Novú tvár centra Varšavy vytvárajú čelní architekti sveta
Varšava 11. júla (TASR) - Varšava sa rozhodla využiť tragické obdobie druhej svetovej vojny, keď bolo 85 percent poľskej metropoly zrovnaných so zemou, ...
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Varšava 11. júla (TASR) - Varšava sa rozhodla využiť tragické obdobie druhej svetovej vojny, keď bolo 85 percent poľskej metropoly zrovnaných so zemou, vo svoj prospech. A vyberá si z projektov čelných architektov sveta na novú modernú výstavbu priamo v centre mesta, čo hlavné mestá Európy ako Praha, Viedeň či Paríž, plné gotických kostolov, barokových palácov a historických budov nemôžu.
Developeri predložili tri desiatky projektov na výškové budovy, predstavitelia mesta však predpokladajú, že sa zrealizuje iba päť až desať z nich. Medzi návrhmi je aj 310-metrov vysoká budova, ktorá by sa stala vôbec najvyššou budovou v Európe, zatiaľ je však iba v prvom štádiu plánovania.
Primátorka Hanna Gronkiewiczová-Waltzová, ktorá sa ujala funkcie v roku 2006, vyhlásila, že chce, aby sa Varšava "stala miestom, kde budú medzi sebou súťažiť architekti celého sveta". Mesto má podľa nej má veľký potenciál a rozsiahle územia na výstavbu v centre.
"Varšava je magnetom strednej Európy. Myslím si, že po dvoch generáciách sivého komunizmu vstúpila do obdobia renesancie," povedal počas návštevy Poľska americký architekt poľského pôvodu Daniel Libeskind. Podľa jeho návrhu bolo postavené nové Židovské múzeum v Berlíne a je autorom návrhov na prestavbu Ground Zero v New Yorku, kde pred teroristickými útokmi stáli "dvojičky".
V tesnej blízkosti stalinského Paláca kultúry a vedy, najvyššej budovy (231 m) v Poľsku, symbolicky iba cez ulicu, sa už začala stavba Libeskindovej presklenej výškovej budovy (192 m) s 54 poschodiami, ktorá podľa autora návrhu pripomína poľského orla s kráľovskou korunou. Projekt Zlota 44 sa zaradí medzi najvyššie obytné budovy v Európe a dokončený má byť v roku 2010.
Konkurovať by mu mohla 240 metrov vysoká obytná budova Lilium Tower londýnskej architektky irackého pôvodu Zahy Hadidovej, ktorá svoje plány predstavila vo Varšave koncom mája. Futuristická sklená veža pripomína vysoký štíhly kaktus.
Tretí slávny architekt, ktorý chce stavať vo Varšave, je v Chicagu žijúci Helmut Jahn, autor Sony Centra v Berlíne či One Liberty Place vo Filadelfii. Jeho varšavská budova s luxusnými apartmánmi má byť 160 metrov vysoká.
Na parcele v tesnej blízkosti sa očakáva, že mestská radnica schváli poľskej židovskej obci stavbu vežiaku v tvare námornej plachty (207 m), ktorý by bol pripojený k Nozykovej synagóge v Twardej ulici, jedinej varšavskej synagóge, ktorá prežila vojnu.
Tieto projekty napĺňajú ambície mesta, ktoré chce nechať za sebou fádne, obdĺžnikové budovy nanútené mu počas 45 rokov komunizmu a zaujať svoje miesto medzi čelnými metropolami Európy.