SME

Renesančná Florencia

Ak sa chystáte spoznávať talianske mestá, mali by ste začať Florenciou. Žiadny veľký okruh Talianskom so všetkým, čo ponúkajú knižní sprievodcovia vrátane Ríma - to je priveľa na pokojné roztriedenie dojmov.

FOTOFOTO

Začať treba niečím menším. Ideálna je práve Florencia, ktorá je pre našincov relatívne blízko a jej pamiatky sú na zozname UNESCO. Na záver sa môžete vybrať ešte do Pisy, aby sa umocnilo spoznávanie Toskánska aj chuťovkou pri mori.Florencia - hlavné mesto Toskánska - je mimoriadne bohaté na historické pamiatky, krásne prírodné scenérie, a keby neprispelo do svetoznámej talianskej kuchyne už ničím iným, iba skvelými odrodami vín z neveľkej vinohradníckej oblasti Chianti, stačilo by to na jeho doživotnú slávu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Florencia a Toskánsko

Tých vkladov má však Toskánsko oveľa viac: more, úrodné roviny, malebné vinohrady, cirkevné i svetské pamiatky, najrôznejšie špeciality regionálnej kuchyne a predovšetkým stredoveké kamenné dedinky a mestečká na najvyšších kopcoch zvlnenej krajiny s pozadím hlavného hrebeňa Apenín. Vždy, keď je to možné, opusťte diaľnicu a využite miestne okresy, lebo tie vás určite zavedú na krajšie miesta a hlavne bližšie k prírode a k toskánskemu spôsobu života - k domom s okrovou omietkou a mediteránskymi okenicami, predzáhradkám, kaviarničkám, kostolíkom, cyprusovým alejam, vinohradom.

Najlepšie je začať návštevu Florencie námestím Piazalle Michelangelo. Keď sa za dobrého počasia - a to je tam takmer neprestajne - pozriete z pomerne vysokého odstupu na čarovné mesto pod sebou, spomeniete si, že túto panorámu ste už videli mnohokrát v rôznych prospektoch a kalendároch.

SkryťVypnúť reklamu

Úžasné Staré Mesto

Takmer polmiliónová Florencia už v súčasnosti pri príchode z hociktorého smeru pôsobí skôr industriálne ako historicky, ovšem jej Staré Mesto je o to zachovalejšie. Iba nemálo miest na svete má také čarovné a kompaktné mestské jadro. Tam návštevníka skutočne nerušia objekty, ktoré by boli diametrálne odlišné, alebo sa z nejakého dôvodu úplne nehodili do celkového výzoru. Stačí sa iba prechádzať a pozorovať. Zrazu ste v renesancii - v čase o poltisícročia staršom. Zachovalé staré uličky, živé trhoviská, rozmanité námestia a nekonečné množstvo očarujúcich umeleckých detailov.

Florencia mala moc, peniaze i veľkých rodákov a osobnosti, ktoré aspoň časť života prežili práve tu. Bohatá kupecká "sponzorská" rodina Medici, Dante Alighieri, Boccaccio, Petrarca, Giotto, Brunelleschi, Donatello, Botticelli. Veľké mená sa tým zďaleka nekončia, stačí spomenúť supertrojicu Leonardo da Vinci, Michelangelo Buonarotti a Raffael (Raffaello Santi). Všetci ešte viac vyšperkovali a korunovali špičkové objekty a posilnili sebavedomie i ducha tohto nádherného mesta. Niektoré pozostatky histórie nezmaže ani čas, nezabúdajme, že Florencia bola v stredoveku neobyčajne silným mestom riadeným bohatými rodmi, kolískou bankovníctva, v období 1865 - 1871 bola dokonca hlavným mestom zjednoteného Talianska.

SkryťVypnúť reklamu

Špičkové pamiatky

Renomovaná galérii Uffizi, mohutný palác Pitti s rozľahlou záhradou, kostol Santa Croce s hrobkami Michelangela, Machiavelliho či Rossiniho a veľkolepý Dóm obložený trojfarebným mramorom sú pravdepodobne najväčšími turistickými ťahákmi Florencie.

Niekto by mohol oponovať, že preňho by Florencia nebola Florenciou bez pôvabného mosta Ponte Vecchio cez rieku Arno - a, samozrejme, bude mať pravdu. Podobne ako tí, ktorým vo výpočte pamiatok chýbalo Baptistérium s výzdobou vstupnej brány a krásnym interiérom, Medicejské kaplnky, Dómske múzeum, kostol San Lorenzo.

Jednou z najväčších predností Florencie (a zároveň prekliatim pre niekedy až takmer neznesiteľne vysokú turistickú návštevnosť) je neveľká rozloha Starého Mesta a oproti Rímu takmer až malomestská komornosť. Neďaleko seba sú tu aj dve pozoruhodné námestia: Piazza della Republica, ktoré vzniklo takpovediac na reprezentačné účely novovymenovaného hlavného mesta štátu, a predovšetkým historické skvostné námestie Piazza della Signoria. To je doslova preplnené pozoruhodnými pamiatkami a sochami, jeho súčasťou je aj Loggia della Signoria, naznámejšia z viacerých podobných objektov, ktoré sú také charakteristické práve pre Florenciu a v období renesancie tam boli mimoriadne obľúbené. Sochám na námestí neuberá na príťažlivosti ani fakt, že všetky sú iba replikami. Kto túži po origináli Michelangelovho Dávida, musí prejsť do iba pol kilometra vzdialeného múzea Galleria dell Academia.

SkryťVypnúť reklamu

Priamo nad námestím sa k nebu doslova vypína extrémne štíhla veža. Je súčasťou komplexu s názvom Palazzo Vecchio. Nemali by ste zaváhať a mali by ste vystáť pomerne dlhý rad pred vstupom do Dómu (Duomo Santa Maria del Fiore) - ohromí vás jeho vnútorný priestor, akustika, elegantné krivky Brunelleschiho kupoly aj jej iluzívna maliarska výzdoba. Nezabudnite vybehnúť aj na štíhlu Giottovu kampanilu (82 m), alebo ešte o poznanie vyššiu kupolu (91 m). Zrazu budete nad vecou - a predovšetkým nad Starým mestom Florencie.

Vo Florencii jedzte pomaly

A Toskánsko je aj kulinárskym rajom a jeho kuchyňa sa výrazne neodlišuje od talianskej, skôr je iba viac orientovaná na "vlastné" suroviny a ich regionálne spracovanie. Pizza a pasta (cestoviny) sú neodmysliteľnou súčasťou jedálnička, podobne ako ryby a dary mora. Výraznejšie a pestrejšie zastúpenie má divina. Veľká spotreba olivového oleja tiež nie je prekvapujúca, až nato, že Toskánsko si vie dopestovať aj vlastný.

SkryťVypnúť reklamu

Pre bežného cudzinca sa tak stáva kráľom stola a symbolom regionálnej odlišnosti víno. Ale nezabúdajte, že práve Taliani a Portugalci sú hlavnými iniciátormi kulinárskej filozofie Slow Food - pomalého stravovania. Akejsi obrany či až ofenzívy proti amerikanizácii s jej symbolom nezdravého a zautomatizovaného "fastfoodovania".

Hlavné je nájsť si na jedlo čas, užiť si ho a aj spoločnosť pri stole, nepodávať rekordné časové výkony a nežiadať ich ani od personálu v reštaurácii.

Vstupy a otváracie časy

Dóm: vstup voľný, kupola, pondelok - piatok 8.30 - 19.00, prvá sobota v mesiaci 8.30 - 16.00, ostatné do 17.40, vstupné 6 eur, Campanile di Giotto v lete 9.00 - 18.50 (v zime do 16.20), vstupné 6 eur

Pitti: 8.15 - 18.50 vstup voľný, ale Appartamenti Monumentali 6,50 eura

SkryťVypnúť reklamu

Uffizi: 8.15 - 18.50 okrem pondelka, vstupné 14,75 eura, zľava 11 eur

Accademia: ako Uffizi

Santa Croce: 8.00 - 12.30 a 15.00 - 18.30 vstup voľný, krypty 9.30 - 17.30, cez prázdniny od 13.00, vstupné 3/2 eurá

Battistero: 12.00 - 18.30, nedeľa 8.30 - 13.30, vstupné 2,58 eura

l Medicejské kaplnky: utorok - sobota 8.15 - 17.00 a tiež 1., 3. a 5. nedeľa v mesiaci a 2. a 4. pondelok. Zatvorené 2. a 4. nedeľu. a 1., 3. a 5. pondelok, vstupné 13,75/10,75 eura

Rady a tipy

Talianske mestá sú čoraz viac plné gangov, ktoré sa nezakryte venujú okrádaniu cudzincov.

Naozaj nereagujte na otázky podozrivých typov, či hovoríte po anglicky, ani neprijímajte žiadne kvety - vždy to nakoniec smeruje k vašej peňaženke.

Je až dojemné, keď vás polícia upozorňuje na možnosť okradnutia, ale v konečnom dôsledku sa nič nemení, hoci (takmer) všetci vedia, kto je "za tým". To však rozhodne nie je iba florentský úkaz.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: František Michlík

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 623
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 551
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 059
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 857
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 606
  6. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 10 210
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 093
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 134
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ľuboš Vodička: Zolná, kostol za hradbami
  2. Anton Kaiser: 100 rokov organizovanej turistiky III.
  3. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Tematín
  4. Ladislav Kucharik: Bahrain - panské pieskovisko na zimu
  5. Michal Drotován: Singapur - mesto budúcnosti. Naozaj?
  6. Aleš Tvrdý: Ľudské povolania
  7. Ľuboš Vodička: Kam vo Viedni, keď prší? Albertina
  8. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Lokca
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 208
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 681
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 493
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 10 533
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 418
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 398
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 499
  8. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 374
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu