SME
Sobota, 25. september, 2021 | Meniny má VladislavKrížovkyKrížovky

Fotosúťaž Farby trhoviska

Tretie kolo cestovateľskej fotosúťaže s témou "farby trhoviska" ponúklo množstvo zaujímavých fotografií. Tie najlepšie ohodnotila naša skúsená porota. Vy ste rozhodli o konečnom poradí.

Tretie kolo cestovateľskej fotosúťaže s témou "farby trhoviska" ponúklo množstvo zaujímavých fotografií. Tie najlepšie ohodnotila naša skúsená porota. Vy ste rozhodli o konečnom poradí.

1. Farby trhoviska nie sú vždy ružové. FOTO: Michal Vrba

3.Farby_trhoviska_nie-su-vzdy-ruzove.jpg

Dôkaz, že výborná dokumentárna fotografia sa dá spraviť aj na "Miletičke" v Bratislave. Drsná realita má však v tomto prípade aj zaujímavý emocionálny náboj a atmosféru. Nečudo, že ju ocenili umelci aj dokumentaristi z našej poroty. Kliknite pre plné rozlíšenie.

"Pre mňa osobne veľmi dobrá fotografia", hovorí Filip Vančo. "Kompozícia, zachytenie gesta aj farebnosti sú úplne zvládnuté. Hlavne ma baví to minimalistické gesto ruky spolu s pohľadom, ktoré vystihuje akési váhanie nad „tovarom" v ponuke. Ten neostrý kus stola vľavo dodáva celej scéne priestor a autentičnosť. Ak by ho bolo ešte o kúsok viac, bolo by to ešte presvedčivejšie." U Vanča favorit kola.

Na prvé miesto by ju zaradil aj umelec a pedagóg Ľubo Stacho: "Táto snímka ma oslovila svojou dokumentárnou hodnotou a pokorou. Potvrdzuje, že netreba chodiť ďaleko do cudziny, aby sme našli niečo krásne aj v našej súčasnosti. Hovorí k nám humánnym spôsobom a s nesmiernou empatiou. Ani nie tak o sociálnych podmienkach, ako o úcte k produktom ľudských rúk."

Ľudské príbehy na fotografii bavia aj dokumentaristu Andreja Bána: "Zaujalo ma, že ide o iný, uvažujúci pohľad na túto tému - autor sa zameral na babičku, ktorá zbiera zemiaky alebo iné plodiny na trhovisku po skončení predaja. Osamelosť tej zohnutej babičky ma oslovila. Fotografia vypovedá o sociálnom rozmere viac ako by sa zdalo na prvý pohľad." Druhé miesto v Bánovom výbere.

2. Servíruje sa. FOTO: M5

9.serviruje-sa.jpg

Záhadná atmosféra večernej žúrky nás zaujala už na prvý pohľad. U jedinej nočnej fotografie však oceňujeme aj technickú náročnosť fotenia bez blesku a dobre zvolenú expozíciu. Plné rozlíšenie nájdete tu.

Slovo má Ľubo Stacho: "Fotografia zachytáva atmosféru nie formálnych ale ľudských stretnutí, pripomína mi vianočné trhovisko, ale zároveň pripomína, že niečo neočakávané nás stretne v nadchádzajúcom roku. Pri vylepšení kompozície celej snímky, by však mohla vystihnúť väčšiu emocionalitu prítomných." Zaradil by ju na druhé miesto.

Ešte viac sa páčila Pavlovi Pechovi, ktorý ju ocenil prvým miestom, najmä pre "pôsobivé zachytenie nočnej scény s dynamicky pôsobiacim dymom." "Má celkovo veľmi peknú atmosféru", dopĺňa Pecha.

Podobne sa vyjadril aj Andrej Bán: "Páči sa mi pekná svetelná situácia. Záber má atmosféru trhu a záhadnosť, ktorú oceňujem." Trojka v Bánovom výbere.

3. V dave. FOTO: Alena Kluknavská

6.v-dave.jpg

Tlačenica na istanbulskom bazáre bola pre tému trhoviska ako stvorená. Anonymné ľudské mravenisko pekne dopĺňa dôraz na zamyslenú ženu v popredí a cit pre detail. Pekne to vystihla aj sama autorka v popise fotky: "Akokoľvek chaoticky na cudzinca Istanbul pôsobí, ukrýva sa v ňom usporiadaný pôvab neuponáhľaného života." Takže okrem fotografického majstrovstva má u nás v redakcii aj bonus za tvorivú cestovateľskú prózu. :-)

U Andreja Bána je Istanbul jednoznačným favoritom kola: "Žena v dave je dynamická, iná ako všetky viac alebo menej vtipné statické portréty predavačov na trhoviskách v rôznych krajinách sveta. Zaujala ma spontánnosť tejto fotografie, aj to, že žena sa nepozerá priamo do objektívu. V jej pohľade je zamyslenie a istá osamelosť na ulici plnej ľudí..."

Snímku vysoko ocenil aj Ľubo Stacho: Táto fotografia nie je ani tak obrazom trhoviska, ktoré v nás evokuje zmes rôznych produktov na predaj. Ukazuje nám skôr zmes kultúr, pre ktoré je práve trhovisko - ako spôsob predaja - najpríznačnejšie. Je to portrét, ktorý sa v tejto kategórii neobjavuje často - portrét kupujúceho a nie predávajúceho. Hovorí o kráse ženy, jednej z mnohých na trhu, a tým viac o človeku vo svojej podstate, ktorého stavia do popredia pred lákadlom unikátnosti predávaných produktov." Tretie miesto v Stachovom výbere.

4. Predavač - opravár. FOTO: fudo

15.predavac-opravar.jpg

Pestré farby tohoto trhoviska smutne kontrastujú s tvrdým životom na periférii indického mesta. Výraz v mužovej tvári akoby hovoril za všetko: Aby si prežil, musíš byť predavač, opravár, živiteľ rodiny, a pritom si zachovať stoickú vyrovnanosť. Kliknite pre plné rozlíšenie.

Predstavuje jednotku vo výbere cestovateľa Ľuda Jambricha, ktorý u nej vyzdvihol najmä "pokojnú atmosféru a vyváženú farebnosť".

Pridáva sa aj Ľubo Stacho: "Indický predavač ma oslovil preto, lebo prezentuje akúsi vnútornú nostalgiu fotografovaného v kontraste k jeho oblečeniu a sýtym farbám pozadia". Prideľuje osobitné uznanie bez poradia.

5. Dám si cesnak? FOTO: Eldamon

7.dam-si-cesnak.jpg

Exotické prostredie Kirgizska umocňuje zaujímavú momentku. Veľmi sa nám páči aj mnohovýznamovosť záberu - je sporné, či sa žena v popredí čuduje, zíva, pohoršuje, alebo niečo konzumuje. Rovnako skrytý je aj objekt záujmu oboch predavačiek. Cesnaková story zaujala redakciu aj porotu. Plné rozlíšenie TU.

Filip Vančo: "Táto fotografia je dôkazom toho, že aj z veľmi komplikovaného prostredia akým trhovisko je, sa dá vhodne zvoleným pohľadom a kompozíciou spraviť čistá a „čitateľná" fotografia. Čitateľná v tom zmysle, že na nej mám čo postupne objavovať. Dve malé výhrady: 1) čakal by som ešte na iné výrazy a gestá žien. 2) kedže ľudia v pozadí sú všetci otočení chrbtom - takže sa tam nič nedeje, odrezal by som cca 10% z vrchu a celá pozornosť by sa viac sústredila na to podstatné." Dvojka vo Vančovom výbere.

6. Sedím na vozíku a je mi dobre. FOTO: pavsmol

10.sedim-na-voziku-a-je-mi-dobre.jpg

Poctivá čiernobiela klasika z bližšie neurčeného prostredia. Aj napriek tomu je nám pohoďák s cigaretkou dôverne známy, o čom nás uisťuje jeho výraz a úsmev. Aj vy ste mu už úsmev stihli vrátiť? Plné rozlíšenie fotografie.

Pavel Pecha by snímke priradil druhé miesto: "Mám dojem, že je to stará fotka niekedy zo šesťdesiatych rokov. Páči sa mi, že vyžaruje bezprostrednosť, pohodu a uvoľnenosť."

7. Kubánske komunistické prasa. FOTO: hawkeye pierce

12.kubanske_komunisticke_prasa.jpg

Fotografia, ktorá nás perfektne pobavila. Vedeli ste, že Bruce Willis natáča na Kube ďalšiu - oveľa smrtonosnejšiu pascu? Mafiánov nielenže zabíja, ale aj naporcuje. Podoba aj výraz sú nespochybniteľné. Zamýšľame sa, či tento suverén s nožom na dosah ruky vôbec stojí o zákazníkov. Výborná momentka! Zlovestnú iskierku v oku kubánskeho mäsiara oceníte až pri plnom rozlíšení. Tajný favorit redakcie sme.sk a zároveň dvojka vo výbere Ľuda Jambricha (bez komentára).

8. Mr. Orange. FOTO: IvanPo

5.mr-orange.jpg

Spokojný kráľ pomarančov akoby symbolizoval životný štýl mnohých Maročanov - načo sa ponáhľať? A my sme sa radi pozastavili pri dobrom zábere. Všimla si ho aj porota. Plné rozlíšenie nájdete TU.

Slovo má Ľubo Stacho: "Mr. Orange je ďalším portrétom, zachyteným z rýchlika dovolenky. Zaujímavý motív, ktorému by pomohla premyslenejšia kompozícia, alebo priblíženie sa k námetu a tak zvýraznenie troch plánov obrazu." U Stacha osobitné uznanie bez poradia.

Pridáva sa Pavel Pecha: "Je to dobrá cestopisná fotka. Zlákalo ma to množstvo pomarančov a výraz predavača, ktorému je akoby jedno či to predá alebo nie."

9. Trh s mäsom v Ivano-Frankivsku. FOTO: dominiK13

11.masovy_trh_ivano-frankivsk.jpg

Dôkaz, že prasacia chrípka na Ukrajine má svoje opodstatnenie - na trhu zoženiete hoci aj hlavu. Ale vážne: Trochu čudná scéna zaujme hlavne detailami a nedopovedaným príbehom. Franforce mäsa evokujú skôr dopravnú nehodu ako chirurgickú prácu mäsiara. Apropos, neskrýva tá milá babička za chrbtom krvavú sekeru? Skúste odhadnúť pri plnom rozlíšení.

Ludo Jambrich by ju zaradil na tretie miesto. Páčila sa aj Pavlovi Pechovi, pretože "táto scéna, snímaná širokáčom pôsobí dynamicky a zároveň bizarne."

Ďalšie fotografie síce porota nekomentovala, ale nás zaujali natoľko, že sme ich zaradili do súťažného výberu.

10. Perníková princezná. FOTO: docent23

1.Avon_lady_pernikova-princezna.jpg

Perfektná kombinácia sladko - trpkého príbehu! V redakcii sme jej dali názov "Avon lady" podľa červeného trička, akoby parodujúceho módne ikony doby. Ani Mona Lisa predsa nie je pekná, ale skôr zaujímavá. Nepobozkaná princezná 21. storočia. Odkaz na perníku v popredí pre nechodiaceho princa nám pripomína, aby sme nikdy nestrácali nádej. Super kompozícia a cit pre okamih, odkazujeme autorovi. Vychutnajte si plné rozlíšenie.

11. Trh. FOTO: oviec

13.trh.jpg

Jediná fotka v našom výbere, ktorá doslovne pracuje s témou kola. Farby trhoviska, premyslene a nekompromisne hodené rovno na plochu. Bez rušivých momentov môžeme skúmať vzťah medzi tvarmi a farbami - skoro ako u kubistov. Autor nič nepodsúva, interpretácia je celkom na nás. Takmer meditačná záležitosť. Skúste, čo to s vami urobí.

12. Liverpool street market. FOTO: I.G.torn

4.liverpool-street-market.jpg

Vypredané, zatvárame. Fotografia plná symboliky upútala zvláštnou atmosférou a "tichou" verziou trhoviska. Posledný kus tielka za libru, posledný rám, posledná tehla, stĺpik, okno... Kam sa podel posledný predavač? Výpredaj, ktorý symbolizuje rovnako úspech aj fiasko. Autor nám dáva na výber - posúďte sami.

13. Trh v Palerme. FOTO: Dardaniel_foto

8.trh-v-palerme.jpg

Túto verziu rybieho trhu charakterizuje atypická kompozícia (alebo dobrý výrez). Nos mečúňa obžalúva pokojného "tvorcu" rybieho zátišia, zatiaľ čo ďalšia ryba prehistorických tvarov ožíva v bizarnom zápase s povrazom. Pozrite si zaujímavé detaily.

14. Ryby. FOTO: tinoslav

2.ryby.jpg

Celkom podarená farebná tlačenica s nápismi, pripomínajúcimi ázijský chaos. Minimalizmus, ktorý v záplave veľkorysejších kompozícií vyslovene potešil. Plné rozlíšenie tu.

15. Kathmandu. FOTO: hawkeye pierce

14.kathmandu.jpg

Rozhovor indických predavačov nad pestrým tovarom sadol k cestovateľskej téme ako uliaty. Domácka atmosféra a familiárne gestá presvedčivo zdôraznili ľudský rozmer trhu a peňazí. Nechodíme predsa aj my občas iba "pokecať" s babkou od jabĺk? Plné rozlíšenie tu.

Výsledky hlasovania
 • 1. miesto: Farby trhoviska nie sú vždy ružové - 309 hlasov
 • 2. miesto: Trh s mäsom v Ivano-Frankivsku - 128 hlasov
 • 3. miesto: V dave - 95 hlasov
 • 4. miesto: Trh - 61 hlasov
 • 5 .miesto: Ryby - 59 hlasov
 • 6. miesto: Servíruje sa - 56 hlasov
 • 7. miesto: Mr. Orange - 55 hlasov
 • 8 .miesto: Liverpool street market - 45 hlasov
 • 9. miesto: Dám si cesnak? - 35 hlasov
 • 10 miesto: Trh v Palerme - 35 hlasov
 • 11. miesto: Predavač - opravár - 27 hlasov
 • 12. miesto: Kubánske komunistické prasa - 26 hlasov
 • 13. miesto: Kathmandu - 26 hlasov
 • 14. miesto: Perníková princezná - 15 hlasov
 • 15. miesto: Sedím na vozíku a je mi dobre - 5 hlasov

Naša porota

Tibor Huszár (1952)

huszar-newman-180.jpgŽivá legenda slovenskej fotografie. Rodák z Réci pri Bratislave. Absolvoval katedru fotografie pražskej FAMU pod vedením profesora Jána Šmoka. Fotografoval pre prestížne časopisy a médiá. S úspechom dokumentoval aj divadelný život - vyhral Svetové trienále divadelnej fotografie v Novom Sade (1983). Preslávil sa fotografiami Cigánov či leopoldovských väzňov. Začiatkom deväťdesiatich rokov odišiel do New Yorku, kde pracoval ako nezávislý fotograf a pedagóg. Vydal publikácie Cigáni (1993), Portréty (1995), Koloman Sokol (1998) a Portréty (2000). Momentálne žije a pôsobí na Slovensku. Držiteľ mnohých ocenení: Najkrajšia kniha roka 1999, 2001 a 2008, Osobnosť roka Slovenska 2007. Viac informácii o autorovi nájdete TU.

ban1.jpgAndrej Bán (1964)

Jeden z najlepších slovenských dokumentárnych fotografov, ktorý sa zameriava najmä na krízové oblasti sveta (Kosovo, Pakistan, Irán). Absolvoval v Bratislave štúdium žurnalistiky (1986) a ekonómie (1987). Publikuje reportáže v domácich a zahraničných médiách. Od roku 1992 pracuje pre české časopisy (Mladý svět, Instinkt, Reflex), v súčasnosti je reportérom .týždňa. Venuje sa dlhodobým fotografickým projektom. V roku 2002 vyhral 1.ročník grantového programu Photodocument.sk udeleného agentúrou Juraj Vaculík Creative studio. V roku 2005 získal ocenenie Krištáľové krídlo. Je autorom monografie Iné Slovensko a predsedom humanitárnej organizácie Človek v ohrození, spoluzakladateľom občianskeho združenia Slovak documentary Photo. V roku 2006 získal Novinársku cenu za najlepšiu reportáž (Krajina hrobov, Bosna) a v tom istom roku sa stal víťazom 1. ročníka ocenenia Osobnosť slovenskej fotografie, ktoré udelila medzinárodná porota Stredoeurópskeho domu fotografie za knihu a výstavu Iné Slovensko. Vlani mu v Slovarte vyšla kniha Kosovo. Viac na osobnej stránke autora.

jambrich.jpgĽudo Jambrich (1969)

Je známy slovenský cestovateľ. Okrem početných ciest po Európe a kratších potuliek po USA a východnom Turecku v minulosti uskutočnil výpravu Transsibírskou magistrálou do Číny a dlhšiu cestu po Južnej Amerike. Cestovateľské zážitky z týchto dvoch ciest opísal vo svojom cestopise Exotické kontinenty Skrz Naskrz + dobré rady ako do sveta bez peňazí, ktorý sa stretol s veľkým čitateľským úspechom. Potom ako opustil inžinierske povolanie absolvoval štvormesačnú cestu krajinami juhovýchodnej Ázie, z ktorej vznikla dvojdielna publikácia Indočína Skrz Naskrz doplnená poradenskou časťou Dobré rady ako fotografovať na cestách a dovolenke. V súčasnosti Ľudo Jambrich prevádzkuje cestovateľský server Skrz.sk.

stacho.jpgĽubo Stacho (1953)

Jedna z kľúčových postáv slovenskej fotografie 80-tych rokov. Dodnes sa aktívne venuje novým intermediálnym projektom, odtláčaniu fotografie na plátno, experimentom s časovými a metaforickými diptychmi a fotografickým performance. Známa je jeho séria fotografií magických premien Obchodnej ulice v Bratislave aj nový cyklus Slovensko - tajomná a spirituálna krajina. Vyštudoval Stavebnú fakultu SVŠT v Bratislave(1976) a Katedru fotografie FAMU v Prahe (1984). Od roku 1991 vedie ateliér fotografie a intermediálnych presahov na katedre fotografie VŠVU v Bratislave. V roku 1995 habilitoval na FAMU na docenta. Je nositeľom viacerých ocenení ( Cena bienále fotografie v Metropolitnom múzeu Tokio (1995), Prvá cena v súťaži Fondu svetových pamiatok UNESCO (1993) a pod.) Realizoval vyše 5O samostatných výstav a zúčastnil sa vyše 115 kolektívnych výstav. Žije a tvorí v Bratislave. Viac o autorovi na jeho osobnej stránke.

pecha.jpgPavel Pecha (1961)

Výborný umelecký fotograf známy viac v zahraničí ako u nás. Rodený Kremničan. Študoval na Inštitúte tvorivej fotografie v Opave a potom na Katedre fotografie v pražskej FAMU. Fotografiou sa zaoberá už od 80-tych rokov. Za túto dobu si vytvoril originálny a ľahko rozpoznateľný rukopis. Známy je jeho čiernobiely cyklus "Moje intuitívne divadlo". Autor mal už množstvo autorských aj spoločných výstav a jeho fotografie sú dnes mimo iných zastúpené aj v zahraničných zbierkach, a to napríklad v Múzeu moderného umenia v americkom Houstone.

filip.jpgFilip Vančo (1972)

Predstaviteľ mladej generácie fotografov. Od roku 2004 vedie Ateliér fotografie na VŠVU v Bratislave. V rokoch 2000 - 2004 bol pedagógom odborných predmetov na Škole úžitkového výtvarníctva Josefa Vydru v Bratislave. V roku 1996 absolvoval s titulom Mgr. art. na Katedre vizuálnych médií Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Od roku 2006 je zakladajúcim členom občianskeho združenia PHOTOPORT a kurátorom Photoportgallery v Bratislave. Venuje sa subjektívnemu dokumentu, portrétnej a divadelnej fotografii. Vystavuje na Slovensku aj v zahraničí. Žije a pracuje v Bratislave.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. „Prezlečte“ svoj domov! V móde je šetrenie peňazí aj prírody
 2. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 3. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem
 4. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho
 5. Znalec slovenského brandy
 6. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy?
 7. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty
 8. Školy sa znova môžu zapojiť do zberu starých mobilov
 9. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 10. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 1. Hobbymarket OBI predstavil nový koncept predajne v Michalovciach
 2. Aktuálne radarové a slovenské hlásenia v autokamere?
 3. Tesco announces net-zero target of 2035 for its operations
 4. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 5. Lekárska prehliadka pre cudzincov je v Nitre, aj bez objednania
 6. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 7. Rozšírená realita a ovládanie na diaľku
 8. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 9. Trnavské mýto: Od centrálneho trhoviska ku kongresovej sále
 10. „Prezlečte“ svoj domov! V móde je šetrenie peňazí aj prírody
 1. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi 6 731
 2. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 6 722
 3. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 5 244
 4. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov 4 485
 5. Slovenský orloj – svetová atrakcia 3 422
 6. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 394
 7. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 246
 8. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 151
 9. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 3 151
 10. "Je to dravec!" Priznáva šéfkuchár Michal Konrád 2 607
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Pavel Dvořák: Ako ma zmenilo desať rokov v Číne
 2. Lubo Repka: Zakladajúce štáty USA – Massachusetts
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 16. - Kto objavil Antarktídu - Bransfield, Bellingshausen alebo Palmer?
 4. Alžbeta Szomolaiová: Zo Stratenej na Havraniu skalu
 5. Blanka Ulaherová: Sobota v údolí Wachau - od Richarda Levie srdce až po šnicľu v žemli
 6. Martin Majzlan: Kirgizsko - Z konského sedla až po pláže Issyk-Kul
 7. Vladimír Benčík: Hanoj – s blížiacimi sa sviatkami lunárneho Nového roku je čoraz veselší a exotickejší
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 14. - Desať zaujímavostí o Antarktíde 2/3
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 26 530
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 13 372
 3. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 6 022
 4. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 475
 5. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 5 360
 6. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 4 781
 7. Marek Mačuha: Boris Kollár preráža dno 3 811
 8. Peter Chudý: Aký je motív sledovania špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica? Kompromitácia alebo príprava na spáchanie násilného trestného činu? 3 733
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Adam Valček: Kauza DPB: Predaj vyše stotisíc pokút skontrolujú, toto sú ďalšie pochybnosti
Skryť Zatvoriť reklamu