Bratislava 3. marca (TASR) - Slovensko bude mať už deviaty národný park. Po Vysokých Tatrách, Nízkych Tatrách, Malej Fatry, Slovenského raja, Poloninách, Pieninách, Muránskej planiny a Slovenského krasu, sa ním stane Veľká Fatra.
Územie nového národného parku, o ktorého vytvorení by mala v stredu rozhodnúť vláda SR, sa rozprestiera v okresoch Ružomberok, Martin, Turčianske Teplice a Banská Bystrica a juhozápadnej časti Starohorských vrchov. Nachádza sa tu aj pamiatková rezervácia ľudovej architektúry Vlkolínec, zapísaná do svetového dedičstva UNESCO.
Najväčším prírodným bohatstvom navrhovaného Národného parku Veľká Fatra sú zachovalé prírodné lesy a pralesy karpatského typu so zastúpením smreka, jedle a buka ako hlavných drevín. Unikátom je najväčší výskyt tisu obyčajného v Európe. Botanickú pestrosť územia Veľkej Fatry dokumentuje fakt, že sa na ňom vyskytuje vyše 50 druhov chránených rastlín z celkového počtu 96, ktoré sú chránené na Slovensku. Pravé botanické skvosty predstavujú endemity Veľkej Fatry, ktoré sa vyskytujú len na jej území - cyklámen fatranský a jarabina pekárovská.
Fauna Veľkej Fatry má horský charakter. Doposiaľ tu bolo zistených vyše 3 000 druhov bezstavovcov, z toho najpočetnejšie sú motýle - 932 druhov, chrobáky - 717 druhov, dvojkrídlovce - 509 druhov a 350 druhov pavúkov. Zo stavovcov sa tu vyskytuje šesť druhov rýb, šesť druhov obojživelníkov, 110 druhov hniezdiaceho vtáctva a 60 druhov cicavcov. Zo živočíchov majú najväčší význam veľké šelmy - medveď hnedý, vlk dravý a rys ostrovid.
Vlastné územie navrhovaného národného parku pokrýva 40 371 ha a tvoria ho lesné porasty, len malú časť zaberajú trvalé trávne porasty a iné plochy. Spolu s navrhovaným ochranným pásmom je celková rozloha národného parku Veľká Fatra 66 504 ha, čo je menej, ako výmera pôvodnej Chránenej krajinnej oblasti Veľká Fatra, vyhlásenej v roku 1974.
*alf ir