SME

Very nice Nice

Prekrásne francúzske prímorské mesto Nice pre turistický ruch objavili Angličania. A symbolika prepojenia s prídavným menom nice (najs) - pekný, príjemný, milý je na svete. Kto však Nice navštívil osobne, vie že taká krása by sa skôr či neskôr presadila .

(Zdroj: www.bp1.blogger.com)

Prekrásne francúzske prímorské mesto Nice pre turistický ruch objavili Angličania. A symbolika prepojenia s prídavným menom nice (najs) - pekný, príjemný, milý je na svete. Kto však Nice navštívil osobne, vie že taká krása by sa skôr či neskôr presadila aj sama a spontánne.Azúrové pobrežie - Côte d'Azur - je jednou z najpríťažlivejších dovolenkových destinácií v Európe. Ak si ho dosadíme do trochu širších súvislostí, zahŕňa jeho návšteva aj časť talianskej

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ligúrskej riviéry a veľkú časť juhofrancúzskeho Provensálska. Zo známych miest a centier cestovného ruchu v pohodlnom dosahu spomeniem aspoň Marseille, Avignon, Aix-en-Provence, Fréjus, Antibes, St. Tropez, San Remo, Janov a Cannes.

SkryťVypnúť reklamu

Medzi horami a morom

Povestnou šľahačkou a čerešničkou na azúrovej torte sú však Monaco - Monte Carlo a Nice.

Šarmantné Nice pozná vďaka osemhodinovým bezpečnostným zastávkam počas autobusových tranzitov do španielskych stredísk aj nemálo Slovákov, aj keď iba telegraficky. Aj to však bohato stačí na potvrdenie chýru mimoriadne pekného mesta a často aj rozhodnutie vrátiť sa tam ešte niekedy.

Nice leží navyše aj v krásnom prostredí. Od mora sa zvoľna začínajú dvíhať pomerne vysoké hory, ktorých najvyššie partie (niekoľko štítov tam s bohatou rezervou prekonáva trojtisícovú kótu) sú v neďalekom vnútrozemí súčasťou národného parku Mercantour. Jeho úžasná prírodná kulisa je turistami stále ešte sotva objavená, lebo ich záujem je takmer výlučne upriamený na slávne pobrežie.

SkryťVypnúť reklamu

Oveľa vyššiu návštevnosť majú malebné stredoveké horské dedinky. Ich dramatické kompozície tvoria kamenné domčeky postavené na strmých skalách. Z nich sú bezkonkurenčne najznámejšie dve: väčšia Grasse a menšia, komornejšia a pitoreskná Eze. Obe majú nepomerne viac obdivovateľov ako ich často ešte krajšie "kolegyne" predovšetkým z dôvodu, že v nich sídlia tradične obľúbené filiálky parfumérie Fragonard.

Mesto s ľudskou mierkou

Nice je tiež vynikajúcim príkladom, ako si pomerne veľké mesto (takmer pol milióna obyvateľov, vlastne rovnako veľké ako Bratislava) môže zachovať šarm, čaro, útulnosť a ľudskú mierku. Všetkého je tam tak akurát. Budovy nie sú prehnane veľké ani vysoké, vzdialenosti sú ešte znesiteľné, nechýba priestor, voda ani zeleň, takmer všetko je šarmantné a harmonické. Mestské a miestami až veľkomestské prvky sú okamžite poľudštené integráciou do okolitého prostredia s nepredimenzovanými objektami a príjemným prírodným charakterom.

SkryťVypnúť reklamu

Priestorom číslo jeden v Nice je Promenáda Angličanov (Promenade des Anglais). Tento výstavný bulvár s mimoriadne širokým chodníkom kopíruje v dlhom miernom oblúku šesťkilometrovú štrkovú pláž od letiska až po Operu.

Z jednej strany majú promenujúci pláž omývanú vlnami Anjelského zálivu Stredozemného (alebo ak chcete Ligurského) mora, z druhej autami permanentne preplnený šesťprúdový bulvár takmer utopený v hustej palmovej výsadbe a lemovaný zväčša neprehliadnuteľne reprezentatívnymi palácmi - svedkami periódy dávnejšej i nedávnej vrcholnej prosperity.

Napriek strategickej polohe a z toho vyplývajúceho nebezpečenstva ubrániť si nezávislosť, Nice si dlho uchovávala výnimočné postavenie mesta s výrazne autonómnymi prvkami. Hlavne 19. storočie, keď si toto mesto obľúbila predovšetkým ruská šľachta, bolo pre ňu vrcholným obdobím. Práve vtedy sa tu vybudovalo najviac a najhonosnejších stavieb, ktoré sú také charakteristické a dominantné v jej panorámach. A na suveníroch.

SkryťVypnúť reklamu

Mediteránska atmosféra

Nice má, prirodzene, stredomorskú klímu, ale domáci obyvatelia aj cudzinci si tam ešte viac vychutnávajú báječne uvoľnenú mediteránsku atmosféru. Predovšetkým v Starom meste medzi námestím Masséna a hradným kopcom, na dlhotánskej pešej zóne, jej početných odbočkách a na už spomenutej prímorskej promenáde.

Iba tak si totiž môžete dostatočne vychutnať aj populárne trhovisko s krásnym kvetinovým trhom pri Justičnom paláci. Prakticky sa nedá odolať množstvu pokušení posilniť sa a občerstviť na lákavých a štýlových terasách množstva reštaurácií a kaviarní. A je to aj potrebné, lebo ak sa chcete prejsť ešte celou Promenádou Angličanov, čaká vás približne šesť kilometrov alebo poldruhej hodiny chôdze.

Nemusíte ju však absolvovať celú, lebo to najzaujímavejšie a najkrajšie sa ohohráva práve na nedlhom úseku medzi Operou a storočným supermondénnym hotelom Negresco. Ten nezakryte demonštruje svoje členstvo v absolútnej svetovej extralige luxusu. Najmä večer je hotel Negresco najžiarivejšou hviezdou prímorskej promenády.

SkryťVypnúť reklamu

Možno aj presvedčivá elegancia nočného mesta bude jedným z dôvodov, prečo má už roky v Nice vilu jeden z nepriestrelných agentov 007 Sean Connery.

Švédske stoly kultúrnej ponuky

V Nice je umenie vítané a hýčkané. Je pomerne náročné vybrať si z tamojšej ohromnej kultúrnej ponuky. Skvelé sú tam predovšetkým múzeá. Palais Masséna ilustruje aristokratický štýl života, Musée international d'Art naif A. Jankovsky propaguje naivné podoby umenia, Námorné múzeum je navyše situované pri pôvabnom prístave Bassin Lympia.

Z ponuky ďalších (Palais Lascaris, komplex kláštora Františkánov, kostol a múzeum Cimiez, Múzeum krásnych umení, Múzeum moderného a súčasného umenia, Renoirova a mestská galéria, Artotéka či Villa Arson) sa však predsa len najväčší záujem sústreďuje na dva superťaháky: na Matisse Museum sídliace v štýlovej okrovej vile pomerne vysoko nad mestom v štvrti Cimiez a na Národné múzeum biblického odkazu Marca Chagalla - maliara nesmiernej imaginácie a sily výpovede. To sa nachádza na obvode Starého mesta.

SkryťVypnúť reklamu

Drobnosti majstrov

Nice je plná milých prekvapení, ktorým hovorím drobnosti majstrov. Unikátom a jedným z viacerých dôkazov o výraznom zastúpení ruskej šľachty v meste kedysi (a v inej podobe aj dnes) je takzvaný Ruský kostol. Aj keď nie je práve najväčším kostolom ruskej pravoslávnej cirkvi mimo územia Ruska, je skutočne krásny.

V krásnom okolí Matissovho múzea, ktoré pripomína anglický park plný olivovníkov a predovšetkých olivovníkových alejí, sa každoročne koná renomovaný Džezový festival.

A nakoniec najlepšie: báječná umelecká dedinka alebo dedina umelcov Saint-Paul. Leží iba zopár kilometrov od mesta, ale pri viac ako poldennom pobyte v Nice by mala byť jej návšteva povinnou.

Noblesný hotel Negresco. foto - autor


Ruský ortodoxný kostol. foto - autor

Praktické informácie

Musée Chagall: Vstupné 6,5 eura. Otvorené od 10.00 do 17.00 (zima) a 18.00 h (leto). Zatvorené v pondelok.

Musée Matisse: Vstupné 4 eurá, do 18 rokov voľný vstup. Otvorené v zime 10.00 - 17.00, v lete 11.00 - 19.00. Zatvorené v utorok.

Cathédrale Orthodoxe Russe Saint Nicolas: Vstupné 2,5 eura. Otvorená v zime 9.30 - 12.00 a 14.30 - 17.00, v lete 9.00 - 12.00 a 14.30 - 18.00. Počas pobožností je zatvorená.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: František Michlík

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  2. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  3. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  4. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  5. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  6. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  7. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  8. Na Marka oharka do jarka
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 37 341
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 779
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 428
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 8 274
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 6 439
  6. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 5 569
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 573
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 449
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Soňa Fröhlichová: Bazilej (Basel, Bâle) je pozoruhodné mesto, žijúce kultúrou, športom a tradíciami
  2. Soňa Fröhlichová: Bazilejský karneval trvá 72 hodín
  3. Iveta Bakitová: Fínsko - 5 dní v krajine tisícich jazier v zime
  4. Irena Šimuneková: Rozhľadňa pod Klenovou
  5. Blanka Ulaherová: Pokakalsapeter, veselý cintorín, plno kaktusov a hmyz na zožratie (Mexiko 2024/2)
  6. Martin Majzlan: Icefields Parkway – Najkrajšia cesta na svete
  7. Ladislav Kucharik: Thajsko Krabi Maya Bay
  8. Dada Vozáriková: Človek by nepovedal, aké krásne sú albánske hory
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 553
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 459
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 78 217
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 783
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 14 980
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 592
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 941
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 737
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  5. Tupou Ceruzou: Businessman
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
SkryťZatvoriť reklamu