Rozdiel na fotografiách z jari a vašej vlastnej letnej skúsenosti odhalíte rýchlo – vody je o niečo menej.
Ak ste na dovolenke v okolí Splitu, Trogiru, Makarskej, Omišu, ale aj vzdialenejšieho Zadaru, oplatí sa vám na pol dňa oddýchnuť si od horúcich pláží. Najbližšie to však majú tí, ktorí dovolenkujú v okolí Šibenika. Z mesta je to len osemnásť kilometrov a pritom prichádzate do iného sveta.
Možnosť vojsť do národného parku máte na dvoch miestach. Romantickejšia je tá zo Skradinu. Staré rybárske mestečko leží smerom na Drniš, ale tabule vás k nemu navedú. Loď národného parku Krka vás z miestneho prístavu zadarmo odvezie do Skradinskeho buku, ktorý je hlavnou atrakciou parku. Autobusové zájazdy volia druhú možnosť – použijú vstup Lozovac pri Skradinskom buku. Je tu väčšie parkovisko, ale oberiete sa o príjemnú dvadsaťminútovú plavbu loďkou.
Z vodopádov si už nezaskáčete
Vodopády nielen počuť už z diaľky, ale práve z lode od Skradinu aj vidieť. Úprimne, narobia viac hluku ako Niagarské, takže očakávate, že budú padať z výšav. Prvý dojem je však vlastne sklamaním. Päťdesiatmetrová výška vodopádov je totiž rozložená do viacerých kaskád, voda si hľadá cestu rôznymi smermi a práve dolná časť, kde sa ocitnete, vytvára krásnu scenériu. Je to taká sexi scéna na fotenie a nakrúcanie, ale až keď sa vyberiete ďalej, zistíte, že veľa zaujímavých vecí je aj v okolí.
Žiadny sprievodca vám nezabudne pripomenúť, že tu skákal Pierre Brice ako Vinnetou z vodopádov. Vy si tu však nezaskáčete. Ešte pred siedmimi rokmi by sa vám to podarilo a vraj zážitok to bol skutočne nezabudnuteľný, ale keďže sa spodné víry rok čo rok postarali o viacero dušičiek v pohároch skradinských vodníkov, skákanie zakázali. Okúpať sa však dole môžete a voda v lete je vraj niekedy teplejšia než more.
Chodníkom cez
Turisti bez sprievodcu sa masovo zvyčajne vrhnú práve k vodopádom – sú počuť aj vidieť, a tak si nevšimnú turistický chodník, ktorým prejdete okolo celých vodopádov. Tvorí uzavretý okruh – začína sa aj končí pri vodopádoch, ale vraj ho je lepšie začať ešte pred mostom. Netušíme, či preto, že ak by ste sa vybrali opačne majú miestni rozložené stánky so suvenírmi a je jasné, že sa vám ich nebude chcieť kupovať „na začiatku“.
Logickejšie je však skutočne vybrať sa doľava. Miestna sprievodkyňa síce tvrdila, že chodníkom prejdete aj s detským kočíkom či dokonca s invalidným vozíkom – len treba prekonať prvých pár schodov, radšej to neskúšajte. Schodov je spočiatku síce okolo päťdesiat, ponad vodu potom vedú nádherné drevené chodníky, ale miestami musíte z nich zísť, prekračovať vyrastené korene stromov či kamene. Detský kočík nechajte v aute a aj starší ľudia musia byť opatrní. Najmä po daždi – v lete tu prší však málo – bývajú drevené schody šmykľavé.
Pri rýchlejšej chôdzi by ste mohli trasu prejsť asi za 50 minút, odporúčame však, aby ste rátali aspoň s hodinou a pol.
Popri chodníku nájdete aj informačné tabule s údajmi, aké zvieratá tu žijú, či aké rastliny rastú. Nechýbajú oddychové zóny. Najfascinujúcejšie sú však drevené chodníky, ktoré vedú ponad všetky odnože rieky Krky vytvárajúce neuveriteľné zákutia. Všetko sa zelenie - brečtan a machy majú nádhernú farbu a rastú všade. Napriek tomu, že tu je v lete vlhko a teplo komáre tu nie sú, ale zaručiť to nevieme – v polovici apríla ešte neboli.
V mlynoch
Silný prúd vody by bolo, samozrejme, hriechom nevyužiť. Na najsilnejšom prúde nájdete starý mlyn, ktorý je múzeom. V ďalších sú obchodíky so suvenírmi a reštaurácia. Odvšade však máte nádherné výhľady zvrchu na vodopády.
Mlyny sa nevyužívali len na mletie múky, ale miestne ženy sem chodili prať. V jednej z miestností bola drevená práčka na ťažké deky z ovčej vlny alebo ručne tkané koberce. Vo vedľajšej miestnosti bola prírodná „plákačka“ – prúd vody zabezpečil dokonalé zmytie mydla. A potom prišla chvíľa pre silných – muži naložili niekoľko desiatok kilogramov vážiace mokré koberce na voz a odviezli ich domov.
Od mlynov vás už čaká len cesta dole po schodoch – ktorá je však plná nástrah v podobe stolíkov s miestnymi lákadlami – figami v rôznych podobách – sušenými, čerstvými, pohármi miestneho medu či rôznych druhov orechov zaliatych v mede, miestnymi pálenkami, ovocím, drobnými suvenírmi.
Neminie vás ani záverečný výhľad z dreveného mostíka na vodopády.
Smer Visovac
Ak si urobíte na výlet celý deň, hore pri mlynoch sa po rieke Krka môžete loďou vydať na plavbu na ostrovček Visovac a ďalšie vodopády – Roški slap.
Práve z Visovca na slap prechádzate nádherným kaňonom – tiež známym z Vinnetua. Za tento výhľad si však už opäť musíte priplatiť.
Autor: FOTO SME - MIRO ČEVELA