SME
Pondelok, 25. september, 2023 | Meniny má Vladislav

Tatranské krásavice Mlynická a Furkotská dolina

Túra patrí medzi obľúbené turistické trasy v Tatrách. Vedie krásnou vysokotatranskou prírodou dvoch zaujímavých dolín oddelených hrebeňom Solísk. Rušnejšia je Mlynická dolina, najmä úsek po vodopád Skok.

Panoráma Furkotskej doliny a Kriváňa.Panoráma Furkotskej doliny a Kriváňa. (Zdroj: PETER CHROMEK)

Pokojnejšia Furkotská dolina je oázou ticha prerušovaného žblnkotom Furkotského potoka.

Mlynická a Furkotská dolina ležia v blízkosti Štrbského plesa a ponúkajú celú náruč prírodných krás. Patria medzi najkrajšie doliny na Slovensku, a tak je zdolanie tohto okruhu z turistického hľadiska skutočnou lahôdkou. Vodopád Skok, Bystrá lávka, Wahlenbergove plesá - to je len zlomok krásy, ktorú ponúkajú.

Pôvod názvu dolín

Názov Mlynickej doliny pochádza od potoka Mlynica, na ktorom kedysi stáli obilné mlyny. Hoci nestáli v pohorí, ale dolu v kotline, napriek tomu jej vtlačili svoje meno. Dodnes sa neďaleko Tatranskej Štrby nachádza hospodársky dvor nazývaný Stredný mlyn a v blízkosti štrbskej železničnej stanice možno nájsť salaš Starý mlyn.

1.JPG

V strednej časti Furkotskej doliny. FOTO: IVAN BOHUŠ

Furkotskú dolinu odvodňuje Furkotský potok, ktorý je jednou z dvoch zdrojníc Bieleho Váhu. Bielym Váhom sa stáva po sútoku s Veľkým Zlomiskovým potokom pritekajúcim z Važeckej doliny. Názov doliny súvisí s tým, že táto horská bystrina často naráža na kamene v koryte a triešti sa, fŕka či „frkoce".

Historická exkurzia

O Mlynickej doline sa už v prvej polovici 18. storočia zmieňuje jeden z najvýznamnejších slovenských vedcov - polyhistor Matej Bel. Vo svojom po latinsky písanom diele charakterizuje dolinu ako „záhradu liečivých bylín, vysiatych prírodou. Veľmi hojné sú tu horské kozy a svište. Potok, ktorý preteká dolinou, sa volá rovnako a poháňa dva štrbské mlyny".

Furkotská dolina sa stala známa oveľa neskôr, najmä po roku 1936, keď v jej ústí postavili Furkotskú alebo podľa majiteľa nazvanú Lonekovu chatu, ktorá zanikla po znárodnení pri požiari v roku 1956 a viac nebola obnovená.

Vodopád zo sĺz

Najkrajšou ozdobou Mlynickej doliny je vodopád Skok. Pôvod jeho „závoja" vysvetľuje povesť o nešťastnej dievčine hľadajúcej mŕtveho milého, ktorý prišiel o život počas poľovačky na kamzíky kdesi pod Štrbským štítom. Mladá žena vraj dodnes blúdi Mlynickou dolinou a plače. Prúdy sĺz vytekajúce z jej očí výdatne napájajú vodopád Skok. Vodopád má podobu závoja, ktorý je azda najvýstižnejším symbolom smútiacej ženy.

2.JPG

Vodopád Skok. FOTO: IVAN BOHUŠ

Wahlenbergove plesá

Najkrajšími miestami Furkotskej doliny je dvojica nádherných plies, ktoré nesú meno slávneho botanika a cestovateľa Görana Wahlenberga. Švédsky učenec si túto poctu vyslúžil botanickými bádaniami v Tatrách uskutočnenými v roku 1813.

Vyšné Wahlenbergovo pleso je najvyššie položené medzi veľkými tatranskými plesami, leží v nadmorskej výške 2 157 m. Nižšie Wahlenbergovo pleso je súčasťou jednej z najkrajších tatranských prírodných scenérií, keď sa na jeho hladine zrkadlí kamenný kužeľ Ostrej veže.

mapa.jpg

Dolinový okruh

Túru možno začať pri železničnej stanici v osade Štrbské Pleso. Asfaltová cesta nás popri športovom areáli zavedie do lesného porastu v ústí Mlynickej doliny. Žlto značkovaná cesta vedie okolo vodopádu Skok do strednej časti doliny. Najťažší úsek výletu sa začína pod skalným stupňom s Capím plesom. Od jazera vystúpime početnými serpentínami do Bystrej lávky. Náročný výstup zvyčajne sťažujú nebezpečné letné snehové polia. Bezpečnosť pohybu rozlámaným skalným žľabom zaisťujú železné reťaze.

Z priehyby medzi Furkotským štítom na severe a Veľkým Soliskom na juhu je síce obmedzený, avšak krásny výhľad do Furkotskej doliny, do ktorej o chvíľu zostúpime. Zostup zo sedla je menej náročný ako výstup z Mlynickej doliny. Vedie po krátkych serpentínach takmer k brehu Vyšného Wahlenbergovho plesa. Vysoko položené jazero obídeme z ľavej strany. Strmo klesajúci chodník nás privedie asi o 100 m nižšie na dolinovú terasu, na ktorej leží Nižné Wahlenbergovo pleso.


View Kam na túru in a larger map

Krásna prírodná scenéria s kulisou rozoklanej bočnej rázsochy Ostrej poteší každého turistu. Pokračujeme zostupom po ľavej strane Furkotskej doliny. Krátko po dosiahnutí kosodrevinového pásma prídeme na rázcestie vo Furkotskej doline, na ktorom opustíme žltú turistickú trasu. Chodník s modrými značkami nás mierne stúpajúcim šikmým traverzom privedie k Chate pod Soliskom, odkiaľ môžeme použiť sedačkovú lanovku. Menej pohodlným zavŕšením túry je peší zostup po modrej značke k severnému brehu Štrbského plesa, ktoré dalo meno najvyššie položenej osade na Slovensku - Štrbskému Plesu.

Zaujímavosti

Mlynická dolina

Národná prírodná rezervácia s jedinečnými formami reliéfu. Nachádzajú sa tu najmohutnejšie čelné morény v Tatrách s výškou takmer 90 m, so šírkou 5 km a s dĺžkou takmer 4 km. Vodopád Skok v strednej časti doliny sa prepadáva cez 25 m vysoký prah. Prekonáva skalnú prekážku, ktorou je zahradené menšie pleso s priliehavým názvom Nad Skokom.

Bystré sedlo

Sedlo ležiace v nadmorskej výške 2 314 m sa nachádza v hrebeni Solísk, ktorý oddeľuje Mlynickú a Furkotskú dolinu. Donedávna šlo o známy a frekventovaný turistický priechod. Dnes z dôvodu ochrany rastlinných spoločenstiev žlto značkovaný turistický chodník presmerovali z Bystrého sedla do Bystrej lávky (2 300 m) ležiacej južne od Bystrého sedla.

Furkotská dolina

Národná prírodná rezervácia a 5,5 km dlhá, úzka terasovitá dolina lemovaná hrebeňom Ostrej a Solísk. Územie je vzácne z krajinárskeho i vedeckého hľadiska s výrazným bralným reliéfom a ľadovcovou modeláciou. V dolnej časti doliny porastenej smrekovými lesmi sú hojné limby. Rastú tu vzácne rastliny a žije ojedinelý glaciálny relikt - žiabronôžka severská.

Časový rozvrh: Štrbské Pleso - Bystrá lávka 3 ½ hod. - Štrbské Pleso 3 ½ hod.

Dĺžka: 16 km

Prevýšenie: 945 m

Odporúčame

Areál snov

Svetoznáme stredisko zimných športov v Štrbskom Plese dostalo neobyčajný názov potom, ako sa o ňom kedysi predseda FIS pochvalne vyjadril, že je „ako zo sna". Dominantou sú dva lyžiarske mostíky. Menší mostík má normový bod 70 m, väčší postavili pre majstrovstvá sveta v roku 1970 ako tzv. deväťdesiatku. Krátky výstup pod mostíky sa za pekného počasia oplatí najmä pre jedinečný výhľad na tmavomodrú hladinu Štrbského plesa.

V susedstve mostíkov stojí štadión so štartom a s cieľom pretekárskych tratí určených pre lyžiarov - bežkárov. Súčasťou športového komplexu je hotel FIS s osobitou architektúrou, ktorá tvarovo imituje obrys tatranského štítu. Svah Soliska za Areálom snov sa v zime stáva rajom lyžiarov - zjazdárov. Na dolnej časti zjazdovky, ktorej svah má názov Interski, sa stávajú pomaly už tradičné exhibície a preteky akrobatických lyžiarov a snoubordistov. Sedačková lanovka na Solisko prekonáva na vzdialenosti 2 170 m výškový rozdiel 438 m za približne dvadsať minút.

Chata pod Soliskom

Najmladšia vysokohorská chata vo Vysokých Tatrách postavená v roku 2003 na mieste staršej chaty z roku 1944. Nachádza sa na južnom svahu Predného Soliska v nadmorskej výške 1 840 m, kam vedie červeno značkovaný chodník. Chata celoročne poskytuje teplú stravu, nápoje a ubytovanie. Okrem toho ponúka „celkom zdarma solárium na slnečnej terase a k tomu jedinečný výhľad na Kriváň, Podtatranskú kotlinu a Nízke Tatry".

Náročnosť

Náročná celodenná vysokohorská túra. Najnamáhavejším úsekom je záverečný výstup do Bystrej lávky zabezpečený fixnými reťazami. Na trase možno aj v letných mesiacoch očakávať nebezpečné traverzy po strmých snehových poliach. Zvýšenú opatrnosť si vyžadujú aj lámavé skaly. Pozor, trasa je jednosmerná a od 1. 11. do 15. 6. je tento chodník uzavretý!

Kamene_sk.jpg

O Mlynickej doline a vodopáde Skok sa možno viac dočítať v knihe Kamene z edície Prírodné Krásy Slovenska z vydavateľstva DAJAMA.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

 1. Také veľké kníhkupectvo ako na Obchodnej už neotvoríme
 2. Potrebujeme sa zbaviť nálepky montážnej dielne
 3. Na nechránenom školskom dvore namerali v lete až 60 stupňov
 4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy?
 5. Via Pribina spúšťa súťaž INOVÁTOR1
 6. Zamestnanci Mecomu súťažili na športových dňoch
 7. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka
 8. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát
 1. Potrebujeme sa zbaviť nálepky montážnej dielne
 2. Zamestnanci Mecomu súťažili na športových dňoch
 3. Kaufland v Detve otvorí novú predajňu, čo v nej zákazníkov čaká?
 4. Via Pribina spúšťa súťaž INOVÁTOR1
 5. Príprava do školy nemusí byť nuda, HOME ju premení na zábavu
 6. Na nechránenom školskom dvore namerali v lete až 60 stupňov
 7. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát
 8. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka
 1. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 15 492
 2. Hladinka smeruje do Košíc! 7 037
 3. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 6 827
 4. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 5 084
 5. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz 3 969
 6. 50-tisíc dovolenkárov si kúpilo zájazd cez SME 2 171
 7. Oblačno, miestami roboti. Ďalší diel pútavého sci-fi komiksu 2 006
 8. Septembrové číslo krížovkárskeho magazínu Lišiak v denníku SME 1 990
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Blanka Ulaherová: V Madride, tri minúty od Guerniky
 2. Matej Peluha: Podporuje svoje dieťa aby bol samovražedný atentátnik. Ako sme si sadli s Talibanom na čaj.
 3. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Klin (III)
 4. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Malé Zlievce
 5. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami: Čakanovce - Galamba
 6. Andrej Šverha: Rakúske Alpy, láska na prvý pohľad
 7. Dušan Király: Saigon s deravou topánkou
 8. Ľuboš Vodička: Kostoly za hradbami: Dlhá
 1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 64 337
 2. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 35 921
 3. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 30 373
 4. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 30 350
 5. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 30 058
 6. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 12 565
 7. Michael Achberger: Kľúč k rýchlemu metabolizmu: Začnite každý deň týmito raňajkovými zvykmi 9 986
 8. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 7 897
 1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
SkryťZatvoriť reklamu