SME

Baranec - Rozložitý otec Liptova

Pri ceste Liptovom si nemožno nevšimnúť Baranec – tretí najvyšší vrch Západných Tatier. V minulosti bol známy aj pod názvami Štít či Veľký vrch a dlho-predlho si všetci mysleli, že práve on je najvyšším vrchom Západných Tatier.

BaranecBaranec (Zdroj: JÁN LACIK)

Pri ceste Liptovom si nemožno nevšimnúť Baranec - tretí najvyšší vrch Západných Tatier. Strmo sa týči nad Žiarskou dolinou a vysunutou polohou vytvára prirodzenú dominantu okolitého kraja. V minulosti bol známy aj pod názvami Štít či Veľký vrch a dlho-predlho si všetci mysleli, že práve on je najvyšším vrchom Západných Tatier.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Až presnejšie merania v 20. storočí odhalili, že kdesi v pozadí, v kratších bočných rázsochách hlavného hrebeňa, sú ešte dva vyššie vrchy - Bystrá (2 248 m) a Jakubina (2 219 m). Hoci ho ich vrcholy o pár metrov prevyšujú, z Liptovskej kotliny sa jeho rozložitý masív čnejúci sa nad Žiarskou dolinou javí ako najvyšší. Ako otec chráni priľahlé územie pred mrazivými vetrami zo severu a vďaka dominantnosti vytvára u Liptákov pocit bezpečia.

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa dostať na vrchol Túru na lysé temeno Baranca je najlepšie začať v ústí Žiarskej doliny. Čaká nás namáhavý výstup - síce nie veľmi dlhý, avšak s veľkým prevýšením. Po žlto značkovanom turistickom lesnom chodníku vystúpime serpentínami vedúcimi po svahu porastenom smrekmi na hrebeň Starej stávky.

FOTO: DANIEL KOLLÁR

Výzvou na krátky oddych je prístrešok postavený na mieste, kde chodník vychádza nad hornú hranicu lesa. Potešení výhľadom do Liptovskej kotliny pokračujeme vo výstupe hrebeňom, na ktorom sa strieda sutina s kosodrevinou. Vyššie sa kosodrevina stráca a krajina sa mení na hole, kedysi intenzívne spásané hovädzím dobytkom a ovcami.

Pastieri pod Barancom Odlesnené úbočia na liptovskej strane Západných Tatier zanechala valašská kolonizácia. Vlna pastierskych kolonistov v 15. a 16. storočí takmer spustošila slovenské lesy. Valasi na naše územie prichádzali zo Sedmohradska a šikovne využívali privilégiá, ktorými ich uhorskí králi ako potenciálnych daňovníkov lákali do menej obývaných oblastí.

SkryťVypnúť reklamu

FOTO: JÁN LACIK

Doliny sa zaplnili pastierskymi kolibami. Valasi klčovali a vypaľovali les i kosodrevinu, aby získali pasienky pre početné stáda. Pamiatka na ohnivé pustošenie sa zachovala aj v mnohých miestnych názvoch - Pálenica, Spálená, Žiarce, Žiar... Stáda hospodárskych zvierat pasúcich sa na hôľnych úbočiach dali meno Barancu i neďalekému Volovcu.

Najkrajšie výhľady Od zatrávnenej priehyby nás kamenistý chodník privedie na vrchol Baranca. Okolité svahy sú pokryté lavínovými žľabmi, na južnom svahu sú rozsiahle porasty kosodreviny. Celá oblasť je pomerne hojne navštevovaná kamzíkmi a svišťami, ktoré tu majú nory. Jedinečný výhľad z Baranca, tretieho najvyššieho vrchu Západných Tatier vysvetľuje, prečo ho vidieť takmer z celého Liptova.

SkryťVypnúť reklamu

Hlboko pod nami sa vinie Váh, ktorý napája Liptovskú Maru. Za ňou sa vypína Veľký Choč, v pozadí sa črtajú hrebene Veľkej a Malej Fatry, v diaľke na obzore vidieť pohoria Oravy a Kysúc. Rovno oproti na juhu sa dvíha malebný val Nízkych Tatier a na severnej strane uzatvára panorámu galéria západotatranských velikánov. Baranec sa neraz považuje za jeden z najkrajších vyhliadkových vrchov na Slovensku.

View Kam na túru in a larger map

Zostup do Žiarskej doliny Pokračovaním túry po hrebeni cez Smrek a zostupom do Žiarskeho sedla sú roháčske štíty čoraz bližšie. Odporúčaná trasa však zo sedla klesá do Malých Závratov a odtiaľ k Žiarskej chate. Po občerstvení v príjemnom prostredí možno navštíviť Pietne miesto obetí horských nešťastí v Západných Tatrách. Od chaty je nádherný výhľad na niektoré štíty Západných Tatier (Baníkov, Tri kopy, Plačlivé).

SkryťVypnúť reklamu

V tesnej blízkosti chaty sa nachádza Chata Horskej služby. Stojí neďaleko povestnej lavínovej dráhy z úbočí medzi Príslopom a Ráztokami. Vražedné lavíny predstavujú odvrátenú stranu romantických hôľnych scenérií Žiarskej doliny. Obrovská lavína v zime 2000 udrela až na okraj chaty. Zatiaľ naposledy lavína spustošila jej okolie v roku 2009. Do cieľa v ústí Žiarskej doliny nás spoľahlivo aj za súmraku dovedie pohodlná spevnená cesta s modrým turistickým značkovaním.

FOTO: DANIEL KOLLÁR

Zaujímavosti

Západné Tatry

Pásmové pohorie, ktoré sa už v stredoveku stalo pohraničným horským masívom rozhraničujúcim historické regióny Uhorska a Poľska. Oddeľovali Oravu a Podhalie na severe od Liptova na juhu. Postavenie výraznej prírodnej hranice si zachovali dodnes - po hlavnom hrebeni vedie štátna hranica. Približne tretina ich územia patrí Poľsku, zvyšok je slovenský.

SkryťVypnúť reklamu

Žiarska dolina

Asi 7 km dlhá dolina na južných svahoch Západných Tatier. Je obľúbeným turistickým cieľom a lyžiarskym strediskom. Dolinou preteká potok Smrečianka. Dolná časť doliny je pomerne úzka, rozširuje sa v stredných polohách, kde sa nachádzajú slnku otvorené poľany. Záver doliny tvorí mohutný amfiteáter s ľadovcovými kotlami Veľké a Malé Závraty.

Šarafiový vodopád

Atraktívny vodopád vo východnej strane Príslopu v blízkosti Žiarskej chaty. Vodopád vytvára Šarafiový potok, ktorý je nad ním široký 1 m a nachádza sa v nadmorskej výške 1 480 m. Celá kaskáda je vysoká asi 20 m, pričom najvyšší stupeň dosahuje výšku 3,5 m. V zime je dobrým miestom na lezenie v ľade. Od Žiarskej chaty k nemu vedie zelená turistická značka.

Časový rozvrh: Žiarska dolina - Baranec (3 1/2 hod.) - Žiarska dolina (3 3/4 hod.)

SkryťVypnúť reklamu

Dĺžka: 17 km

Prevýšenie: 1 305 m

Odporúčame

Žiarska chata

Jediná vysokohorská chata v Západných Tatrách. Nachádza sa v nadmorskej výške 1 325 m v Žiarskej doline pod masívom Baranca. Je vstupnou bránou do turisticky veľmi navštevovanej oblasti Roháčov prístupnej z liptovskej strany. Pôvodnú chatu postavili v roku 1939, avšak počas druhej svetovej vojny ju vypálili. V rokoch 1947 až 1950 na základoch pôvodnej chaty vyrástla nová chata. Renováciou, modernizovaním a rozšírením prešla v rokoch 2005 a 2006 a dnes opäť slúži verejnosti.

Chata má celoročnú prevádzku a je otvorená nepretržite. Na prízemí sa nachádza jedáleň so 60 stoličkami. Ponúka teplé, nealkoholické a alkoholické nápoje vrátane čapovaného piva. Objednať si tu možno aj tzv. Svišťovku, čo je alkoholický nápoj ochutený mnohými horskými bylinami. Z jedál sú na výber polievky podľa dennej ponuky a tradičné slovenské jedlá. Pre uzavretú spoločnosť je k dispozícii salónik, známy pod názvom Klub týraných mužov. Kapacita chaty pre ubytovanie je 34 postelí (dvanásť dvoj- až štvorlôžkových izieb, niektoré s poschodovými posteľami). Niektoré majú umývadlo, niektoré nie (rozdiel v cene nocľahu).

SkryťVypnúť reklamu

Na prízemí a poschodí sú oddelené pánske a dámske WC a samostatné umyvárne. Kúpeľňu a vlastné WC so sprchovacím kútom majú dva apartmány. Pri naplnení kapacity chaty sa ďalších 25 ľudí môže ubytovať vo vedľajšom drevenom objekte s núdzovou spoločnou nocľahárňou. Nocovať však treba vo vlastnom spacom vaku.

Náročnosť

Náročná vysokohorská túra so strmým a s namáhavým výstupom na Baranec. Znížená viditeľnosť za nepriaznivého počasia sťažuje orientáciu na hrebeni medzi Barancom a Žiarskym sedlom. Od Žiarskej chaty s možnosťou občerstvenia a ubytovania je túra veľmi pohodlná.

O výlete na Baranec sa možno viac dočítať v turistickom sprievodcovi Západné Tatry z edície S batohom po Slovensku z vydavateľstva DAJAMA.

Autor: Daniel Kollár

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 412
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 088
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 041
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 768
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 086
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 923
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 602
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 527
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Soňa Fröhlichová: Bazilej (Basel, Bâle) je pozoruhodné mesto, žijúce kultúrou, športom a tradíciami
  2. Soňa Fröhlichová: Bazilejský karneval trvá 72 hodín
  3. Iveta Bakitová: Fínsko - 5 dní v krajine tisícich jazier v zime
  4. Irena Šimuneková: Rozhľadňa pod Klenovou
  5. Blanka Ulaherová: Pokakalsapeter, veselý cintorín, plno kaktusov a hmyz na zožratie (Mexiko 2024/2)
  6. Martin Majzlan: Icefields Parkway – Najkrajšia cesta na svete
  7. Ladislav Kucharik: Thajsko Krabi Maya Bay
  8. Dada Vozáriková: Človek by nepovedal, aké krásne sú albánske hory
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 740
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 008
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 636
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 325
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 626
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 863
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 736
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 815
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťZatvoriť reklamu