SME

Anjelsky skrivený vrch

Podobne ako majú Gréci Olymp, Japonci Fudži, Česi Říp a Poliaci Giewont, majú aj Slováci posvätný vrch. Pomenovali ho podľa nápadného zakrivenia vrcholu, vďaka ktorému je pohľad naň úchvatný najmä z juhu, teda z Liptova.

Kriváň.Kriváň. (Zdroj: FOTO: IVAN BOHUŠ)

Mohutný štít Kriváňa, o ktorom koluje veľa povestí a legiend, sa stal symbolom slovenského národného povedomia. Od čitateľov časopisu Krásy Slovenska získal titul Najkrajší vrch Slovenska.

Podľa legendy si Boh v siedmy deň stvorenia sveta sadol a rozmýšľal nad kvalitou svojho diela. Zdalo sa mu, že svetu ešte čosi chýba. Najšikovnejšiemu anjelovi preto prikázal, aby po svete rozhodil za vrece prírodných krás. Anjel krášlil krajinu za krajinou, až priletel k skupine tatranských štítov. Podcenil však ich výšku a krídlom zavadil o jeden z vrcholov. Vrece naplnené krásami sa roztrhlo a pod skalnaté štíty sa vysypali nádherné lesy, lúky, bystriny a jazerá.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

FOTO: JÁN LACIKA

Do horskej krajiny sa rozbehli svište, kamzíky, jelene a mnoho ďalších zvierat. Pohorie, ktoré ľudia neskôr nazvali Tatry, dostalo toľko prírodných krás ako máloktoré iné. Štít, ktorý stál anjelovi v ceste, sa pri zrážke s nepozorným nebeským „letcom" skrivil, a tak niet divu, že dostal meno Kriváň.

Súboj velikánov Liptáci kedysi s istotou tvrdili, že v Tatrách niet vyššieho štítu ako Kriváň. Spišiaci zase nepochybovali o tom, že prvenstvo patrí Lomnickému štítu. Poliakom sa zdal byť najvyšší Ľadový štít. Podtatranci sa dlho sporili, ktorému z troch tatranských velikánov patrí výškové prvenstvo. Prvý zo súboja vypadol Kriváň.

FOTO: IVAN BOHUŠ

V roku 1797 ho barometricky zameral Angličan Robert Townson, ktorý zistil, že je nižší ako Lomnický štít. V hre zostal len spišský a poľský favorit. Avšak výsledky ďalších meraní boli viac ako prekvapivé: Najvyšším tatranským vrchom je Gerlachovský štít! Verejnosť sa s touto správou dlho nevedela stotožniť a ešte veľa rokov sa v knihách písalo, že kráľom Tatier je Lomnický štít.

SkryťVypnúť reklamu

Na vrchole Kriváňa. FOTO: TIBOR KOLLÁR

Banícka minulosť Prví haviari prišli pod Kriváň v 15. storočí. Zlatá horúčka, ktorá Uhorsko zachvátila v 16. storočí, sa nevyhla ani Tatrám. Jej iniciátorom bol kráľ Ferdinand I., ktorý svojimi nariadeniami viac-menej znárodnil uhorské baníctvo. Kutacie práce v podkrivánskom banskom revíri sa naplno rozprúdili neskôr, avšak zlata v kremenných žilách tatranských granitov nebolo ani toľko, aby výnosy pokryli vysoké náklady na ťažbu v extrémnom vysokohorskom prostredí.

Poloha a počet štôlní sa menili a ťažba sa preorientovala zo zlata na antimonit a pyrantimonit. Liptovskí haviari boli časom nútení vystupovať za rudami čoraz vyššie, až medzi skaly a kosodrevinu. Zvyšky po ich príbytkoch a tzv. stupoch na drvenie rudy sa zachovali dodnes pod Priehybami v nadmorskej výške okolo 2 000 m. Najvyššia antimonitová a cínová štôlňa Terézia ležala len 50 m pod vrcholom hory.

SkryťVypnúť reklamu

Hnev ducha Kriváňa Ľudia žijúci pod Tatrami si banské neúspechy na svahoch Kriváňa vysvetľovali inak. Do jednej z ľudových povestí vložili príbeh o tom, ako liptovských haviarov v štôlňach vystrašil mohutný hlas vychádzajúci z útrob Kriváňa. Pohrozil im, že vodou zaplaví celý Liptov, ak neprestanú zvukmi čakanov rušiť jeho pokoj. Preľaknutí haviari radšej poslúchli „ducha Kriváňa" a do tunajších štôlní sa už nikdy viac nevrátili.

FOTO: JÁN LACIKA

Výstupy na Kriváň Prvý, o kom je známe, že vystúpil na Kriváň, bol banský podnikateľ a spišskonovoveský evanjelický kňaz Jonáš Andrej Czirbes, ktorý výstup uskutočnil so spoločníkmi v roku 1773. Podnetom na organizovanie národných vychádzok na Kriváň bol výstup liptovskomikulášskeho podnikateľa a národovca Gašpara Fejérpatakyho-Belopotockého s priateľmi v roku 1835. Tradícia národných výstupov na Kriváň pretrvala do dnešných čias. Na vrchol vedú turistické trasy z Podbanského, Troch studničiek a zo Štrbského Plesa.

SkryťVypnúť reklamu

View Kam na túru in a larger map

Zaujímavosti

Tri studničky

Osada ležiaca pri Ceste slobody medzi Podbanským a Štrbským Plesom na dolnom okraji Podkrivánskej poľany. Je ideálnym východiskom túr do západnej časti Vysokých Tatier. Sezónne bola osídľovaná od začiatku 19. storočia. O sto rokov tu stála horáreň s izbou pre turistov. Pôvodnú chatu v roku 1944 vypálili Nemci, nová chata z roku 1961 zhorela v roku 1999.

Tatranská magistrála

Turistický chodník prechádzajúci pozdĺž celých Tatier. Pri jej výstavbe v rokoch 1931 až 1937 využili aj staršie chodníky. Prevažne vystupuje do alpínskeho stupňa, pričom najvyšší bod dosahuje v Sedle pod Svišťovkou (2 020 m). Okrem praktického výškového spojenia plní rolu atraktívnej vyhliadkovej trasy. Do lesných porastov vstupuje len v nevyhnutných prípadoch.

SkryťVypnúť reklamu

Kmeťov vodopád

Najvyšší dostupný vodopád na Slovensku s výškou približne 80 m v doline Nefcerka ležiacej severozápadným smerom pod vrcholom Kriváňa. Prístup k vodopádu vedie po modrej značke z Kôprovej doliny. Pomenovaný je podľa prírodovedca a národovca Andreja Kmeťa. Jeho starší názov bol Nefcerský vodopád. Najnižší stupeň možno pozorovať z dreveného mostíka.

Časový rozvrh: Tri studničky - Kriváň (3 ½ hod.) - Tri studničky (3 ½ hod.)

Dĺžka: 16 km

Prevýšenie: 1 353 m

Odporúčame

Výstupy na Kriváň

Vrchol Kriváňa možno najľahšie a najrýchlejšie dosiahnuť z Troch studničiek. Prvé serpentíny zeleno značkovaného chodníka vedú na Grúnik, ktorý bol na konci druhej svetovej vojny svedkom krutých bojov partizánov s Nemcami. Zahynulo tu sedem členov oddielu Vysoké Tatry. Z Grúnika chodník prechádza úbočím Priehyby do strmého sutinového Krivánskeho žľabu. Od rázcestia pod Kriváňom sa trasa výstupu spája s chodníkom vedúcim od Jamského plesa.

SkryťVypnúť reklamu

V Daxnerovom sedle ešte dlho na jar ležia pre turistov nebezpečné snehové polia. Hlavnou odmenou za vynaloženú námahu pri výstupe je nádherná panoráma okolitej horskej krajiny a fantastický kruhový výhľad najmä na končiare Nízkych Tatier a Malej Fatry. Najčastejším zostupom z vrcholu Kriváňa je modro značkovaný chodník vedúci k Jamskému plesu. Odtiaľ sa možno po Tatranskej magistrále dostať do Podbanského alebo Štrbského Plesa.

Jamské pleso

Menej zdatní turisti sa môžu z Troch studničiek vydať na výlet k Jamskému plesu. Ide o nenáročnú prechádzku po upravenom chodníku Tatranskej magistrály. Vedie z väčšej časti smrekovým lesom. Z miest, kde je les redší, je pekný výhľad na rozložitý južný svah Kriváňa. Chodník vedie k južnému brehu Jamského plesa (1 447 m) ležiaceho v krásnom lesnom prostredí smrekov a borovíc. V roku 1936 na jeho brehu postavili Krivánsku chatu, ktorá po siedmich rokoch vyhorela. Pri západnom brehu Jamského plesa vysadili pamätný limbový háj SNP.

SkryťVypnúť reklamu

Podbanské

Rekreačná osada na rozhraní Vysokých a Západných Tatier. Jej vznik sa spája s baníckym podnikaním na úbočiach Kriváňa. Hoci po druhej svetovej vojne tu pribudli moderné hotely, osada nevyrástla na úroveň rušných centier Vysokých Tatier a ostala tichým miestom oddychu a takmer nenarušenej prírody.

Náročnosť

Veľmi náročná celodenná vysokohorská túra s namáhavým výstupom a zostupom. Za zníženej viditeľnosti treba v úsekoch nad hornou hranicou lesa pozornejšie sledovať turistické značky. V zimnom období sú chodníky na Kriváň uzavreté.

O Kriváni sa možno viac dočítať v turistickom sprievodcovi Tatry z edície Poznávame Slovensko z vydavateľstva DAJAMA.

Autor: Daniel Kollár

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 243
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 498
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 184
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 112
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 954
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 673
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 838
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 356
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Soňa Fröhlichová: Bazilej (Basel, Bâle) je pozoruhodné mesto, žijúce kultúrou, športom a tradíciami
  2. Soňa Fröhlichová: Bazilejský karneval trvá 72 hodín
  3. Iveta Bakitová: Fínsko - 5 dní v krajine tisícich jazier v zime
  4. Irena Šimuneková: Rozhľadňa pod Klenovou
  5. Blanka Ulaherová: Pokakalsapeter, veselý cintorín, plno kaktusov a hmyz na zožratie (Mexiko 2024/2)
  6. Martin Majzlan: Icefields Parkway – Najkrajšia cesta na svete
  7. Ladislav Kucharik: Thajsko Krabi Maya Bay
  8. Dada Vozáriková: Človek by nepovedal, aké krásne sú albánske hory
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 528
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 53 268
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 424
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 470
  5. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 25 508
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 885
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 309
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 16 346
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťZatvoriť reklamu