Teraz však Belgicko prišlo s nápadom: každý, kto odovzdá poznávaciu značku svojho auta, dostane zadarmo ročný lístok na všetky druhy verejnej dopravy v hodnote 350 až 450 eur. Úvaha je to logická: bez ešpézetky nemôže auto na cestu, takže sa preplneným cestám uľaví, zatiaľ čo majiteľ auta sa zadarmo odvezie tam, kam potrebuje.
Systém ako prvé zaviedlo severné Flámsko, teraz sa pripojilo Valónsko a zrejme v septembri dorazí ponuka aj do Bruselu. Hlavné bruselské ťahy sú na tom ešte horšie než diaľnice mimo mesta, takže potenciálnych hrobárov automobilizmu by sa medzi vodičmi našlo dosť.
Problém je v tom, že hromadná doprava v Bruseli je jedna z najhorších v Európe. Paradoxne úplne najhoršie je na tom bruselské metro, dopravný prostriedok, ktorý by mal mesto zachrániť. Na necelý milión obyvateľov sú tu dve linky, dohromady štyridsať staníc. Prvá hlavná linka pretína mesto vodorovne po osi východ-západ, druhá, kratšia, vedie severo-južným smerom. Ostávajú električky a autobusy. Lenže električky a autobusy často kopírujú trasu podzemnej dráhy. V Bruseli sú tak celé štvrte bez hromadnej dopravy.
Dôvod toho všetkého je typicky belgický: vlády Flámska a Valónska nechcú dopravu v Bruseli financovať, federálny kabinet to nechce ťahať sám a rozpočet mesta na to nestačí. Takže sa čaká, nestavia sa a v medziobdobí si ďalší obyvatelia metropoly kupujú lacné a dostupné ojazdené autá, s ktorými bojujú o svoje miesto na ceste.
Jedna vec je predsa na bruselskom metre príjemná: hrá tam hudba a vôbec nie zlá. Bežne tu počujete U2, Depeche Mode, Coldplay, Kosheen a ďalších a občas máte pocit, že ste namiesto do metra vliezli do klubu, keď zistíte, že všetci okolo vás tancujú.