Najmä staršie autobusy podnikov SAD často vôbec nenaštartovali, iné zasa zostali stáť na cestách len preto, lebo im zamrzla nafta. Prezident Zväzu autobusovej dopravy George Trabelssie tvrdí, že výrobcovia nafty zaručujú jej tekutosť do mínus 29 stupňov, ale až taká zima včera na Slovensku nikde nebola. Niektoré podniky si dali preveriť, či nafta spĺňa normy.
Vyše 70 percent dodávok nafty kontroluje Slovnaft, ale problémy hlásili vodiči aj pri nafte od iných dodávateľov. Slovnaft podľa hovorkyne Kristíny Félovej včera žiadnu sťažnosť nedostal a radí motoristom tankovať len na kvalitných pumpách.
Mráz včera vyradil aj vodnú elektráreň na Váhu v Hornej Strede, ďalším spôsobil problémy s ľadovými kryštálmi, ktoré upchávali vtok do turbín.
Na východe Slovenska v Michalovskom a Trebišovskom okrese boli zaviate cesty a niektoré vedľajšie boli neprejazdné.
Meteorológ Martin Benko hovorí, že taký silný mráz je u nás nezvyčajný. V Lieseku na Orave namerali až mínus 27,9 stupňa Celzia.
Lekári včera ošetrovali prvé omrzliny a varujú najmä starších ľudí, aby zostali radšej doma. Lekár Jozef Klucho vysvetlil, že krvný obeh starších ľudí je slabší a riziko omrzlín je u nich väčšie. Mrazivé počasie ohrozuje aj malé deti.
Od stredy by sa mali zmierniť najmä nočné mrazy a vietor, ktorý zintenzívňuje pocit zimy. Podľa Benka budú dnešné teploty ešte nižšie ako včera a mrazivé počasie vydrží najbližšie dni.
Energetici tvrdia, že so silnejúcim mrazom uniká z domov viac tepla a že na každých päť stupňov treba pridať vždy rovnaký podiel paliva.
Hoci ľudia zimou trpia, príroda je na mráz pripravená. Podľa ochranára zo združenia Vlk Juraja Lukáča "zvieratá vedia mrazu odolať". Ak budú mrazy len týždeň, je to "normálna situácia".
Slovensko zažilo aj nižšie teploty. V roku 1929 vo Zvolenskej kotline vo Vígľaši namerali až -41 stupňov Celzia a v Devínskej Novej Vsi -36 stupňov Celzia.
Autor: dro, eko