SME

Architekt, ktorý utiekol do Šanghaja

László Hugyecz, La-s´-luo Wu-ta-kche či Ladislav Hudec? Architekta so slovenskými koreňmi, ktorý sa v dvadsiatych a tridsiatych rokoch minulého storočia spolupodieľal na novej tvári Šanghaja, by sme si radi privlastnili - keby ho slovenská verejnosť vôbec

Veľké divadlo.Veľké divadlo. (Zdroj: Mestský archív v Šanghaji, Marián Moncman)

poznala. Do konca novembra je v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave inštalovaná výstava venovaná jeho tvorbe.

hudec.jpgAk sa k Hudecovi hlásia Maďari aj Nemci, je našou povinnosťou vedieť, že tento vynikajúci architekt i archeológ sa narodil v Banskej Bystrici a po smrti uložila rodina jeho pozostatky v rodinnej hrobke na evanjelickom cintoríne v Banskej Bystrici, hovorí profesor Štefan Šlachta, ktorý sa systematicky venuje objavovaniu slovenskej exilovej architektúry. Ako zdôrazňuje, napríklad v knihe Build in China 1918 - 1948 sa o Hudecovi písalo ako o najvýznamnejšom zahraničnom architektovi, ktorý v tomto čase v Číne pôsobil a jeho dielu sa venovali aj mnohí svetoví kunsthistorici.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

„My sme však dlho vedeli iba toľko, že nejaký Hudec existoval a vraj niečo staval v Šanghaji. Postupne sa však vytvorila sieť ľudí, ktorí vzájomnou spoluprácou pomáhali odkrývať osudy tejto pozoruhodnej osobnosti. Bola to Henrieta Hatalová, sinologička zo SAV, slovenský konzul v Šanghaji Igor Pacolák, český architekt Jan Benda a Marián Moncman, amatérsky fotograf a básnik, ktorý žije v Šanghaji," opisuje Šlachta.

Už vlani sa konala v Hudecovom rodisku konferencia a prvá výstava o jeho tvorbe. Film režiséra Ladislava Kaboša Muž, ktorý zmenil tvár Šanghaja, bude mať premiéru v októbri 2010 v slovenskom pavilóne na EXPO v Šanghaji.

Ani Číňania na jeho prínos nezabudli. Pri príležitosti 114. výročia narodenia a 50. výročia úmrtia architekta bol z iniciatívy šanghajského výboru pre mestské plánovanie a Generálneho konzulátu Maďarskej republiky vlaňajší rok vyhlásený za rok Hudeca.

SkryťVypnúť reklamu

Útek do Šanghaja

Hudecov dedo Eduard Miloslav Škultéty pôsobil tridsať rokov v Košiciach ako evanjelický kňaz. Jeho otec si písal meno György Hugyecz a bol významným stavebným podnikateľom v Bystrici. Paradoxne, syn sa v zahraničí vrátil k menu Hudec, ktoré bolo v medzinárodnom prostredí zrozumiteľnejšie. Ladislav či László sa kresliť učil u maliara Dominika Skuteckého, po skončení štúdia architektúry v Budapešti ho zobrali na vojnu. Ako dôstojník rakúsko-uhorskej armády padol na ruskom fronte do zajatia a ocitol sa v tábore na Sibíri. Odtiaľ sa mu podarilo ujsť do Číny. Hoci o tejto jeho ceste vieme len málo, dokážeme si predstaviť, že nebola ľahká.

O architektonických zázrakoch v medzivojnovom Šanghaji čítajte TU.

Po dvoch rokoch dorazil do Šanghaja, kde sa z kresliča prepracoval na vedúceho architekta a partnera firmy. V kariére mu istotne pomohol aj sobáš s dcérou bohatého obchodníka Gisellou Meyerovou. Začiatkom roka 1925 sa rozhodol podnikať samostatne a založil si vlastný architektonický ateliér Hudec - zaoceánska spoločnosť.

SkryťVypnúť reklamu

Zrejme pre konfiškáciu ich rodinného majetku našou prvou republikou požiadal o zbavenie československého občianstva a v roku 1938 získal maďarské občianstvo. V Roku 1940 sa stal predsedom Maďarského spolku a o dva roky neskôr aj honorárnym konzulom Maďarskej republiky v Šanghaji. Tu strávil takmer tridsať rokov, kým ho opäť nedobehla politika. Tentoraz ho uväznila Čínska ľudová oslobodzovacia armáda, ktorá obsadila mesto.

V roku 1947 teda musel opäť utekať, tentoraz aj s tromi deťmi. Neskôr pôsobil vo Švajčiarsku a v Taliansku.

Zomrel v roku 1958 v americkom Berkeley, kde na sklonku života získal profesúru na tamojšej univerzite. Žiadal však, aby jeho pozostatky preniesli do rodnej Bystrice.

parkhotel.jpg

Park Hotel.

Paríž Východu

Šanghaj bol v prvých desaťročiach 20. storočia akýmsi Parížom Východu. Hudec pre toto mesto navrhol šesťdesiat budov - sú medzi nimi divadlá, nemocnice, banky, školy, hotely, ale aj skromné vily či rezidencie.

SkryťVypnúť reklamu

Nemajú jednotný štýl. „Najprv to bol neoklasicizmus a eklektizmus, v sociálnych a sakrálnych stavbách sa vracal k neogotike," hovorí Ján Bahna, prezident Spolku architektov Slovenska. Ako vysvetľuje, dôvodom bola čiastočne požiadavka prostredia, pestrosť a koloniálne dedičstvo klientov, ale aj zložitosť doby. V tom čase sa len hľadali nové smery. „V tridsiatych rokoch mal mimoriadny úspech so štýlom art deco, neskôr to boli práce ovplyvnené Bauhausom a Le Corbusierom," hovorí Šlachta.

Medzi najznámejšie budovy patrí jeho 22-poschodový Park Hotel, postavený v štýle art deco v roku 1934, ktorý bol do roku 1963 najvyššou budovou v Ázii a do roku 1983 najvyššou budovou v Šanghaji. „Slávny americko-čínsky architekt I. M. Pei v novinách Šanghai Star v roku 2002 napísal, že to bol práve Hudecov Park Hotel, ktorý ho ovplyvnil v jeho rozhodnutí ísť študovať architektúru," hovorí Šlachta. Hudecovo Grand Theater (dnes Grand Cinema) je mestskou chránenou kultúrnou pamiatkou.

SkryťVypnúť reklamu

Bol na správnom mieste

antwerpy.jpgHudecove realizácie sa takmer všetky zachovali v dobrom stave dodnes. Podľa Bahnu aj preto, že boli prepracované do detailov. Hudec si z domu odniesol výbornú remeselnú prípravu. Bahna porovnáva jeho kariéru s Emilom Bellušom, ktorý bol len o šesť rokov mladší a vyšiel z podobného bystrického prostredia a tiež študoval na Kráľovskej technickej univerzite v Budapešti. „Osudy týchto architektonických osobností prerušila a formovala prvá svetová vojna. Ladislav Hudec odišiel na vojnu a do sveta. V Šanghaji našiel najlepšie podmienky pre svoj rozlet, stal sa globálnym internacionalistom. Emil Belluš zostal doma a zaradil sa k domácim regionálnym modernistom," komentuje. Podľa Bahnu žil Hudec síce v zložitej dobe, ale na správnom mieste.

SkryťVypnúť reklamu

„Na jednej strane to bola schopnosť, talent a pripravenosť Hudeca zvládnuť náročné zadania. Na druhej to boli výnimočné zákazky a kultúrne podhubie tohto najživšieho mesta Ázie, mimoriadne internacionálneho Šanghaja," dodáva. Bahna pripomína, že architektúra je internacionálna disciplína, ktorá prekvitá v priaznivej investičnej, kultúrnej a spoločenskej klíme. To správne miesto pre Hudecov talent bolo zhodou dejinných aj osobných okolností na inom kontinente.

Najznámejšie Hudecove stavby

Jeho prvou významnejšou realizáciou bola veža hotela Cathay - súčasný Peace hotel. Začiatkom dvadsiatych rokov vznikol v štýle novoklasicizmu a eklektizmu Americký klub. Tmavé tehly, ktoré použil, boli neskôr typické pre jeho tvorbu. Apartmány medzinárodnej sporiteľne (dnes budova Wukang) boli prvým arkádovým domom v Šanghaji. Terrace House - rezidencia hongkonského magnáta Roberta Ho Tunga zas kombinovala orientálne prvky. Záhradný dom rezidencie Liu Jishengova mal prezývku Venušina záhrada, keďže Hudec v nej využil aj prvky gréckej mytológie.

SkryťVypnúť reklamu

Koncom dvadsiatych rokov sa Hudec vracia ku gotike, v tomto štýle stavia Nemocnicu Margaret Williamsonovej, Kostol pamiatky Christiana Moora či budovu Čínskeho baptistického vydavateľstva a Kresťanského literárneho spolku. Začiatkom tridsiatych rokov sa priklonil k modernizmu, práve z tohto obdobia sú vrcholy jeho tvorby, napríklad slávny Grand Theater a Park Hotel, postavený podľa vzoru dekoratívnej školy amerických mrakodrapov. S výškou 83,8 m bol do roku 1983 najvyššou budovou Šanghaja. „Má výborne zrekonštruované interiéry a stal sa symbolom premeny Šanghaja," hovorí Šlachta.

K Hudecovým projektom patrí i modernistická budova Shanghai Beer Company. V tom čase to bol najväčší pivovar v krajine, dnes po rekonštrukcii slúži ako výstavné centrum. „Osobne som však bol očarený rezidenciou Wu Tchung-wena, označovanou za najluxusnejšiu vilu svojej doby v celej juhovýchodnej Ázii," opisuje Šlachta.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 069
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 678
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 978
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 755
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 293
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 692
  7. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život? 2 206
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 187
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Pavel Baláž: V Bologni si vykrútite krky - pri pohľadoch na vysoké veže
  2. Ján Komrska: Mulhacén, Španielsko
  3. Patrik Užák: Balada o Balatóne
  4. Peter Lacina: Toskánsko za humnami: Spring '25
  5. Ladislav Kucharik: Rio 01 - Holé zadky v meste hriechu, pod rukami Krista
  6. Soňa Fröhlichová: Bazilej (Basel, Bâle) je pozoruhodné mesto, žijúce kultúrou, športom a tradíciami
  7. Soňa Fröhlichová: Bazilejský karneval trvá 72 hodín
  8. Iveta Bakitová: Fínsko - 5 dní v krajine tisícich jazier v zime
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 238
  2. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 319
  3. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 919
  4. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 912
  5. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 7 680
  6. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 7 597
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 041
  8. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 626
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
SkryťZatvoriť reklamu