SME

Únosy turistov vo svete

Saná/Berlín 15. decembra (TASR) - Troch nemeckých občanov uniesli v Jemene ozbrojení príslušníci jedného z tamojších kmeňov. Obeťami únosu v meste Radá, ...

Saná/Berlín 15. decembra (TASR) - Troch nemeckých občanov uniesli v Jemene ozbrojení príslušníci jedného z tamojších kmeňov. Obeťami únosu v meste Radá, asi 130 km juhozápadne od metropoly Saná, sa stali pracovníčka Spoločnosti pre technickú spoluprácu (GTZ) a jej rodičia, ktorí sú v Jemene na dovolenke.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

TASR prináša výberovú chronológiu únosov turistov vo svete v rokoch 2007-2008.

19. septembra 2008 - Militanti v južnom Egypte pri sudánskych hraniciach uniesli dovedna 19 osôb, vrátane 11 európskych turistov. Okrem piatich Talianov im padli do rúk piati Nemci, jeden Rumun a ich ôsmi egyptskí sprievodcovia a vodiči. Sudánski únoscovia rukojemníkov najskôr odvliekli do Sudánu, potom do Líbye a následne do Čadu. Požadovali výkupné vo výške šesť miliónov eur (vyše 180 miliónov Sk). Všetkých 11 európskych turistov a osem Egypťanov vyslobodili 29. septembra. Polovicu únoscov fyzicky zlikvidovali.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

24. augusta 2008 - Ozbrojení piráti prepadli pred Korzikou luxusnú jachtu s nemeckými turistami. Plavidlo priplávalo zo Sardínie a kotvilo pri brehu mesta Porto Vecchio. Štyria maskovaní lupiči prepadli jachtu na nafukovacom člne. Premohli desaťčlennú posádku a deväť nemeckých pasažierov. Požadovali peniaze a keď z palubnej pokladne dostali 138.000 eur (vyše 4,17 milióna Sk), jachtu opustili.

9. júla 2008 - Militantní islamskí fundamentalisti zo Strany kurdských pracujúcich (PKK) uniesli troch nemeckých horolezcov z 13-člennej expedície na legendárnu horu Ararat.

23. júna 2008 - Somálski piráti požadovali výkupné dva milióny dolárov za prepustenie nemeckého turistického páru, ktorý prepadli na jachte v Adenskom zálive a následne uniesli na pevninu. Dvojicu, pochádzajúcu z južného Nemecka, zajali počas plavby z Egypta do Thajska.

SkryťVypnúť reklamu

18. mája 2008 - Skupina ozbrojených mužov uniesla sedem mexických turistov na prísne stráženej štvorprúdovej diaľnici vedúcej do letoviska Acapulco pri Tichom oceáne. Jednému z napadnutých sa podarilo utiecť. Polícii povedal, že ozbrojení muži zastavili automobil jeho spoločníkov a prinútili ich nastúpiť do troch vozidiel, v ktorých potom odišli.

7. mája 2008 - Dve japonské turistky uniesli neznámi páchatelia neďaleko jemenského mesta Marib. Únoscami boli príslušníci jedného z početných jemenských kmeňov, ktoré si prostredníctvom častých únosov západných turistov snažia zlepšiť životné podmienky. Unesené Japonky patrili do skupiny piatich turistov, ktorí si prezerali starú priehradu pri meste Marib. Únoscovia ich prepustili na druhý deň. Japonky pustili na slobodu po zásahu kmeňových lídrov.

SkryťVypnúť reklamu

4. apríla 2008 - Piráti pri somálskom pobreží prepadli francúzsku luxusnú jachtu Le Ponant a zajali 30 osôb, medzi ktorými bolo aj niekoľko turistov. Išlo o skupinu pracovníkov francúzskej leteckej spoločnosti Air France. Zajatcov prepustili 17. apríla po zaplatení výkupného.

5. marca 2008 - Dejiskom rukojemníckej drámy sa stalo niekdajšie sídelné mesto čínskeho cisára Si-an. Občan ČĽR, ktorý mal pri sebe trhavinu, zajal skupinu desiatich austrálskych turistov. Drámu ukončil zásah bezpečnostných jednotiek, ktoré s únoscom najskôr vyjednávali, napokon ho zastrelili.

22. februára 2008 - Severoafrická odnož medzinárodnej teroristickej organizácie al-Káida zadržiavala dvoch rakúskych turistov, ktorých uniesla na území Turecka. Unesených identifikovali ako zdravotnú sestru Andreu Kloibnerovú a daňového poradcu Wolfganga Ebnera.

SkryťVypnúť reklamu

1. marca 2007 - Desať francúzskych turistov, ktorí sa automobilmi vybrali k soľným baniam oblasti Afar, uniesla na severe Etiópie skupina páchateľov. Turisti patrili medzi zákazníkov novej cestovnej kancelárie Origins Ethiopia, ktorá sa špecializuje na cesty do regiónu Afar. Zahraniční návštevníci boli na ceste štyrmi autami v dvoch skupinách a o ich bezpečnosť sa mali starať dvaja ozbrojení policajti.

1. marca 2007 - Skupina piatich zahraničných turistov sa stala obeťou únosu pri mestečku Dalol, ležiacom vo vzdialenosti približne 800 kilometrov severovýchodne od etiópskej metropoly Addis Abeba.

14. augusta 2007 - Belgický pár uniesol v meste Fahraj v juhovýchodnom Iráne zločinecký gang. Mladú dvojicu odvliekli banditi vedení Ismaelom Šahbakhšom, ktorý za ich prepustenie žiadal oslobodenie svojho brata z miestnej väznice. Belgickí manželia cestovali autom z provincie Kermán do susednej provincie Sistán-Balúčistán, kde už v minulosti došlo k niekoľkým únosom.

SkryťVypnúť reklamu

11. októbra 2007 - Dvadsaťtriročného japonského študenta uniesli v juhovýchodnom Iráne neďaleko hraníc s Pakistanom a Afganistanom pašeráci drog a ozbrojení banditi. Študent sa ocitol na slobode až 14. júna 2008.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Hanba bokom, je čas tancovať. Tieto karnevaly Európy treba zažiť
  2. Máš jedno euro navyše? Pripoj sa do potravinovej zbierky
  3. Technológiám z Nitry dôveruje Tesla aj TikTok.
  4. Ako zohnať lístok na biznis event roka s Waynom Gretzkym
  5. S appkou Fumbi zvládneš do krypta investovať do pol hodiny
  6. Hudba, ktorá rozžiari váš event: Stavte na Abba show
  7. Slovenská značka získala Obal roka 2025
  8. Rýchla právna pomoc šetrí čas, nervy aj peniaze
  1. Hanba bokom, je čas tancovať. Tieto karnevaly Európy treba zažiť
  2. Technológiám z Nitry dôveruje Tesla aj TikTok.
  3. Máš jedno euro navyše? Pripoj sa do potravinovej zbierky
  4. Ako zohnať lístok na biznis event roka s Waynom Gretzkym
  5. S appkou Fumbi zvládneš do krypta investovať do pol hodiny
  6. Rýchla právna pomoc šetrí čas, nervy aj peniaze
  7. Slovenská značka získala Obal roka 2025
  8. Hudba, ktorá rozžiari váš event: Stavte na Abba show
  1. Ak máte ťažkosti s trávením, aj toto môže byť príčina 8 750
  2. Ako zohnať lístok na biznis event roka s Waynom Gretzkym 4 578
  3. Hanba bokom, je čas tancovať. Tieto karnevaly Európy treba zažiť 4 308
  4. Prečo sa Kallo opäť rozhodol pre franšízu Kinekusu 4 064
  5. Technológiám z Nitry dôveruje Tesla aj TikTok. 3 693
  6. Slovenská značka získala Obal roka 2025 2 994
  7. Je rozhodnuté. Ceny FéliX brali džemy, hoteliéri aj technológie 2 652
  8. Bratislava sa rozlietala. Karibik aj Ázia sú ešte dostupnejšie 2 094
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ľuboš Vodička: Slovenský Tádž Mahal, mauzóleum v Krásnohorskom Podhradí
  2. Soňa Fröhlichová: Cestovanie po Švajčiarsku, Grand Tour of Switzerland, etapa číslo 4 (Ženeva, Lausanne, Montreux, Vallorbe, Château-d’Œx)
  3. Blanka Ulaherová: ... a každý deň sme videli Ararat
  4. Dada Vozáriková: Cez pol Európy na trajekt. Do Írska. (+ video)
  5. Ľuboš Vodička: Drevená vodárenská veža v Palárikove, slovenský unikát
  6. Anton Kaiser: 100 rokov organizovanej turistiky LII.
  7. Radoslav Záhumenský: Celé Slovensko v mini verzii? Park, kde prejdete celé Slovensko za pár minút!
  8. Irena Šimuneková: Topoľčiansky hrad
  1. Rastislav Puchala: Konečne dobrá správa o slovenskej ekonomike a spoločnosti vôbec 26 820
  2. Ivan Čáni: „Matovič, Lipšic a Naď už dávno mali sedieť v base.“ 19 764
  3. Jozef Černek: André Rieu – muž, umelec, megaloman, otec. Kráľ gýču. Alebo človek, ktorý spravil vážnu hudbu zábavnou. 14 630
  4. Anna Brawne: Drahý Peter, v každej normálnej krajine, by ste vy, tým vedcom, nemohli robiť ani vrátnika! 12 149
  5. Martin Fronk: Slovenský "Mordor": Podzemný labyrint plný vína, bosoriek a atómových krytov, o ktorom vedel len málokto 11 462
  6. Jozef Maťaše: Toto si Martin Benka nezaslúži! 8 166
  7. Ivan Čáni: Súdruh Blaha nie je rozhodne žiadne neviniatko, ale toto si ani on nezaslúži. 7 429
  8. Rado Surovka: Rómska otázka ? Huliak to vyrieši. 6 208
  1. Radko Mačuha: Viete čo má spoločné Róbert Fico a Benito Mussolini?
  2. Věra Tepličková: Podobnosť čisto náhodná alebo Čo sa ti to deje, národ slovenský?
  3. Anna Brawne: Drahý Peter, v každej normálnej krajine, by ste vy, tým vedcom, nemohli robiť ani vrátnika!
  4. Věra Tepličková: Otvárajte kasíno, Huliak nie je diliiino
  5. Radko Mačuha: Ficove vlastenectvo je ako riedené mlieko.
  6. Karol Galek: Kto nič nerobí nič nepokazí - heslo ministerky Sakovej nás stálo miliardy
  7. Monika Nagyova: V lete som ešte nevedela, či som feministka
  8. Radko Mačuha: "Najväčšia hrozba pre EU nieje Rusko".
SkryťZatvoriť reklamu