BRATISLAVA - Vodičský preukaz možno budú mať už 17-roční. Zníženie hranice na vydanie vodičského preukazu o jeden rok chce presadiť poslanec Smeru Bohumil Hanzel. Predložil návrh zákona, ktorý to umožní za podmienky dodržania troch obmedzení. Táto skupina vodičov by do nadobudnutia plnoletosti nesmela ísť s autom na diaľnicu, v meste jazdiť rýchlejšie ako 50-kilometrovou rýchlosťou, inde maximálne sedemdesiatkou.
"Mladí ľudia sú stále vyspelejší a 17-ročný sa bez problémov vyrovná 18-ročnému spred 30 rokov," tvrdí Hanzel. Argumentuje tým, že veková hranica sa znižovala aj pri trestnoprávnej zodpovednosti. Rok, počas ktorého by mohli mladí vodiči šoférovať iba sobmedzeniami, považuje Hanzel za výchovný. "Po roku premávky by sa takým zácvikom dokázal znížiť počet nehôd u mladých vodičov," povedal. Dodržiavanie obmedzení by mala polícia kontrolovať rovnako ako pri iných priestupkoch, teda náhodne. Poslanec tvrdí, že mladí vodiči by porušenie predpisov neriskovali, aby neprišli o preukaz.
Podľa reakcií oslovených poslancov z parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť sa zdá, že by návrh mohol uspieť. "Dospievanie je urýchlené," myslí si aj Roman Vavrík z SDKÚ.
"Ak môžu riadiť motocykle s obsahom motora tisíc kubíkov, tak určite by dokázali riadiť aj auto, ktoré je bezpečnejšie," vraví Ján Kovarčík z HZDS.
Proti je nezávislý poslanec Ladislav Polka. Hanzelovi odkázal, že by si mal pripraviť veľmi dobré argumenty, lebo jemu sa jeho návrh nepozdáva. Spochybnil význam obmedzenia, ktoré sa týka pohybu po diaľniciach. Polka je presvedčený, že práve na nich je najmenej smrteľných nehôd a ľudia skôr umierajú na bežných cestách. Cestná sieť na Slovensku má bezmála 18-tisíc kilometrov, len 316 z nich sú podľa údajov národného automotoklubu diaľnice.
Vyhýbavo na iniciatívu reagoval minister vnútra Vladimír Palko. Priamo ju neodmietol, ale nechystá sa ju aktívne podporovať. Záväzné stanovisko zatiaľ nevydalo ani policajné prezídium. Jeho hovorca Vladimír Gemela sa zatiaľ obmedzil na konštatovanie, že "veľa dopravných nehôd spôsobujú mladí vodiči s krátkou praxou". Oficiálne štatistiky, ktoré by to potvrdzovali, polícia zatiaľ neposkytla.
(rp)
Experti berú Hanzelov návrh s rezervou
BRATISLAVA - Kým politici sa vážne zaoberajú myšlienkou znížiť vekovú hranicu na prideľovanie vodičských preukazov, oslovených odborníkov tento nápad veľmi nenadchol. Súčasná hranica 18 rokov je štandardom aj v okolitých krajinách. Známe sú výnimky z USA, kde preukaz môžete dostať už o dva roky skôr, a Írsko, kde je hranicou 17 rokov.
Prezident národného automotoklubu Juraj Smrečan nevie o iných krajinách, kde by táto hranica bola nižšia, ako je to u nás, a veľmi by zvažoval, či by sme s ňou mali hýbať práve my. "Bol by som opatrný vzhľadom na stupeň motorizácie a stav ciest," hovorí. Navyše pripomína, že u nás sa dopravná výchova nevyučuje ako povinný predmet. Zároveň sa zhusťuje premávka, čo má výsledok vo vysokom podiele mládeže na nehodovosti. Ak by došlo k pokroku v tejto oblasti, tak by si zmenu predstaviť vedel. "Bez tejto prípravy by to mohlo zle dopadnúť."
Aj Viliam Brtáň, zo Stella centra, ktoré sa zaoberá bezpečnosťou na cestách, pripomína, že veľký podiel na nehodovosti majú vodiči do 23. roku života. Poukázal na to, že aj poisťovne nízky vek zohľadňujú pri výpočte poistky pri poistení zodpovednosti za škodu. Tá stojí viac práve mladých ľudí. Ak by sa hranica naozaj mala posúvať, Brtáň navrhuje, aby zákon určil hranicu, aký objem a výkon by mal mať motor auta, na ktorom budú šoférovať. (rp)