SME

Hornád - prelomená skalná hradba

Jedna z najkrajších kaňonovitých dolín na Slovensku, nazvaná Prielom Hornádu, sa začína v Hrdle Hornádu južne od Hrabušíc v Hornádskej kotline.

Prielom Hornádu.Prielom Hornádu. (Zdroj: JÁN LACIKA)

Rieka Hornád v dávnej minulosti, keď ešte planiny Slovenského raja neexistovali, pokojne a pohodlne tiekla v mäkkých horninách Hornádskej kotliny. Avšak keď sa na rozhraní mladších treťohôr a štvrtohôr začalo územie Slovenského raja zdvíhať a dno Hornádskej kotliny klesať, musela sa postupne zarezávať do podložia a predierať cez skalnú hradbu. Miesto, kde sa to všetko začalo, sa volá Hrdlo Hornádu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Končí sa za Čingovom. Hoci o prielome sa vedelo dávno, na jeho sprístupnenie čakali peší turisti pomerne dlho. Pred nimi mohli prírodné krásy hornej časti tejto doliny v letnom období pozorovať iba vodáci na člnoch alebo neskôr na nafukovačkách. V zime, keď rieku pokryl dostatočne hrubý ľad, sa do doliny mohli dostať aj turisti na lyžiach či korčuliach.

SkryťVypnúť reklamu

Objavovanie prielomu Do väčšej časti Prielomu Hornádu človek suchou nohou dlho nevstúpil. Nedovoľoval mu to neprístupný terén úzkej skalnej doliny. Výnimkou boli zimné obdobia, keď sa dalo chodiť po zamrznutom riečnom koryte. Prvý známy úplný zimný priechod prielomom sa uskutočnil vo februári 1906. Ešte v tom istom roku v júli sa B. Hajtsovi podarilo splaviť rieku v prielome na jednoduchej plti. O svojom výkone zanechal svedectvo o rok neskôr v ročenke Uhorského karpatského spolku.

FOTO - JÁN LACIKA

Najmä po druhej svetovej vojne silneli hlasy požadujúce postupné sprístupňovanie Prielomu Hornádu pomocou rozličných technických pomôcok. Prvý krok v tomto úsilí smeroval k výstavbe lanového mosta pri ústí Kláštorskej rokliny v roku 1960, avšak do jeho kompletného sprístupnenia ešte prešlo veľa rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Chodník Horskej služby Všetko sa zmenilo v roku 1974, keď sa skompletizoval Chodník Horskej služby Prielomom Hornádu. Stavali ho 15 rokov a postupne ho zaistili viacerými technickými pomôckami umožňujúcimi ľahko a bezpečne prekonať všetky náročné úseky. Dnes môžu turisti vstúpiť do úzkej doliny, ohraničenej miestami až kolmými skalnými stenami. Na dne je zväčša miesto iba pre riečne koryto. Vďaka siedmim mostíkom a lávkam, takmer 400 m reťazí a záchytných lán, viac ako 150 kusom železných stúpadiel a iným technickým pomôckam možno prielomom prejsť v celej dĺžke a obdivovať jeho neobyčajnú prírodnú krásu z neobyčajných polôh priamo nad hladinou bystro tečúceho Hornádu.

Lanová lávka v Prielome Hornádu. FOTO - JÁN LACIKA

Trasa chodníka ponúka viaceré atraktívne úseky, na ktorých sa turisti pohybujú po železných stúpadlách zapustených do skaly priamo nad riekou. Exponovanosť úseku v najužšej časti prielomu nazývanej Železná brána, ktorá je zovretá medzi kolmými skalnými stenami približujúcimi sa k sebe na vzdialenosť 10 m, pritláča menej odvážnych turistov tesne ku skale. Ešteže im väčší pocit istoty dodáva pevná železná reťaz.

SkryťVypnúť reklamu

Celý prielom je priechodný obojsmerne na rozdiel od tiesňav, ktoré možno zdolávať iba smerom hore. Od Hrdla Hornádu pôjdeme po ľavom brehu južným svahom Zelenej hory. Horný úsek prielomu sa končí na rázcestí v ústí Kláštorskej rokliny. Hore krátkou, avšak strmou tiesňavou vedie turistická trasa k zrúcaninám stredovekého kláštora na Kláštorisku. Nasledujúci úsek priechodu prielomom prechádza po ľavom brehu Hornádu, po južnom svahu Čertovej sihote až na miesto mierne sa rozširujúcej doliny. V jej strede sa nachádza chatová osada Letanovský mlyn.

FOTO - TIBOR KOLLÁR

Aj ďalší úsek prielomu medzi Letanovským mlynom a ústím Bieleho potoka je turisticky veľmi atraktívny. Bezpečný prechod zabezpečujú mostíky, stúpadlá a reťaze. Vysoko nad miestom, kde do prielomu ústi dolina Tomášovská Belá, sa týči skalný svah kulminujúci na skalnej hrane známej ako Tomášovský výhľad. Ďalej na východ je dolina o čosi širšia. Na jej dne je miesto pre pohodlnú lesnú cestu, ktorá vedie do Čingova. Pri Maši neďaleko Smižian Hornád opúšťa prielom cez okraj Slovenského raja a vracia sa do Hornádskej kotliny.

SkryťVypnúť reklamu

View Kam na túru in a larger map

Zaujímavosti

Prielom Hornádu

Národná prírodná rezervácia, ktorá chráni jeden z najznámejších a najkrajších kaňonov na Slovensku. Územie je zaujímavé aj z vegetačného hľadiska s listnatými stromami na južne exponovaných svahoch a ihličnanmi na severných úbočiach (na strmých svahoch kaňonu sú porasty reliktných borín) a mnohými chránenými druhmi (lykovec voňavý, prilbica jedhojová).

Hrdlo Hornádu

Impozantná kamenná brána tvorená skalnými výbežkami Vtáčieho hrbu a Zelenej hory, tesne pred vyústením Veľkej Bielej vody do Hornádu, ktorou sa začína Prielom Hornádu. Je tu tiež začiatok atraktívneho chodníka Horskej služby Prielomom Hornádu. Z brala na pravej strane je nádherný výhľad na krajinu Hornádskej kotliny a úžinu, ktorou sa prediera rieka Hornád.

SkryťVypnúť reklamu

Marcelov hrad

Na Zelenej hore nad Prielomom Hornádu v katastri Hrabušíc stoja zvyšky Marcelovho hradu z 13. storočia. Hrad pomenovali po jeho staviteľovi Marcelovi, ktorý bol správcom miestnych kráľovských majetkov. V 15. storočí sa stal oporným bodom bratríkov pri výbojoch na Spiši a v Liptove. V roku 1462 ho dal levočský magistrát zbúrať, aby viac neohrozoval obyvateľov Spiša.

Časový rozvrh: Podlesok - Letanovský mlyn 2 hod. - Podlesok 1 ½ hod.

Dĺžka: 12 km

Prevýšenie: 141 m

Celkový čas: 3 hod. 30 min.

Odporúčame

Okružná trasa

Navrhovaná túra je príťažlivou kombináciou náročného prechodu kaňonovitou časťou Prielomu Hornádu a pohodlného pochodu po vyhliadkovom hrebeni Ihríka. Poldenná trasa vedie od autokempingu v Podlesku po modrej značke do Hrdla Hornádu, odkiaľ pokračuje popri Hornáde. Postupne prekonáme viaceré stúpadlá, reťazový most a lávky cez Hornád. Z lokality Nad stržou sa ponúka pekný výhľad na protiľahlý vápencový svah Ihríka, po ktorom sa budeme vracať. Ešte predtým však navštívime rekreačnú oblasť Letanovský mlyn v rozšírenej časti Prielomu Hornádu s možnosťou občerstvenia.

SkryťVypnúť reklamu

Pomedzi chaty sa dostaneme k rázcestiu, ktoré leží neďaleko kamenného kartuziánskeho mosta. Tu opustíme modro značkovaný chodník a pokračujeme doľava strmším žlto značkovaným lesným chodníkom na okraj vyhliadkového hrebeňa Ihrík. Pohodlne vystúpime po hrebeni ukrývajúcom skalné útvary Lievik a Tunel. Neskôr absolvujeme krátky výstup na Zelenú horu. Opustíme hrebeň a zostúpime cez les popri lyžiarskom vleku do Hrdla Hornádu a osady Podlesok.

Letanovský mlyn

Nejde o rómsku osadu, ale o skupinu súkromných rekreačných objektov v rozšírení údolia Hornádu. Medzi Majerskou a Ihríkom ústi pri Letanovskom mlyne do Hornádu Trstený potok. Historický vodný mlyn postavili v stredoveku na prístupovej ceste ku kartuziánskemu kláštoru na Kláštorisku, dnes je z neho ruina. O túto lokalitu sa bojovalo na konci druhej svetovej vojny, v októbri 1944 ustupujúci nemeckí vojaci vyhodili do povetria kartuziánsky most a murovanú chatu. Kamenný most sa podarilo zrekonštruovať. V chate a bufete sa možno ubytovať a občerstviť.

SkryťVypnúť reklamu

Náročnosť

Stredne náročná okružná trasa. Prvá časť vedie exponovaným kaňonovitým úsekom Prielomu Hornádu, ktorý zabezpečujú mostíky, lávky, reťaze, stúpadlá a rebríky. Prechod si vyžaduje zvýšenú opatrnosť. Druhá časť vedie pohodlným terénom po lesných chodníkoch. Namáhavejší je len krátky strmý výstup na hrebeň Ihríka. Orientácia je vďaka dobrému značkovaniu pomerne jednoduchá.

Hrdlo Hornádu. FOTO: TIBOR KOLLÁR

O Prielome Hornádu sa možno viac dočítať v knihe Kamene z edície Prírodné Krásy Slovenska z vydavateľstva DAJAMA.

Autor: Daniel Kollár

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 174
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 469
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 247
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 149
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 800
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 760
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 068
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 386
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Soňa Fröhlichová: Bazilej (Basel, Bâle) je pozoruhodné mesto, žijúce kultúrou, športom a tradíciami
  2. Soňa Fröhlichová: Bazilejský karneval trvá 72 hodín
  3. Iveta Bakitová: Fínsko - 5 dní v krajine tisícich jazier v zime
  4. Irena Šimuneková: Rozhľadňa pod Klenovou
  5. Blanka Ulaherová: Pokakalsapeter, veselý cintorín, plno kaktusov a hmyz na zožratie (Mexiko 2024/2)
  6. Martin Majzlan: Icefields Parkway – Najkrajšia cesta na svete
  7. Ladislav Kucharik: Thajsko Krabi Maya Bay
  8. Dada Vozáriková: Človek by nepovedal, aké krásne sú albánske hory
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 438
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 51 266
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 543
  4. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 26 533
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 463
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 866
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 243
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 16 810
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťZatvoriť reklamu