SME
Sobota, 30. september, 2023 | Meniny má Jarolím

Mrazivé počasie v USA zabilo už 14 ľudí, centrálne štáty sú pokryté ľadom

Washington 14. januára (TASR) - Najmenej 14 mŕtvych si dosiaľ vyžiadala vlna mrazivého počasia, ktorá od piatku sužuje centrálne štáty USA. Najnovšie ...

Washington 14. januára (TASR) - Najmenej 14 mŕtvych si dosiaľ vyžiadala vlna mrazivého počasia, ktorá od piatku sužuje centrálne štáty USA. Najnovšie obete búrky s mrznúcim dažďom a snehom hlásili z mesta Elk City v štáte Oklahoma, kde na zľadovatenej vozovke havarovala dodávka s 12 ľuďmi. Podľa CNN pri nehode zahynulo sedem ľudí.

K ostatným úmrtiam došlo v štáte Missouri, kde guvernér Matt Blunt vyhlásil stav pohotovosti a mobilizoval Národnú gardu. "V Missouri nikto nikam necestuje, pokiaľ nemusí," uviedol guvernér. Len v tomto štáte zostalo kvôli mrazom bez elektriny 200.000 ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

V dôsledku pretrvávajúcej poľadovice a mrznúceho dažďa sú celé štáty doslova pod prikrývkou ľadu, zhodujú sa miestne médiá. Mrazivé počasie vládne v centrálnych štátoch od Texasu až po Oklahomu a Missouri, kde mrznúci dážď a sneh miestami zastavili cestnú i železničnú dopravu, niekde dokonca polámali stromy a elektrické vedenie.

Nezvyčajný chlad zažíva aj inak slnečná a teplá Kalifornia. Mrazy tu už stihli zničiť úrodu citrónov, avokáda a ďalších plodov za milióny dolárov. V piatok guvernér Arnold Schwarzenegger vyhlásil v štáte výnimočný stav a nariadil otvoriť pre bezdomovcov výstaviská, sklady Národnej gardy a ďalšie zariadenia.

V niektorých južných oblastiach Kalifornie snežilo, čo je pre tento štát nezvyčajný úkaz. Meteorológovia predpovedali cez víkend rekordné mrazy pre povodie Los Angeles a hlavnú pestovateľskú oblasť údolia Central Valley.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa predpovedí možno v USA očakávať ďalšie veľké búrky. Hoci v New Yorku a na americkom stredozápade je tohtoročná zima nezvyčajne teplá, meteorológovia varujú, že zima sa pravdepodobne vráti aj s úrokmi. Podľa meteorológa Joa Bastardiho existujú indície, že táto zima by mohla byť ešte rovnako tvrdá ako niektoré najdrsnejšie zimy v minulosti.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
  2. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  3. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  4. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
  5. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
  6. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
  7. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
  8. Všetkým lepí pred voľbami
  1. Zlato z malého futbalu aj plážového volejbalu
  2. Vďaka Blue Berry™ si užívam život naplno!
  3. V sobotu môžete urobiť dobrú voľbu! Union víta nových poistencov
  4. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  5. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  6. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
  7. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
  8. TIPOS prichádza s aplikáciou, ktorá zjednoduší stávkovanie
  1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 20 505
  2. Všetkým lepí pred voľbami 12 262
  3. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 10 276
  4. Hladinka smeruje do Košíc! 8 341
  5. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 918
  6. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí 5 670
  7. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 4 982
  8. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 634
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

  1. Blanka Ulaherová: V Madride, tri minúty od Guerniky
  2. Matej Peluha: Podporuje svoje dieťa aby bol samovražedný atentátnik. Ako sme si sadli s Talibanom na čaj.
  3. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Klin (III)
  4. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Malé Zlievce
  5. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami: Čakanovce - Galamba
  6. Andrej Šverha: Rakúske Alpy, láska na prvý pohľad
  7. Dušan Király: Saigon s deravou topánkou
  8. Martin Majzlan: Nepál – kráľovstvo bohov
  1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 82 950
  2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 52 470
  3. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 40 278
  4. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 33 696
  5. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 27 362
  6. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 27 307
  7. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 25 887
  8. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 15 558
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  2. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
SkryťZatvoriť reklamu