Bratislava 2. apríla (TASR) - Benzín by mal od utorka stáť na slovenských čerpacích staniciach o 60 halierov viac a nafta o 40 halierov na liter. Cena benzínu s oktánovým číslom 95 sa tak bude pohybovať na úrovni 37,25 Sk/liter a nafty 36,65 Sk/liter.
Odhaduje to portál tankovanie.sk s tým, že hoci ceny ropy a ropných produktov sa na medzinárodných komoditných trhoch šplhajú vytrvalo hore a cena ropy dosiahla minulý týždeň najvyššiu hodnotu za posledný polrok, nenaplnili sa najpesimistickejšie prognózy a palivá zdražejú od utorka menej ako sa očakávalo.
Cena ropy vzrástla od začiatku roka o viac ako o tretinu a minulý týždeň sa dostala opäť bližšie k "obávanej" úrovni 70 USD za barel. Dôvodom prudkého rastu cien ropy a palív na medzinárodných trhoch je predovšetkým Irán, ktorý odmieta skončiť svoj jadrový program, čím prinútil OSN, aby pripravila proti nemu nové, tvrdšie sankcie. Cenu ropy na svetových trhoch vyhnala vysoko v uplynulom týždni aj kríza okolo 15 britských vojakov zajatých v Iráne. V New Yorku čierne zlato v priebehu týždňa zdraželo takmer o 6 %.
Barel (159 litrov) ľahkej americkej ropy v piatok v New Yorku uzatvoril s cenou 65,87 USD, v prepočte 1 648 SKK. Vo štvrtok dosiahla cena americkej ropy až 66,03 USD za barel, čo bolo najviac od septembra 2006. V Londýne uzavrela týždeň ropa Brent zo Severného mora s cenou 68,10 USD za barel, čo je najviac od 1. septembra 2006.
Historické maximum 78,40 USD za barel dosiahla benchmarková americká ropa 14. júla 2006 v New Yorku. Potom začala ropa zlacňovať a v januári sa na čas dostala dokonca tesne pod úroveň 50 USD za barel. Odvtedy čierne zlato opäť výrazne zdraželo.
Ceny benzínu, ktoré sú závislé od ropy, kolísali podobne. Na amerických čerpacích staniciach sa pred veľkonočnými sviatkami cena benzínu blíži k psychologickej hranici 3 USD za galón (3,785 litra).
Iránska kríza silno zneistila ropný trh. Irán je totiž jedným z najväčších svetových producentov ropy a asi 25 % ropy, ktorá je k dispozícii na trhu, sa dopravuje tankermi z producentských krajín Perzského zálivu tankermi cez Hormuz - strategickú vodnú cestu spájajúcu Perzský a Ománsky záliv. Jednu stranu tejto morskej úžiny, ktorá je východom z Perzského zálivu, kontroluje Irán.
V závere minulého týždňa pokračovala v raste aj cena ropy Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC). Podľa dnešných prepočtov Sekretariátu OPEC vo Viedni sa priemerná cena za barel (159 litrov) z ťažobných oblastí kartelu zvýšila v piatok na 63,46 USD. Bolo to o 1,11 USD viac ako vo štvrtok, keď barel stál 62,35 USD. OPEC zverejňuje cenový kôš - priemernú cenu 11 druhov ropy, ktorá sa ťaží výlučne v členských krajinách, vždy o jeden deň neskôr.
Ceny motorových palív na čerpacích staniciach však neovplyvňujú len svetové faktory, ale aj dane. Slovensko má najvyššie zdanenie palív z okolitých krajín, vrátane Rakúska, ČR, Poľska, Maďarska, pripomína portál.
(1 USD = 25,027 SKK)