obyty aj obohacujúce výlety do čarovného okolia. Najväčším ťahákom je až neuveriteľne krásne pobrežie, maurské dedičstvo a mimoriadne kvalitné zázemie pre celoročný golf.
O Algarve sme sa dozvedeli až z náhodne pohodeného prospektu na akejsi akcii cestovného ruchu ešte za socializmu. Portugalsko bolo vtedy ešte oveľa, oveľa ďalej. Vlastne pre nás ani neexistovalo. Pravdupovediac, vtedy sme neverili a ani netušili, že sa do Portugalska alebo priamo do Algarve - vôbec niekedy dostaneme.
Pozor, oceán
Profesionálna deformácia turistického sprievodcu nedovoľuje neupozorniť potenciálnych záujemcov o návštevu Algarve aj Portugalska, aby tam veľmi nerátali s kúpaním v mori. Niežeby to nebolo možné, ale tým morom je tam, na rozdiel od známych stredomorských turistických oblastí susedného Španielska, Atlantický oceán. Jeho voda sa aj počas najhorúcejšieho leta iba výnimočne priblíži k dvadsiatim stupňom.
Jedným dychom však dodávam, že pobrežie portugalského Algarve je mimoriadne krásne, pláže minimálne v Európe nemajú vážnejšiu konkurenciu a pobyt na nich je viacnásobným zážitkom: oceán je vo výslednom dojme predsa len inou „váhovou“ kategóriou ako more, kvalita piesku a jeho čistota sú prvotriedne a prírodná kulisa excelentná. Najsilnejšou zbraňou algarvských pláží sú dlhé úseky s monolitickými pieskovcovými útvarmi surrealistických tvarov. Niektoré bývajú na pláži, iné až v oceáne. Ak sa ich koncentrácia a výtvarne vyznenie vydarí až natoľko ako na Ponta da Piedade, dojem býva ohromujúci.
Všetko je inak
Inými slovami, dovolenkový pobyt na plážach Algarve má výrazne inú kvalitu ako na prvý pohľad rovnaký pobyt na plážach niekde inde v južnej Európe. Vnímanie fenoménu slanej vody je vďaka oceánu silnejšie, divokosť pláží aj okolitej prírody takmer bez ľudských zásahov je takisto príjemným bonusom navyše. Úplnou senzáciou sú tamojšou nevšednou a atraktívnou flórou pokryté vysoké strmé zrázy, výnimočne aj spomenuté solitéry priamo v mori. A niektoré z nich nie sú pokryté iba na svojom temene, ale tymianové kvetinové šály sa po nich plazia do úctyhodných hĺbok.
Napriek čoraz agresívnejšiemu prenikaniu hotelových komplexov čo najbližšie k oceánu a premene niektorých komorných stredísk na dovolenkové megacentrá majú opaľujúci sa turisti vďaka vysokým zrázom nad plážami stále ešte pocit pobytu v pôvodnom prírodnom prostredí. Ubytovanie, služby a ostatný servis sú síce doslova na dohodenie kameňom, ale spravidla ich pre vysoké zrázy nevidno.
Ak si neviete zvyknúť na studenšiu oceánsku vodu, väčšina hotelov má bazény.
Najlepšie je poznávanie
Ideálnym riešením je isto kombinácia plážového vylihovania a najrôznejších aktivít spojených s poznávaním. Na spoznávanie ostáva návštevníkom vďaka všadeprítomnému oceánu iba pomerne malá časť pevniny - ale akej.
Iba poldeň potrebujete na výlet na najvyššie kopčeky neveľkého pohoria Serra de Monchique. Kým sa auto alebo autobus vyšplhá do tisícmetrovej výšky, prechádza skultivovanou aj divokou prírodou Algarve plnou olivovníkov, citrónovníkov, cyprusov, mandľovníkov, eukalyptov a aj menších kolónií korkových dubov. Vyhliadka je za dobrej viditeľnosti výborná, ale zastávka na občerstvenie zakončená vínnou koncovkou býva ešte lepšia.
Na celodenné výlety je ako stvorená susedná provincia Alantejo. Nielen prekrásne ospalé dedinky a hájmi korkových dubov a obilia pokrytý zvlnený povrch čarovnej náhornej plošiny sú vďačnými objektmi pre oko, kameru aj dušu.
Vína z provincie Alantejo sú v súčasnosti na ohromnom vzostupe aj v ostatnej Európe. Tak prečo ich neochutnať práve na mieste zrodu a v ideálnej kombinácii s miestnymi špecialitami.
Nesmiete vynechať ani neveľké mesto Évora s univerzitnou atmosférou a rímskymi koreňmi (UNESCO).
Bez premýšľania by ste sa mali zúčastniť aj výletu na západ. Z hociktorej časti Algarve je na najzápadnejší (a zároveň aj najjužnejší) výbežok pevninskej Európy blízko.
Maják na myse Cabo de S?o Vicente je nielen výnimočným či až kultovým miestom, ale aj bizarná „scénografia“ tamojších mohutných a ostrých skalných útesov - platní s rybármi loviacimi ryby zo stometrových výšok je veľkolepá. Cestou tam či späť je povinnou aj zastávka v mestečku Lagos (čítaj Lagoš). Hlavne pre jeho význam vďaka stredovekému štatútu hlavného mesta Algarve a zásluh na slávnom období Portugalska ako špičkovej námornej a koloniálnej veľmoci. A iba tam môžete stáť na mieste prvého trhu s otrokmi v Európe.
Prečo práve Algarve
Algarve je mimoriadnou destináciou, od centrálnej Európy vzdialené až troma a pol hodinami letu, je charakteristické a výnimočné pobrežím, plážami, strediskami cestovného ruchu snažiacimi sa až na výnimky zachovať si určitú komornosť a nemasovosť, miestnou špecifickou kuchyňou, skvelou prírodou, exotickými stopami maurskej architektúry a viac ako stovkou golfových ihrísk. Nemálo hotelov sa špecializuje na liečebné či aspoň ozdravné pobyty, ale už samotný pobyt na pobreží Algarve dáva návštevníkovi vynikajúce možnosti na strávenie hodnotnej dovolenky vo všetkých smeroch.
Špeciálne by Algarve mali navštíviť ľudia so vzťahom k prírode a tí, ktorí majú skúsenosť, že každodenný pravidelný pobyt na pláži je skôr utrpením ako relaxom. Predovšetkým však tí, ktorí milujú pobyt pri moriach v komplexnej forme: od kúpania, opaľovania, športových aktivít až po večerné relaxačno-meditatívne prechádzky, fotografovanie, túry po okolí, ochutnávanie miestnych špecialít, poznávanie a podobne.
Úplne mimoriadnym bonusom je elegantná možnosť odskočiť si do susedného Španielska. Do Andalúzie. Z Algarve je to iba kúsok. A tam je už jedno, či si vyberiete Sevillu, Cádiz, Córdobu, Granadu alebo Gibraltár - najlepšie všetko. Andalúzia však celkom určite stojí za samostatnú návštevu - a odtiaľ si zas, pre zmenu, môžete odskočiť do Algarve.
O Andalúzii však inokedy.
Ako do Algarve
Ak si vyberiete iba do Algarve, leťte do Fara, odtiaľ je to aj do najvzdialenejších stredísk maximálne 100 kilometrov. Dobrou možnosťou je spojiť pobyt v Algarve s prehliadkou Lisabonu, vtedy je asi lepšie letieť do/z Lisabonu, ktorý je od Algarve vzdialený 300 km.
Najznámejšími strediskami v Algarve sú Vilamoura, Albufeira, Carvoeiro a Portimao. Svetoznámymi plážami sú Meia Praia, Praia da Rocha, Praia do Carvalho a Praia Verde.
Za návštevu stoja v Algarve isto ešte minimálne Sagres, Silves, Tavira a celkom určite aj neveľký, ale bielomodrými obkladačkami doslova „vytapetovaný“ prekrásny kostolík Igreja Matriz de Sao Lourenço v Almancile (UNESCO).
Ceny sú v Portugalsku vo všeobecnosti o poznanie vyššie ako u nás, v žiadnom prípade by však nemali byť dôvodom na zrušenie rozhodnutia navštíviť túto prekvapujúcu európsku exotiku.
(fm)
|
|
|
Autor: František Michlík