de môcť chváliť aj tým, že práve tu donedávna žil nový americký prezident.
Môžete si prenajať čln a plaviť sa po Michiganskom jazere. Po desiatkach metrov sa otočíte a z kolísajúcej sa loďky sa naskytá jedinečný výhľad. Pred očami sa vám hojdá panoráma mesta. Desiatky mrakodrapov a pod nimi, ako tráva pod stromami, zelené parky.
Nielen pre tento pohľad ročne navštívi Chicago vyše 40 miliónov turistov. Zrejme vedia, prečo si vybrali práve trojmiliónovú metropolu amerického štátu Illinois.
Kým niekoho môže lákať práve vďačný mix mesta mrakodrapov a parkov na brehu jazera, iní dávajú prednosť návšteve množstva múzeí či divadiel, ktoré sa snažia konkurovať newyorskej Broadway.
Ďalší si pri návšteve Chicagu spomenú na neslávne slávne dvadsiate roky minulého storočia, keď mestu vládol najznámejší americký mafián Al Capone. Mimochodom, v centre stále môžete nájsť reštaurácie, kam údajne chodieval večeriavať.
A aby to nebolo málo, Chicago je aj domovom nového amerického prezidenta, ktorý o pár dní zloží prísahu a oficiálne nastúpi do úradu. Barack Obama tu s rodinou prežil vyše dvadsať rokov.
Nech si už vyberiete akýkoľvek dôvod, návšteva Chicaga, ktoré je vzdialené desať hodín letu, je od jesene aj pre Slovákov o čosi jednoduchšia. Na vstup do krajiny už nepotrebujú víza, na čo mnohé spoločnosti zareagovali zaujímavými cenovými ponukami leteniek, ktoré sú zhruba na úrovni lístkov do New Yorku. Výlet do Chicaga tak nemusí byť taký drahý, ako by sa na prvýkrát mohol zdať.
Kolísajúci sa mrakodrap
História Chicaga, podobne ako iných miest na americkom stredozápade, nie je dlhá. Prvá usadlosť kolonizátorov neďaleko rieky Chicago vznikla až v roku 1833. Mladé mesto však rástlo rýchlo. Vďaka rozvoju železníc, ale aj umelo vybudovanému vodnému kanálu, ktorý spojil Veľké jazerá s riekou Mississippi a Mexickým zálivom, sa z mesta stal dôležitý transportný uzol. Tu niekde treba hľadať cestu, ako sa Chicago stalo po New Yorku a Los Angeles tretím najväčším mestom Spojených štátov.
Milovníci histórie, podobne ako vo väčšine severoamerických miest, nemôžu čakať historické skvosty. Väčšina starších budov, ktoré môžete vidieť na potulkách centrom mesta, vznikla až po roku 1871. Veľký požiar v tom roku zničil tretinu Chicaga vrátane celého centra. Vo veľkom stavebnom boome nasledujúcich rokov sa postavil aj podľa typu konštrukcie prvý mrakodrap na svete. Desaťposchodovú budovu však dnes už nenájdete.
Určite však nemôžete minúť Sears Tower (na snímke SITA). Dominanta Chicaga je najvyššou budovou nielen v Spojených štátoch, ale aj na celom kontinente a podľa niektorých rebríčkov aj na svete.
Pre turistov je prístupné 103. poschodie, odkiaľ si môžu vychutnať bezkonkurenčne „najvyšší" výhľad na mesto a jazero. Hovorí sa dokonca, že počas veterných dní môžete cítiť, ako sa mrakodrap kolíše.
Ak si Sears Tower chcete užiť čo najlepšie, pamätajte si číslo 1,3 milióna. Toľko turistov ročne navštívi túto najznámejšiu atrakciu Chicaga. Je preto výhodné navštíviť budovu radšej hneď ráno. Vyhnete sa tak čakaniu v dlhom rade.
Moderné parky
Po túlaní sa labyrintom mrakodrapov sú ako stvorené na odpočinok miestne parky a v Chicagu ich nie je málo. Ak sa budete prechádzať v centre mesta, určite neminiete Grantov a Milénium park. Pás zelene, ktorý oddeľuje mesto mrakodrapov od Michiganského jazera, pripomína slávnejší Central Park v New Yorku.
Najmä Milénium park je príkladom toho, ako zaujať turistov modernou architektúrou a umením. Dve veľkoplošné obrazovky ukazujúce tváre obyvateľov či socha gigantickej „fazule" sú miestom, kde domáci aj turisti radi oddychujú. Originálny je však najmä pavilón na koncertné podujatia pod holým nebom. Vďaka systému reproduktorov nad vašou hlavou vás hudba obklopí zo všetkých strán. Množstvo koncertov zadarmo je jedným z dôvodov, prečo domáci odporúčajú navštíviť mesto najmä v teplých mesiacoch.
Zima totiž býva v Chicagu tvrdá. Akokoľvek môže byť pôžitok prechádzať sa na brehu Michiganského jazera, výhľad na mesto si neužijete, keď vám bude vietor od jazera fúkať za krky. Aspoň si však uvedomíte, prečo sa Chicagu hovorí aj „veterné mesto".
Obamaturistika
Každé domovské mesto amerického prezidenta začne okamžite po jeho zvolení lákať „politických turistov". Nevyhlo sa tomu ani Chicago. Aj keď „miestopis" Baracka Obamu je zložitejší, vyrastal na Havaji a Indonézii a korene má v Keni, práve Chicago je mesto, kde so svojou rodinou až donedávna býval. V Chicagu to turista pocíti na každom kroku. A vychutnať si Obama city môže nielen v obchode so suvenírmi.
Mnohých priláka aj návšteva miest, ktoré majú niečo spoločné s novým prezidentom. Počet záujemcov o takéto služby, najmä Európanov, už stúpol. Ak teda ja vy patríte k vyznávačom „celebrity turizmu", môžete si prenajať jednu z ponúkaných Obama tour a vydať sa po stopách života nového aj v Európe populárneho amerického prezidenta.
Možnosti sú pritom dosť široké. Môžete navštíviť reštauráciu, kde Obama chodieval jesť, nakúpiť knihy v jeho obľúbenom kníhkupectve či sa nechať ostrihať jeho dvorným holičom. Dá sa dokonca nájsť aj miesto, kde podľa vlastných slov v roku 1989 Barack Obama prvýkrát pobozkal budúcu prvú dámu Michelle Obamovú.
Pozrite si v Chicagu
Navy Pier - vyše kilometra dlhé námorné mólo je miestom zábavy a oddychu pre domácich aj návštevníkov. V komplexe sa dá nájsť množstvo reštaurácií, obchodov či možností zábavy ako napríklad ruské kolo či 3D kino. Kým na promenáde sa stretávajú zaľúbení Chicagčania, turisti využívajú vyhliadkové plavby na Michiganské jazero.
Shedd Aquarium - v súčasnosti jedno z najnavštevovanejších akvárií v Spojených štátoch bolo svojho času najväčšie na svete. Návštevníci môžu okrem rôznych exibícií vidieť aj 22-tisíc morských druhov vrátane žralokov či obrích korytnačiek. Cez víkend buďte pripravení na dlhé rady .
Športoviská - Chicago je mesto, ktoré má svoj klub vo všetkých dôležitých amerických športových súťažiach. Okrem hokejových Black Hawks či basketbalových Bulls môžete navštíviť aj domáce "špeciality" ako americký futbal či bejzbal. Mimochodom, Barack Obama je fanúšikom miestneho bejzbalového tímu Chicago White Sox.(vas)
Chicago zvrchu.
FOTO - BRAŇO ONDRÁŠIK