V Turecku, ale aj v iných krajinách pečú chlieb priamo na ulici. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK |
Ak už dovolenkári šťastne dorazia a ubytujú sa, začnú sa obyčajne zaujímať o stravu. Prax nás často utvrdila v poznaní, že Slováci sa dokážu najmenej flexibilne prispôsobiť novým stravovacím návykom. V prípade stravovania sa však väčšine nepríjemných prekvapení dá predísť už pri kúpe dovolenky.
Najväčším problémom býva skutočnosť, že len veľmi málo turistov si pozorne preštuduje celú zmluvu a jej dodatky. Preto sa stáva, že mnohí sa neoprávnene sťažujú, prípadne žiadajú služby, na ktoré nemajú právo. Rebríčku najčastejších sťažností jednoznačne dominuje pojem kontinentálne raňajky. Tie zväčša pozostávajú z kávy alebo čaju, pečiva, džemu, masla občas obohatené o syr, salámu alebo vajíčka. Mnohé hotely pridávajú aj zeleninu či mlieko s cereáliami. To znamená, že aj keď sa dovolenkárom môže zdať strava po niekoľkých dňoch jednotvárna, ťažko sa domôžu nejakej obmeny či dokonca zmeny v jedálnom lístku.
Číslo dva je v rebríčku zámena pojmov švédske stoly za bufetové stoly. Vo väčšine hotelov sa strava podáva formou bufetových stolov, čo znamená, že oproti švédskym budú menej rozmanité, jedlá sa budú v istom cykle opakovať a budú zodpovedať príslušnej kategórii hotela a konkrétnej krajine. V praxi to znamená, že napríklad v Grécku sa môžete tešiť aj na baraninu na milión spôsobov.
Ďalšie nedorozumenie vzniká, ak cestovná kancelária presne neinformuje svojich klientov, čo sú to servírované večere. V podstate každý chápe, že mu čašník večeru naservíruje, ale niekedy CK uvedie, možnosť výberu z niekoľkých druhov jedál, pričom až na mieste klient zistí, že si vyberať nemôže. Vtedy sa treba opäť pozrieť do zmluvy. Opäť platí pravidlo: Čo nie je na papieri, na to sa nedá sťažovať.
Netreba zanedbať ani rozdiel medzi all inclusive a ultra all inclusive. Aj keď môžu mať tieto výrazy isté variácie vzhľadom na krajinu letoviska, v podstate ide o plnú penziu. Rozdiel je v tom, že zatiaľ čo ste pri programe all inclusive čiastočne časovo limitovaní konzumáciou niektorých nealkoholických a alkoholických (prevažne miestnych) nápojov, pri programe ultra all inclusive by takýto limit existovať nemal. Navyše niektoré all inclusive hotely majú slabšiu ponuku značkového alkoholu.
Treba si dať pozor aj na pouličné stánky s rýchlym občerstvením. V mnohých letoviskách sa môžete stretnúť s rôznymi pochúťkami. Nikdy si klient nemôže byť istý prípravou a hygienou, ale určite neurobí žiadnu chybu, ak si nechá zájsť chuť napríklad na pečené mäso, na ktoré priamo svieti slnko.
Mnohé cestovné kancelárie odporúčajú svojim klientom, aby nepili vodu z vodovodu, ale aby si ju kupovali. Na druhej strane vo všetkých upozorneniach tých istých CK sa dočítate, že hoteliéri zakazujú konzumovať čokoľvek, čo nebolo zakúpené v hoteli. Skúsení dovolenkári však vedia, že všetko sa dá preniesť v plážovej taške.
www.lamos.blog.sme.sk
Autor: PRAVOĽUB LAMOŠ