Aj keď dnešná Sýria ešte stále zostáva rozvojovou krajinou, svoje, aj nehnuteľné poklady začína využívať na rozvoj turistiky. Nové generácie si stavajú bývanie prostredníctvom bytových družstiev.
Novodobé mestá začali v Sýrii vyrastať v devätnástom a dvadsiatom storočí. Po stáročiach vývoja, obsadenia územia Sýrie Osmanskou ríšou i kolonizácii, krajina začala budovať priemysel. Stavby a sieť ulíc, zelené plochy, námestia, obytné štvrte a obchody - všetko začalo pripomínať to, čo môžeme vidieť v európskych mestách na severnom pobreží Stredozemného mora.
Arabské domy
Populárne rodinné domy v štýle, ktorý sa dodnes volá arabský dom, začali v Sýrii vyrastať práve v spomínanom období. Dnes ich mnohí vlastníci rekonštruujú. Namiesto trvalého bývania lákajú turistov - hlavne vo väčších mestách sa menia na reštaurácie s exotickou arabskou kuchyňou alebo na hotely.
Pôvodná výstavba mala svoje zákonitosti, preto sú arabské domy dodnes atraktívne. Pôdorys je zväčša štvorcový a parcela je zastavaná po celom obvode. Vo vnútri sa tak vytvorilo nádvorie, podobné našim átriám s fontánkou v strede. Nechýbajú tu okrasné rastliny a kríky. Vchodové dvere sú v porovnaní so stavbou nízke a úzke. Za nimi je nemenej nízka a úzka chodba vyúsťujúca na nádvorie. Po obvode stavby sú miestnosti. Na nádvorie sa vychádza z každej izby.
Stavby boli prízemné, ale aj jednoposchodové s pavlačami. Jedna z izieb vždy bola osobitne vyhradená len pre hostí a návštevy. Hrubé múry mali takmer osemdesiat centimetrov. Stropy mali obyvatelia vysoko nad hlavami - od dlážky až po strop siahalo aj vyše štyroch metrov. Stavebným materiálom boli hlavne kameň, drevo, kov, ale aj tehly. Zvonku domy zdobili vodorovnými pruhmi v tmavej a svetlej farbe, nechýbali mozaiky, ornamenty, vyrezávané drevo.
V centre záujmu mladých ľudí
Ubytovanie v zrekonštruovaných arabských domoch teraz vyhľadávajú najmä mladí ľudia. Prichádzajú hlavne zo západnej Európy, ale sú to aj miestni mladí ľudia. Cena jednoduchého ubytovania v izbách so základným zariadením bola tohto roku zhruba tisíc sýrskych lír, teda približne dvadsať dolárov za noc (zhruba 450 slovenských korún). Takéto ubytovanie sprostredkovávajú cestovné kancelárie a nájdete ho napríklad v Damašku. Celé štvrte arabských domov sa však nachádzajú aj v Aleppe. V Homse sa arabské domy využívajú doteraz len ako reštaurácie.
Prevažná časť dnešných arabských domov je v súkromnom vlastníctve, niektoré z nich odkúpil štát, investoval do ich renovácie a zostali štátnym majetkom. Ak chce arabský dom obnoviť súkromný vlastník, investuje do obnovy vlastné peniaze, od štátu dostane projekt na obnovu a štát mu aj zabezpečí stavebný dozor.
Obytné domy obkladajú keramikou
Potrebu bývania súčasných generácií v Sýrii zabezpečuje štát a najmä bytové družstvá. Štát sa na výstavbe družstevných bytov podieľa investíciami do infraštruktúry, no je to len niekoľko percent z celkových nákladov. Zvyšok platia členovia bytového družstva, úmerne veľkosti plochy bytu. Nové bytovky začali pribúdať v druhej polovici 20. storočia, nielen v mestách ale aj na vidieku.
V prímestských zónach tak postupne vyrastajú nové obytné štvrte. Zapĺňajú sa dvoj až štvorposchodovými stavbami, verejnými zelenými plochami, ktorým sa už dnes venuje viac pozornosti ako v minulosti. Priestor sa dáva infraštruktúre - školám, obchodom i prevádzkam služieb.
Mestá však rastú už viac aj do výšky - pribúdajú deväť aj viacposchodové vežiaky. Okrem štátu sú zdrojom peňazí banky, ktoré členom bytových družstiev poskytujú pôžičky. Ich výška zvyčajne predstavuje štyridsať percent z hodnoty bytu, splácajú sa desať alebo pätnásť rokov, úroky sú štyri a pol až päť percent. Zvonku tieto bytovky s obľubou obkladajú rôznymi druhmi opracovaného svetlého kameňa a keramiky. Obytná plocha bytu sa pohybuje od 70 do 250 metrov štvorcových.
V lete mramor, v zime hrubé koberce
Cena bytov postavených prostredníctvom bytového družstva, ako všade inde vo svete, závisí od mnohých faktorov - od plochy, polohy, štvrte, vnútorného aj vonkajšieho vybavenia a podobne. Pohybuje sa približne od jedného do dvoch miliónov sýrskych lír (približne od 460 do 920 tisíc slovenských korún). Na voľnom trhu je cena bytu vyššia. V súčasnosti je zvýšený dopyt po nehnuteľnostiach a ich ceny preto rastú. Cudzí štátny občan si byt v Sýrii kúpiť nemôže, zakazuje to zákon.
Vnútorné vybavenie bytov je moderné a pohodlné. V byte s obytnou plochou napríklad 160 metrov štvorcových sa nachádzajú tri spálne, denná izba, hosťovská izba - salón, dve kúpeľne s príslušenstvom, kuchyňa i vstupná hala. Obľúbené a nenahraditeľné sú balkóny, loggie, predzáhradky i dvory. Podlahy sú vydláždené mramorom, kamennou dlažbou s mozaikou alebo rôznymi inými modernými podlahovými keramickými dlažbami. V lete chladia a ľahko sa udržiavajú v čistote, v zime ich obyvatelia prekrývajú hrubšími kobercami. Mramor je obľúbeným materiálom používaným aj na kuchynských pracovných pultoch. Nahrádzajú ho ale aj granit alebo plast. Nikde nesmú chýbať obľúbené dekoračné a poťahové látky - ich ponuka na trhu je bohatá a ceny výhodné.
Teplé počasie nastupuje v Sýrii od apríla a trvá do konca októbra. V zime treba kúriť. Vykuruje sa mazutom v špeciálnych kachliach, alebo sa používa centrálne vykurovanie, prípadne sa byty vyhrievajú rôznymi elektrickými ohrievačmi.
Vedeli ste?
Sýria leží na východnom pobreží Stredozemného mora a je vzdialená od Slovenska zhruba tritisíc kilometrov. Na jej severnej hranici sa nachádza Turecko. Hlavným mestom Sýrskej arabskej republiky je starobylý Damašek s takmer štyrmi miliónmi obyvateľov. Počet obyvateľov Sýrie je približne dvadsať miliónov. Ďalšími veľkými mestami sú Aleppo, Homs, Latakia, Deer-Zoor, Hama, Deraa a Tartous. Rozloha tejto krajiny je 185 180 km2. Platobná mena je sýrska líra, najväčšia hodnota bankovky je 1000 sýrskych lír (s.l.). Súčasný kurz je 1$ = 49 s.l.
Rozvinutý je hlavne ropný, plynárenský, chemický, textilný a potravinársky priemysel, dôležitá je výroba fosfátu a ľahký spotrebný priemysel. Značne je rozvinuté aj poľnohospodárstvo. V posledných rokoch sa venuje mimoriadna pozornosť aj rozvoju turistiky. Súvisí to najmä s bohatou históriou mnohých kultúr a ríš, s ich príchodom, rozkvetom i rozpadom. (ek)
Eva Kamhiyeh (Autorka žije v Sýrskej arabskej republike)