Miesto vybrali v roku 1908 a o tri roky neskôr vláda vykúpila pozemky.
Canberra leží v nadmorskej výške okolo 600 metrov a je obklopená kopcami výbežkov najvyššieho pohoria Austrálie Snowy Mountains s najvyšším vrcholom Mt. Kosciusko (2228 m). Jej obyvatelia zvyknú vyzdvihovať prednosti svojich štyroch ročných období. Hovoria: "Máme teplú jar, horúce suché leto, fantastickú chladivú jeseň a studenú zimu s občasným snehom."
Názov Canberra znamená v jazyku domorodých Aborigénov zhromaždisko alebo miesto stretnutia. S názvom hlavného mesta to tiež nebolo jednoduché. Niektorí ľudia chceli, aby bolo vznešené, ako napríklad Shakespearo, Australia či Austropolis.
Ďalší, aby vystihovalo federatívneho ducha. Názov Sydmeladperbrisho, ktorý obsahoval počiatočné písmená všetkých hlavných miest jednotlivých zväzových štátov, však znel predsa len krkolomne.
Rozťahané mesto
Canberra nepatrí do nijakého zväzového štátu, ale leží uprostred vlastného teritória Australian Capital Territory.
Prvé kroky v tejto provinčnej metropole vedú k budovám vlády, zákonodarného a diplomatického zboru. Avšak i napriek početnému administratívnemu aparátu, nie je toto jediné väčšie vnútrozemské mesto Austrálie preľudnené a má príjemnú atmosféru. Rozsiahle voľné plochy v meste poskytujú stále dostatok miesta na ďalšiu zástavbu.
Canberra leží na brehoch riečky Molonglo, ktorú pred štyrmi desaťročiami prehradili, čím mesto získalo svoj osobitý ráz. Novo vzniknuté jazero, okolo ktorého je najviac historických budov a pamiatok, sa nazýva podľa hlavného architekta mesta Waltera Burleya Griffina, Američana, podľa ktorého projektov mesto postavili.
Celé centrum je viac-menej konštruované do sústredených kruhov a nejeden vodič je pri pohľade na mapu mesta zúfalý. Je to tu samý okruh - Capital Circle, State Circle, National Circle, Vernon Circle.
Najlepší výhľad návštevník získa najmä pohľadom z Telstra Tower (Veža Telecomu), ktorá je vysoká 195 metrov a stojí na kopci Black Mountain v nadmorskej výške 820 metrov.
Parlament
Stará budova parlamentu - Old Parliament House - sa v roku 1927 stala dočasným sídlom austrálskej vlády, ktorá sa sem presťahovala z Melbourne.
V súčasnosti je v nej Národná galéria portrétov. Pred ňou stojí Aboriginal Tent Embassy - stanové veľvyslanectvo pôvodných obyvateľov.
Nový parlament - New Parliament House - najväčší komplex budov na južnej pologuli je nielen moderný, ale aj impozantný. Vypína sa na ploche 32 hektárov na návrší Capital Hill presne na miestach, kde ho pôvodne situoval Griffin. Exteriéry vykazujú po technickej stránke provokatívnu zmes neobvyklého dizajnu a kolosálnych investičných nákladov. Väčšia časť parlamentného komplexu je ukrytá pod zemou. Vojdete dnu, prechádzate sa sálami oboch komôr. Moderné interiéry zasadacích miestností parlamentu a rokovacie priestory výborov jednotlivých frakcií si môžete prezrieť zadarmo. K dispozícii dostanete nielen presný zoznam členov oboch komôr s ich plnými koordinátmi, ale aj menný zasadací poriadok.
Srdcom budovy sú zasadacie miestnosti oboch komôr parlamentu - Senátu a Snemovne reprezentantov. Hlavná rokovacia miestnosť výborov je zdobená dielami umeleckého kováča Robina Blaua a skulptúrami Anne Gergusonovej. Na chodbách visia portréty všetkých predchádzajúcich členov austrálskeho zákonodarného zboru, ako aj dary venované parlamentu z celého sveta.
Na 81 metrov vysokom stožiari z nehrdzavejúcej ocele veje obrovská štátna vlajka. Komplex budov nového parlamentu slávnostne otvorila 9. mája 1988 kráľovná Alžbeta II.
Vojenské múzeum
Jednou z najznámejších dominánt Canberry je pieskovcový Národný pamätník vojnových hrdinov. Atmosféra tohto pre Austrálčanov posvätného miesta, symbolizuje viac než 100-tisíc padlých mužov i žien v 1. a 2. svetovej vojne, ako aj vo vojnách v Kórei a vo Vietname a pôsobí veľmi emotívne.
Za monumentálnymi sochami a nástennými mozaikami sa ukrýva Vojenské múzeum s najrozličnejšími exponátmi z obdobia 1. a 2. svetovej vojny - od uniforiem, jednoduchých zbraní až po leteckú techniku. Pamätník navštívi každoročne vyše milióna ľudí.
Za návštevu stojí aj Austrálska kráľovská mincovňa v štvrti Deakin. Na vlastné oči tu môžete z návštevníckej galérie sledovať razenie ôsmich druhov austrálskych mincí: bronzové 1- a 2-centové, medeno-niklové v hodnote 5, 10 a 20 centov, 50-centový postriebrený a hliníkovo-bronzové jedno- a dvojdolárovky. Najcennejšie z nich sú spolu s medailami, ako aj so zbierkami mincí a medailí prakticky z celého sveta uložené v priľahlom múzeu.
Krajina piknikov
Hoci Canberra nie je spoločensky, kultúrne ani športovo dynamická, tak ako Sydney a Melbourne, má iné výhody. Rozsiahle plochy zelene Canberry sú osviežujúce a mesto je priam ideálne na bývanie. O dnešnej Austrálii môžeme hovoriť aj ako o spoločenstve voľného času. Tridsaťpäťhodinový pracovný týždeň poskytuje dostatočný časový priestor aj na najrôznejšie spoločenské, kultúrne, športové a iné aktivity. Najmä víkend je v hlavnom meste, ale vlastne v celej krajine doslova posvätný. V piatok popoludní sa kolóny áut tiahnu všetkými smermi a každý sa snaží čo najrýchlejšie opustiť mesto a stráviť voľný čas v prírode, na plážach, na športoviskách alebo na obľúbenom víkendovom grilovaní - barbecue. Hlavným menu je prirodzene mäso: hovädzie, pštrosie, kengurie, ale aj krokodílie.
Autor: Rudolf Demovič