BRATISLAVA 31. januára (SITA) - Všetko, čo zažil Slovák Norbert Ficza v Tunisku, kde strávil viac ako dva roky vo väzení za údajnú krádež auta, bolo hrozné. "Nebolo tam niečo, čo by som mohol označiť za najhoršie, všetko bolo hrozné," uviedol dnes pre agentúru SITA po piatich dňoch pobytu doma. Ficza stále tvrdí, že bol zadržaný a odsúdený za skutok, ktorý nikdy nespáchal a cíti sa nevinný. Vysvetľuje, že na letisku čakal kamaráta, ktorý mal priletieť z Talianska a tam k nemu pristúpili dvaja muži. Tí mu niečo hovorili, ale on im nerozumel, zobrali ho na policajnú stanicu, kde strávil šesť dní v cele. Odtiaľ ho odviezli do väzenia, kde sa až po mesiaci, keď za ním prišla matka a advokát, dozvedel čo sa vlastne stalo a z čoho je obviňovaný. "Bolo to neuveriteľné, ako zo zlej rozprávky," spomína Ficza. Po návrate domov si chce ešte psychicky oddýchnuť a nevylúčil, že potom bude uvažovať nad nejakou medzinárodnou sťažnosťou. Teraz sa teší z najbližšej rodiny a zo svojej dcérky, ktorá mala len tri roky, keď odchádzal. "Už plynule hovorí a je z nej veľká slečna," dodal
Ficzova matka Alžbeta, ktorá za ním viackrát do Tuniska vycestovala, je veľmi rada, že má syna opäť doma. "Som taká nadšená, že neviem veľmi ani rozprávať. Nerátala som s tým. Myslela som si, že príde najskôr v marci," uviedla. Táto životná skúsenosť podľa nej jej syna zmenila. "Je rozumnejší, rozvážnejší a nie je už taký hurá do všetkého. Našťastie je po zdravotnej stránke v poriadku," zdôraznila. Obaja sa poďakovali za pomoc slovenskému rezortu zahraničia, ale aj médiám, ktoré svojím tlakom pomohli k vyriešeniu tohto prípadu. O návrate Ficzu na Slovensko dnes na tlačovej besede informoval šéf diplomacie Eduard Kukan, ktorý sa o Ficzovom prípade osobne rozprával s tuniským partnerom.
Ficza tvrdí, že jediná chyba v ten nešťastný deň bola, že nemal na letisku pri sebe pas. Tuniské orgány ho totiž od začiatku považovali za Rusa. Nakoniec ho odsúdili za krádež auta na 14 rokov, a to napriek tomu, že súd nepreskúmal dokument z požičovne, podľa ktorého si mal Ficza požičiavať údajne kradnuté auto. Po viacerých odvolaniach nakoniec v decembri 2005 tuniský Najvyšší súd znížil Slovákovi trest na 2,5 roka. Aj proti tomuto rozsudku sa chcel odvolať, ale odhovorili ho s tým, že "každým dňom ho už prepustia." Ani po prepustení z väzenia sa Ficzovi nevyhýbali problémy. Na ceste domov mu na letisku nechceli uznať náhradný doklad vystavený konzulkou, keďže mu tuniské orgány stratili pas.
Väzenie, v ktorom bol viac ako dva roky, bolo pôvodne stajňou pre kone. Je to stará budova, ktorá má na oknách len mreže. V zime je v nej obrovská zima, v lete vyše 50 °C, konštatoval. Na cele je asi 90 ľudí, na WC sa čaká až hodinu. Sprchovať sa väzni môžu raz za týždeň, a to len vtedy, keď tečie teplá voda. Za zlé označil Ficza aj to, že tam stále svietilo svetlo a vždy boli pod kontrolou. Ficza zdôraznil, že na cudzincoch "násilie veľmi nerobili" a on bitku nikdy nezažil. Na začiatku sa mu však vyhrážali použitím slzotvorného plynu. Počas pobytu vo väzení sa Ficza naučil po anglicky a neskôr sa začal učiť aj po arabsky. "Prvý polrok bol strašný, sestra mi anglicko-slovenský slovník doniesla po pol roku," dodal. Vo väzení mu pomáhali ostatní cudzinci, ale aj Tunisania. O návrate do tejto krajiny však už neuvažuje.
Prípad 26-ročného Norberta Ficzu ministerstvo medializovalo minulý rok v auguste. O jeho prípade sa dozvedeli až po roku od jeho uväznenia. Slovenské úrady neboli totiž o jeho prípade oficiálne informované, napriek tomu, že si to zadržaný želal. O osude Norberta sa dozvedeli len sprostredkovane cez kňaza, ktorý chodil do väzenia. Tuniská strana v tomto prípade podľa hovorcu rezortu diplomacie Juraja Tomagu porušila základné ľudské práva garantované Viedenským dohovorom.
Agentúra SITA vydá k správe zvukovú správu.