Londýn 11. marca (TASR) - K prebudeniu spiacej Šípovej ruženky je možné prirovnať počin amerických vedcov: Z lotosových semien, ktoré ležali asi 500 rokov na dne čínskeho jazera, vypestovali životaschopné rastliny, ktoré tiež produkovali semená.
Vedci kúpili semená od obyvateľov dediny Si-pchao-ci, informovala BBC. Pri Si-pchao-ci leží vysušené jazero, z ktorého sa začala v roku 1958 ťažiť hlina. Na svetlo sveta sa tak dostali aj zachované a dobre vyzerajúce semená, ktoré dedinčania predávajú turistom.
Pomocou rádiokarbónovej datovacej metódy botanici zistili, že semená sú staré asi 500 rokov. Pokus prebudiť ich opäť k životu je svetovým rekordom - ešte nikdy sa to nepodarilo s takými starými semenami.
Lotosové rastliny však výzorom neboli celkom normálne: Vyzerali suché, mali čiastočne zakrpatené listy a zafarbenie bolo odlišné od známych druhov. Uvedené znaky môžu byť podľa vedcov spôsobené genetickými zmenami, zapríčinenými zníženým množstvom žiarenia v pôde za tie dlhé roky.
Výskumníkov zaujíma, ako mohli semená zostať tak dlho životaschopné. Kľúčom sú podľa nich gény. Keby sa podarilo identifikovať príslušné dedičné faktory, bolo by možné pomocou génového inžinierstva predĺžiť dobu klíčivosti semien bežných kultúrnych rastlín, ktorá je v priemere iba desať rokov.