SME
Streda, 26. január, 2022 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky

O najlepší barový príbeh

Trochu divoký názov 4. kola cestovateľskej fotosúťaže - "Príbehy z lokálov" - už od začiatku sľuboval množstvo uletených snímkov z najrozličnejších kútov sveta. Nesklamali ste nás, preto aj vyhodnocovanie trvalo trochu dlhšie ako obvykle. Pozrite si tie n

Trochu divoký názov 4. kola cestovateľskej fotosúťaže čitateľov sme.sk - "Príbehy z lokálov" - už od začiatku sľuboval množstvo uletených snímkov z najrozličnejších kútov sveta. Nesklamali ste nás, preto aj vyhodnocovanie trvalo trochu dlhšie ako obvykle. Pozrite sa ako najlepšie veci komentovali profíci v našej porote. Vy ste v ankete rozhodli o celkovom poradí a najlepšej fotke.

1. Bez názvu. FOTO: peppe

1-bez_nazvu.jpg

Prvé miesto si vybojovala temná postava v podchode pri anonymnej herni či bare. Takmer filmová záležitosť, akoby mala obrázok každú chvíľku oživiť klapka. Príbehov ponúka hneď niekoľko, porotcom sa však páčilo aj jej technické prevedenie. Pozrite si plné rozlíšenie.

Najviac zabodovala u Ľuda Jambricha: "Je to fotografia, ktorá upúta. Silueta postavy starca v kombinácií s výraznou perspektívou, navyše doplnená kontrastným (od)počítadlom, priam vyzýva k metafyzickým úvahám." Pridelil by jej prvé miesto.

Zároveň je to dvojka vo výbere Pavla Pechu: Fotka pôsobí čisto, je kompozične vyvážená, autor dobre využil prázdny priestor. Naviac má aj sociálny podtón - silueta staršieho človeka v uzavretom priestore evokuje jeho opustenosť a strácanie sa v súčasnom svete, v súčasných sídliskách...

2. V kolibe u Sadhua. FOTO: tkopec

8-v-kolibe-u-sadhua.jpg

Autor, ktorý už zabodoval aj v predchádzajúcich kolách (víťaz témy "Prístavy"), ani tentoraz nesklamal. Pôsobivo zachytil atmosféru "lokálu, kuchyne a nocľahárne" kdesi v severnej Indii. Plné rozlíšenie nájdete tu. Najvyššie známky jej pridelili opäť Pecha s Jambrichom. Bez dobrej techniky by to ale nešlo:

"Široký objektív, veľmi pomáha takýmto momentom", hovorí Pavel Pecha. "Zaujímavo pôsobí aj druhý človek v dyme - ako keď sa Aladinovi zjaví gin..." Preto jednotka v Pechovom výbere.

"Fotografia má zaujímavé svetlo aj kompozíciu, trocha mi však na nej prekáža orez do neštandardného rozmeru", dopĺňa Ľudo Jambrich. Aj napriek tejto chybičke u Ľuda druhé miesto.

3. Čierno-biely príbeh. FOTO: Peter Chrenka

2-cierno-biely-pribeh.jpg

Táto fotografia doslovne a tvrdo atakuje názov kola. Klasika z postkomunistických krajín je určite blízka každému fanúšikovi ciest na východ. Zafajčené pajzle a špina pod povrchom často ukrývajú čisté duše a prosté, nefalšované príbehy bez pozlátka.

Momentku najviac ocenil Andrej Bán, ktorému očividne pripomenula jeho početné zážitky z potuliek na východe: "Mám rád "svet lokálov" východnej Európy, ktorá je drsným kúskom sveta a tento jednoduchý, čistý záber vo mne prebúdza nostalgické spomienky..." Zaradil by ju na prvé miesto.

4. Poobedňajšia siesta v Lucce. FOTO: cotugno

14-poobednajsia-siesta-v-lucce.jpg

Vydarené kaviarenské zátišie s dobre zvolenou kompozíciou. Trochu ošúchaný motív napodiv vôbec neprekážal "modernistovi" z poroty - Filipovi Vančovi, ktorý ocenil najmä autorov postreh a šikovnú kompozíciu:

"Výborne nájdený typ - sediaca pani - je dobre zakomponovaná a s dobrým výrazom, ktorý unesie celú fotografiu. Hra s prvým a druhým plánom, teda neostrými fragmentmi ľudí, dodáva celej situácii priestor a pocit - akoby išlo o záber zo skrytej kamery. Z diváka sa tak stáva „priamy" účastník, alebo pozorovateľ celej situácie." U Vanča je to favorit kola, pozrite si aj plné rozlíšenie.

5. Joe Daflos. FOTO: silviamancel

9-joe-daflos-i.jpg

Jeden z favoritov redakcie. Dostala nás bizarná atmosféra večierku, akoby vystrihnutého z filmu Woodyho Allena. Páči sa nám tiež citlivá manipulácia s dôveryhodnosťou snímku - nie je jasné, či ide o štylizovanú pózu alebo spontánnu momentku. Pozrite sa na plné rozlíšenie, je to bláznivá realita alebo kabaret?

Dvojka vo výbere Filipa Vanča: "Joe Daflos je opäť fotografia postavená na výraze, naozaj živom, vo Weegee-ovskej svetelnej atmosfére. Hoci je postava zakomponovaná takmer presne v zlatom reze, tu toto pravidlo nefunguje, hlavne z dôvodu komplikovanosti druhého plánu, ktorý tu tvoria stĺpy zábradlia - ešte zvýraznené svetlom blesku, ako aj tretí plán v pravej časti fotografie, kde sa nedeje takmer nič. Tiež mi prekáža napätie, ktoré vyvoláva nie práve šťastne odrezaná tvár dievčiny na ľavej strane."

6. Ljubljana. FOTO: Lucia Radošovská

10-ljubljana.jpg

Originálne uchopená barová snímka, ale zároveň ľahko čitateľná, s čistými líniami. Černo-biele prevedenie podtrhuje jednoduchú eleganciu. Škoda komplikovaných slov, už len zarámovať a hodiť na stenu, odkazujeme autorke.

Rovnaký názor mal aj Andrej Bán: "Ljubljana je pekná fotografia, má zaujímavú kompozíciu, páči sa mi", zhodnotil lakonicky. Druhé miesto v Bánovom výbere. Pozrite si plné rozlíšenie.

7. chillin. FOTO: fotolover

3-chillin.jpg

Premyslená kompozícia a dobré svetlo dodávajú tejto fotografii takmer profesionálne parametre. Ľahko by mohla fungovať ako reklama na whisky alebo pánsky parfum. Dobre zvolená expozícia pekne dáva do kontrastu statické a dynamické prvky. Plné rozlíšenie nájdete tu.

Slovo má Pavel Pecha: "Na fotografii chillin sa mi páči pekné svetlo, a spojenie dvoch akoby nesúvisiacich dejov." Zaradil by ju na tretie miesto.

8. Piccarozzi. FOTO: Peter Lamata

5-piccarozzi.jpg

Peter Lamata je na stránke fotky.sme.sk už takmer synonymom pre kvalitnú čierno-bielu fotografiu. Zabodoval aj tentokrát. Ťažko si predstaviť lepšiu obálku knihy Krstný otec. Všetko od prostredia, až po mužove gesto, je perfektne zladené, vychutnajte si plné rozlíšenie.

Trojka vo výbere Filipa Vanča: " Je to čisto zachytená situácia - výborný typ, výborný povýšenecký výraz, gesto rúk, svetelná atmosféra. Všetko ako má byť, napriek tomu množstvo prvkov okolo odpútava pozornosť od hlavného motívu. Možno by som zvolil trochu odvážnejšiu kompozíciu. Alebo ešte viac využil svetelnú situáciu, ktorá ponúkala riešenie: posunúť nasvieteného pána na tmavé neosvetlené pozadie výkladu."

9. Záverečná. FOTO: mishik

4-zaverecna.jpg

Autor, ktorý vyhral tému "farby trhoviska" sa očividne nestratí ani v baroch. Tentoraz síce ponúka snímku trochu "na efekt", ale stále dostatočne príťažlivú. Technicky zvládnutá uzávierka a dobré svetlo spôsobili, že tekutina "zamrzla" v zaujímavom detaile.

Všimol si ju aj Ľudo Jambrich: "Je to zaujímavá momentka, kde ladí bujarý námet s výraznou farebnosťou. U mňa tretie miesto."

10. Paris. FOTO: Peter Lamata

7-paris.jpg

Prevedením klasika, ale námetom určite zaujme. Prázdnej kaviarni s flegmatickým pánom dominuje psík, ktorý akoby jediný čakal na nechodiaceho čašníka. Komická situácia pobavila aj Andreja Bána: "Tento záber má síce technické nedostatky, mne sa však páči jeho nálada a istá "francúzska elegancia"." Zaradil by ju na tretie miesto.

11. Ovoniava, ponúka, pozerá na baby. FOTO: Skoba

6-ovoniava-ponuka-pozera-na-baby.jpg

Napriek technickým nedostatkom tejto fotografie oceňujeme pohotovosť a postreh fotografa. Zaujímavé je aj celkové umiestnenie postáv do uhlopriečky. Trefný názov snímky korešponduje s uvoľnenou atmosférou a papierovým múžíčkom uprostred.

Nápad sa najviac páčil Ľudovi Jambrichovi, hoci aj jemu prekážala "prepálená" expozícia: "Fotka má zaujímavý, opakujúci sa motív. Bohužiaľ prílišný kontrast tmavých a svetlých plôch jej významne uberá na hodnote." U Jambricha špeciálne ocenenie bez poradia.

Nasledujúce fotografie neboli porotou hodnotené, zaujali nás však natoľko že sme ich zaradili do súťažného výberu.

12. Sme tam. FOTO: gypso

11-sme-tam.jpg

Toto kolo by nebolo kompletné, keby vo výbere chýbala poriadna "párty fotka". Na prvý pohľad obyčajná momentka z baru predsa len v sebe skrýva čosi viac. Hoci je zaostrená na smutnú/sklamanú/opitú postavu uprostred, fotograf neodkryl identitu dievčiny pre jej sklonenú tvár. Núti tak diváka k domýšľaniu si vlastných detailov. Šero, pohyb a otvorená clona neumožňujú rozpoznať ani postavy v pozadí, hoci tie sa, naopak, predvádzajú v otvorených a prázdnych gestách. Tento zaujímavý kontrast dodáva momentu bujarej zábavy istú rafinovanosť.

13. Športu zdar. FOTO: wishi

12-sportu-zdar.jpg

Dôkaz, že aj riadne podexponované fotky nemusia vyzerať ako tmavé machule. V tomto prípade je všetko podriadené hlavným hviezdam večera v podobe futbalových panáčikov. Svetlo, pozornosť divákov aj postáv na fotografii priťahuje žiarivý futbalový stolík, ktorý akoby bol jediným centrom tohoto minisveta. Trošku možno prekáža len čudný, štvorcový formát, či kompozícia umiestnená "natvrdo" do stredu.

14. Farmer Phill. FOTO: bobcat61

13-farmer-phill.jpg

Technická stránka ide tentoraz bokom. Aj vám je tento výraz povedomý (zo zrkadla napríklad...)? "Bohatá " ponuka nápojov a luxusný vývesný štít dopĺňa šarmantná obsluha. Tento lokál určite pozná množstvo príbehov. Začiatok jedného z nich ponúka autor fotografie, zvyšok si radi domyslime:

"Farmár Phil usporiadal vlastný hudobný festival na svojej farme v Anglicku, tak ako každý rok. Dotiahol si tam sudy piva, malinovky, pult, pokladňu. Tancoval, zabával sa, čapoval pivo. Skoro ráno vstával, aby išiel nakŕmiť kravy a ovce. Večer festival pokračoval." Pozrite si plné rozlíšenie.

Bonus na záver

Ako sme spomenuli na začiatku, mnohí z vás pochopili tému tohoto kola doslova a do písmena, prípadne do poslednej kvapky. Do súťaže prišlo množstvo fotografií, ktoré síce zachytili bar a mali aj príbeh, no ich vyhotovenie spočívalo najmä v udržaní rovnováhy s pivom v jednej a kompaktom v druhej ruke. Áno všetci občas robíme takéto fotky, ale ich prihlásenie do súťaže si predsa len vyžaduje istý druh odvahy.

Bonus: Smiech FOTO: Geroza1

smiech.jpg

Hodnotí Samo Trnka: Tento exemplár nás načisto uchvátil. Jednak svojou energiou a jednak svojou rýdzosťou; je esenciou pártyfotky, matkou všetkých žúrových fotiek, kde mladík má pohľad už mútny a dievčine to prestalo prekážať; v bezčasí, kde sa nemožné stáva možným a pevné vratkým. Až zvratkým.

Vydeste sa plným rozlíšením.

Konečné poradie podľa hlasovania čitateľov

1. miesto: Picarozzi - 254 hlasov

2. miesto: Čierno-biely príbeh - 127 hlasov

3. miesto: Joe Daflos - 116 hlasov

4. miesto: Záverečná - 89 hlasov

5. miesto: Poobedňajšia siesta v Lucce - 53 hlasov

6. miesto: Bez názvu - 37 hlasov

7. miesto: Paris - 36 hlasov

8. miesto: Ljubljana - 25 hlasov

9 miesto: V kolibe u Sadhua - 21 hlasov

10. miesto: Športu zdar - 22 hlasov

11. miesto: Farmer Phill - 14 hlasov

12. miesto: chillin - 14 hlasov

13. miesto: Ovoniava, ponúka, pozerá na baby - 10 hlasov

14. miesto: Sme tam - 7 hlasov

Naša porota

Tibor Huszár (1952)

huszar-newman-180.jpgŽivá legenda slovenskej fotografie. Rodák z Réci pri Bratislave. Absolvoval katedru fotografie pražskej FAMU pod vedením profesora Jána Šmoka. Fotografoval pre prestížne časopisy a médiá. S úspechom dokumentoval aj divadelný život - vyhral Svetové trienále divadelnej fotografie v Novom Sade (1983). Preslávil sa fotografiami Cigánov či leopoldovských väzňov. Začiatkom deväťdesiatich rokov odišiel do New Yorku, kde pracoval ako nezávislý fotograf a pedagóg. Vydal publikácie Cigáni (1993), Portréty (1995), Koloman Sokol (1998) a Portréty (2000). Momentálne žije a pôsobí na Slovensku. Držiteľ mnohých ocenení: Najkrajšia kniha roka 1999, 2001 a 2008, Osobnosť roka Slovenska 2007. Viac informácii o autorovi nájdete TU.

ban1.jpgAndrej Bán (1964)

Jeden z najlepších slovenských dokumentárnych fotografov, ktorý sa zameriava najmä na krízové oblasti sveta (Kosovo, Pakistan, Irán). Absolvoval v Bratislave štúdium žurnalistiky (1986) a ekonómie (1987). Publikuje reportáže v domácich a zahraničných médiách. Od roku 1992 pracuje pre české časopisy (Mladý svět, Instinkt, Reflex), v súčasnosti je reportérom .týždňa. Venuje sa dlhodobým fotografickým projektom. V roku 2002 vyhral 1.ročník grantového programu Photodocument.sk udeleného agentúrou Juraj Vaculík Creative studio. V roku 2005 získal ocenenie Krištáľové krídlo. Je autorom monografie Iné Slovensko a predsedom humanitárnej organizácie Človek v ohrození, spoluzakladateľom občianskeho združenia Slovak documentary Photo. V roku 2006 získal Novinársku cenu za najlepšiu reportáž (Krajina hrobov, Bosna) a v tom istom roku sa stal víťazom 1. ročníka ocenenia Osobnosť slovenskej fotografie, ktoré udelila medzinárodná porota Stredoeurópskeho domu fotografie za knihu a výstavu Iné Slovensko. Vlani mu v Slovarte vyšla kniha Kosovo. Viac na osobnej stránke autora.

jambrich.jpgĽudo Jambrich (1969)

Je známy slovenský cestovateľ. Okrem početných ciest po Európe a kratších potuliek po USA a východnom Turecku v minulosti uskutočnil výpravu Transsibírskou magistrálou do Číny a dlhšiu cestu po Južnej Amerike. Cestovateľské zážitky z týchto dvoch ciest opísal vo svojom cestopise Exotické kontinenty Skrz Naskrz + dobré rady ako do sveta bez peňazí, ktorý sa stretol s veľkým čitateľským úspechom. Potom ako opustil inžinierske povolanie absolvoval štvormesačnú cestu krajinami juhovýchodnej Ázie, z ktorej vznikla dvojdielna publikácia Indočína Skrz Naskrz doplnená poradenskou časťou Dobré rady ako fotografovať na cestách a dovolenke. V súčasnosti Ľudo Jambrich prevádzkuje cestovateľský server Skrz.sk.

stacho.jpgĽubo Stacho (1953)

Jedna z kľúčových postáv slovenskej fotografie 80-tych rokov. Dodnes sa aktívne venuje novým intermediálnym projektom, odtláčaniu fotografie na plátno, experimentom s časovými a metaforickými diptychmi a fotografickým performance. Známa je jeho séria fotografií magických premien Obchodnej ulice v Bratislave aj nový cyklus Slovensko - tajomná a spirituálna krajina. Vyštudoval Stavebnú fakultu SVŠT v Bratislave(1976) a Katedru fotografie FAMU v Prahe (1984). Od roku 1991 vedie ateliér fotografie a intermediálnych presahov na katedre fotografie VŠVU v Bratislave. V roku 1995 habilitoval na FAMU na docenta. Je nositeľom viacerých ocenení ( Cena bienále fotografie v Metropolitnom múzeu Tokio (1995), Prvá cena v súťaži Fondu svetových pamiatok UNESCO (1993) a pod.) Realizoval vyše 5O samostatných výstav a zúčastnil sa vyše 115 kolektívnych výstav. Žije a tvorí v Bratislave. Viac o autorovi na jeho osobnej stránke.

pecha.jpgPavel Pecha (1961)

Výborný umelecký fotograf známy viac v zahraničí ako u nás. Rodený Kremničan. Študoval na Inštitúte tvorivej fotografie v Opave a potom na Katedre fotografie v pražskej FAMU. Fotografiou sa zaoberá už od 80-tych rokov. Za túto dobu si vytvoril originálny a ľahko rozpoznateľný rukopis. Známy je jeho čiernobiely cyklus "Moje intuitívne divadlo". Autor mal už množstvo autorských aj spoločných výstav a jeho fotografie sú dnes mimo iných zastúpené aj v zahraničných zbierkach, a to napríklad v Múzeu moderného umenia v americkom Houstone.

filip.jpgFilip Vančo (1972)

Predstaviteľ mladej generácie fotografov. Od roku 2004 vedie Ateliér fotografie na VŠVU v Bratislave. V rokoch 2000 - 2004 bol pedagógom odborných predmetov na Škole úžitkového výtvarníctva Josefa Vydru v Bratislave. V roku 1996 absolvoval s titulom Mgr. art. na Katedre vizuálnych médií Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Od roku 2006 je zakladajúcim členom občianskeho združenia PHOTOPORT a kurátorom Photoportgallery v Bratislave. Venuje sa subjektívnemu dokumentu, portrétnej a divadelnej fotografii. Vystavuje na Slovensku aj v zahraničí. Žije a pracuje v Bratislave.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zánik platobných kariet. Ako budú vyzerať platby budúcnosti?
 2. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu
 3. 20-minútové mestá: Mestá, v ktorých chcete žiť
 4. TOP zamestnávateľ, pre ktorého sa oplatí pracovať
 5. Predplaťte si SME.sk vo vašej firme
 6. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny
 7. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom
 8. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami?
 9. Mecom ide na zelenú
 10. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 €
 1. Vianočné dovolenky sa vrátili na čísla pred pandémiou
 2. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 3. TOP zamestnávateľ, pre ktorého sa oplatí pracovať
 4. Predplaťte si SME.sk vo vašej firme
 5. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 6. Vedeli ste, že šport a podnikanie majú veľa spoločného?
 7. Slovensko uvažuje! Video so ŠOKOM má už vyše 900-tisíc videní
 8. Developer Mint Investments získal prvenstvo v CIJ Awards 2021
 9. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 10. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 1. Zánik platobných kariet. Ako budú vyzerať platby budúcnosti? 4 939
 2. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom 4 768
 3. 5 neznámych vecí, ktoré umožňujú platobné karty 4 746
 4. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny 4 407
 5. Slovensko uvažuje! Video so ŠOKOM má už vyše 900-tisíc videní 3 547
 6. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami? 3 353
 7. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať 3 210
 8. Marrákeš je červená perla Maroka 2 127
 9. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 € 1 971
 10. Mecom ide na zelenú 1 955
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Daniel Schikor: Železničná stanica Stará Kremnička
 2. Irena Šimuneková: Tatranský ľadový dóm - katedrála sv. Jakuba v Santiagu de Compostela.
 3. Ján Urda: Zvoničky a zvonice - 25
 4. Vladimír Benčík: Arménsko - navštívime 7-tisíc rokov staré rytiny na Uchtasare, už ich neuvidíte
 5. Michal Kassaj: Okolo Neusiedler See na Favoritoch
 6. Tereza Krajčová: Holandsko: Krajina kakaa a všadeprítomných bicyklov (Amsterdam – Zaanse Schans – Den Haag – Rotterdam)
 7. Martin Majzlan: Kok Boru – Najtvrdší kolektívny šport na svete
 8. Martin Majzlan: Altyn Arashan - Horúce pramene v nebesiach
 1. Pavel Macko: Vodka a cigary? 13 556
 2. Michal Porubän: Tak si tu žijeme - poslanec Blaha je zaočkovaný a Žilinka nechce zverejniť zmluvu čo podpísal v Rusku :) 6 325
 3. Simona Kyselicová: Ako sa testuje na Covid v Nórsku. P.S.: Som pozitívna 6 261
 4. Lórant Kulík: URBEX: Keď prejdete v Košiciach na ulici kpt.Nálepku cez (ne)utajenú pasáž, zapne sa časostroj 5 918
 5. Martin Ondráš: Keď sa podvod a klamstvo tvári ako etalón morálky 5 158
 6. Monika Nagyova: Vzťahové okienko. Páry, ktoré sa medzi sebou nerozprávajú. 4 113
 7. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: V roku 2022 pôjdu do dôchodku tisícky ľudí. Ste pripravené a pripravení? 4 110
 8. Tomáš Harustiak: Je na Slovensku 56% katolíkov ? Ale kdeže ! 3 844
 1. Jiří Ščobák: Analytici odpovídají: Kolik mám investovat do krypta? Které mi doporučují? Budou kryptoměny v roce 2022 prosperovat?
 2. Jiří Ščobák: Proč má akvarista začátečník dlouho čekat, než vloží do akvária ryby? (v rostlinných akváriích se substrátem)
 3. Milota Sidorová: Toto mesto v Taliansku založilo Kanceláriu pre čas. Čaká to aj Bratislavu?
 4. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 5. Jiří Ščobák: Připravované důchodové reformy na Slovensku: V 3. pilíři se neudělá mnoho, 2. vypadá optimističtěji
 6. Jiří Ščobák: Jsou poplatky v slovenských bankách vysoké? Dá se jim vyhnout? Které jsou skryté?
 7. Jiří Ščobák: Novak Djoković pravděpodobně pozitivní test neměl. Oslava poštovní známky a akce s dětmi to dokazují
 8. Jiří Ščobák: Jaká bude hodnota zlata v roce 2022? Nakoupit nebo nenakoupit? Nakupují centrální banky?
Skryť Zatvoriť reklamu