SME

Prehľad leteckých neštastí v Afrike za uplynulých 17 rokov

Paríž 30. októbra (TASR) - Letecká nehoda stroja nigérijskej súkromnej spoločnosti Aviation Development Company (ADC), ktorý sa zrútil v nedeľu so 110 ...

Paríž 30. októbra (TASR) - Letecká nehoda stroja nigérijskej súkromnej spoločnosti Aviation Development Company (ADC), ktorý sa zrútil v nedeľu so 110 osobami na palube krátko po štarte v metropole Abuja, je jedným ohnivkom v dlhom rade leteckých katastrof v uplynulých rokoch v Afrike.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Len v Nigérii sa od roku 1991 stalo približne 40 leteckých nešťastí, väčšinu z nich oficiálne miesta nikdy nevysvetlili. TASR ponúka prehľad leteckých nehôd na africkom kontinente s vysokým počtom obetí za uplynulých 17 rokov, ako ho dnes priniesol francúzsky denník Le Figaro.

SkryťVypnúť reklamu

- 19. septembra 1989: NIGER - lietadlo DC-10 spoločnosti UTA explodovalo počas letu nad púšťou Ténéré. V troskách lietadlá ostalo 170 mŕtvych cestujúcich s posádkou. Atentát sa pripisuje líbyjským tajným službám.

- 26. septembra 1992: NIGÉRIA - nigérijské vojenské dopravné lietadlo sa zrútilo pri Lagose, o život prišlo 158 ľudí.

- 22. decembra 1992: LÍBYA - stroj Boeing 727 Líbyjských arabských aerolínií havaroval pri Tripolise, zahynulo 157 osôb.

- 1. apríla 1994: MAURITÁNIA - 94 cestujúcich zahynulo v troskách stroja Fokker 28, ktorý havaroval pri pristávaní v meste Tidjikja.

- 18. decembra 1995: ANGOLA - lietadlo zo Zairu (dnešnej Konžskej demokratickej republiky, KDR) sa zrútilo na severe krajiny, zahynulo 141 osôb.

SkryťVypnúť reklamu

- 8. januára 1996: ZAIR - nákladné dopravné lietadlo Antonov-32 sa zrútilo na trh v blízkosti centra hlavného mesta Kinshasa, straty na životoch predstavovali vyše 300 mŕtvych.

- 7. novembra 1996: KOMORY - stroj Boeing Etiópskej leteckej spoločnosti so 175 cestujúcimi na palube na pravidelnej linke Addis-Abeba-Nairobi-Abidjan uniesli traja piráti z Etiópie. Pre nedostatok leteckého paliva sa stroj zrútil do Indického oceánu neďaleko hlavného mesta Moroni (na ostrove Grande Comore, Veľké Komory), zomrelo 125 ľudí.

- 31. januára 2000: POBREŽIE SLONOVINY - Airbus A310 Kenských aerolínií so 179 pasažiermi na palube sa zrútil do mora neďaleko mesta Abidjan, zahynulo 169 osôb.

- 4. mája 2002: NIGÉRIA - linkový stroj súkromnej leteckej spoločnosti so 79 cestujúcimi na palube havaroval vo chvíli, keď sa pripravoval na pristávací manéver na letisku v meste Kano, v troskách ostalo 149 ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

- 6. marca 2003: ALŽÍRSKO - Boeing 737 Alžírskych aerolínií havaroval pri štarte na letisku v meste Tamanrasset ležiacom 1900 kilometrov južne od Alžíra. Haváriu neprežilo 102 osôb.

- 8. mája 2003: KDR - najmenej 200 mŕtvych si vyžiadala nehoda stroja Iľjušin-76 na linke Kinshasa-Lubumbashi po tom, ako vznikla trhlina na jedných z dverí lietadla.

- 8. júla 2003: SUDÁN - pri nehode lietadla Boeing 737 Sudánskych aerolínií vo východnej časti krajiny zomrelo 115 osôb.

- 25. decembra 2003: BENIN - po štarte na letisku v Cotonou sa do mora zrútil Boeing letiaci do Bejrútu. Nehodu stroja spoločnosti UTA (Zväz afrických dopravcov) neprežilo 139 pasažierov.

- 22. októbra 2005: NIGÉRIA - Boeing 737 nigérijskej súkromnej spoločnosti Bellview sa zrútil krátko po štarte v Lagose. Zahynulo 117 cestujúcich.

SkryťVypnúť reklamu

- 10. decembra 2005: NIGÉRIA - stroj DC-9 súkromnej nigérijskej spoločnosti Sosoliso havaroval na letisku v Port Harcourt. Nehoda pripravila o život 107 osôb.

- 29. októbra 2006: NIGÉRIA - zrútil sa stroj súkromnej spoločnosti Aviation Development Company (ADC) neďaleko nigérijskej metropoly Abuja. Smeroval do mesta Sokoto na severozápade krajiny. Stroj havaroval krátko po štarte počas búrky. V troskách lietadla zahynulo 96 osôb.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Firmy otvorene o tom, kam AI pustia a kam už nie
  2. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  3. Expert varuje: Takto vás podvodníci oberú o všetky úspory
  4. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku?
  5. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  6. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  7. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  8. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  1. Letná háčkovaná móda a kúsok mora u vás doma
  2. Firmy otvorene o tom, kam AI pustia a kam už nie
  3. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  4. Ako znížiť vysoký tlak a cholesterol
  5. Expert varuje: Takto vás podvodníci oberú o všetky úspory
  6. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku?
  7. Záhradkári, pracujte len ráno a večer
  8. OTS: LESY SR sa dištancujú od nepravdivých tvrdení
  1. Expert varuje: Takto vás podvodníci oberú o všetky úspory 10 327
  2. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu 10 241
  3. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 4 896
  4. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku? 3 024
  5. Čo môže spôsobiť minúta navyše pri pražení kávy? 2 239
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 1 873
  7. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 1 788
  8. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 1 585
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Irena Šimuneková: Čriepky z Bojníc
  2. Pavel Baláž: V Bologni si vykrútite krky - pri pohľadoch na vysoké veže
  3. Ján Komrska: Mulhacén, Španielsko
  4. Patrik Užák: Balada o Balatóne
  5. Peter Lacina: Toskánsko za humnami: Spring '25
  6. Ladislav Kucharik: Rio 01 - Holé zadky v meste hriechu, pod rukami Krista
  7. Soňa Fröhlichová: Bazilej (Basel, Bâle) je pozoruhodné mesto, žijúce kultúrou, športom a tradíciami
  8. Soňa Fröhlichová: Bazilejský karneval trvá 72 hodín
  1. Ivan Čáni: Blaha a Kaliňák junior narazili ale napriek tomu ďalej ohlupujú svoj už aj tak dostatočne ohlúpený fan club. 21 908
  2. Věra Tepličková: Vážený pán premiér 8 119
  3. Dávid Polák: Denník Dezoláta 6 977
  4. Rastislav Puchala: Ficovo devínske šialenstvo 6 373
  5. Michael Achberger: Prestaňte rátať kalórie. Toto vás naučí chudnúť jednoduchšie! 6 193
  6. Marcel Rebro: Matúš Šutaj Eštok zachraňuje východ po povodniach: z pláže na Sardínii 5 852
  7. Daniel Guľaš: Hlina preberá štafetu opozičného lídra. PS stagnuje a stráca momentum 5 649
  8. Viktor Pamula: Fico je nebezpečný 4 811
  1. Monika Nagyova: Ako ma rozplakala umelá inteligencia
  2. Marcel Rebro: Fico pomáha Putinovi. Slováci pomáhajú Ukrajine.
  3. Věra Tepličková: Trenčín alebo Stará Bystrica? Kde by ste radšej strávili sobotný večer... ?
  4. Věra Tepličková: Vážený pán premiér
  5. Marcel Rebro: Dobrý vojak Pellegriny: Poslušne hlásim, že idem do vojny!
  6. Marcel Rebro: Dúhová facka pre červených: Ako si Smeráci vylámali zuby na Volkswagene
  7. Marcel Rebro: Matúš Šutaj Eštok zachraňuje východ po povodniach: z pláže na Sardínii
  8. INESS: Aké je (ne)produktívne zdravotníctvo?
SkryťZatvoriť reklamu