úseku vedúceho Malou poľanou sú veľmi pekné výhľady na Havraniu skalu.

SkryťVypnúť reklamu

Náročnosť

Pomerne náročná okružná túra. Exponované úseky v tiesňave Suchá Belá zabezpečujú rebríky, reťaze, stúpadlá a lávky. Vyžadujú si zvýšenú opatrnosť. Prechod tiesňavou je jednosmerný, môže sa ísť len proti toku potoka! Zvyšok trasy vedie po pohodlných lesných cestách a chodníkoch. Trasa je dobre značkovaná, avšak zvýšenú pozornosť treba venovať častej zmene farby turistických značiek.

O túre tiesňavou Suchá Belá sa možno viac dočítať v turistickom sprievodcovi Slovenský raj z edície S batohom po Slovensku z vydavateľstva DAJAMA.

Autor: Daniel Kollár

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  2. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  3. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  4. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  5. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  6. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  7. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  8. Na Marka oharka do jarka
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 41 115
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 863
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 429
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 8 187
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 7 482
  6. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 5 044
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 676
  8. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 655
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Soňa Fröhlichová: Bazilej (Basel, Bâle) je pozoruhodné mesto, žijúce kultúrou, športom a tradíciami
  2. Soňa Fröhlichová: Bazilejský karneval trvá 72 hodín
  3. Iveta Bakitová: Fínsko - 5 dní v krajine tisícich jazier v zime
  4. Irena Šimuneková: Rozhľadňa pod Klenovou
  5. Blanka Ulaherová: Pokakalsapeter, veselý cintorín, plno kaktusov a hmyz na zožratie (Mexiko 2024/2)
  6. Martin Majzlan: Icefields Parkway – Najkrajšia cesta na svete
  7. Ladislav Kucharik: Thajsko Krabi Maya Bay
  8. Dada Vozáriková: Človek by nepovedal, aké krásne sú albánske hory
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 102 958
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 471
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 78 784
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 794
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 042
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 660
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 002
  8. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 8 391
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
SkryťZatvoriť reklamu