Klasický pohľad na prístav v La Rochelle. FOTO - ARCHÍV
La Rochelle dostalo do vienka vynimočnú polohu, ktorá z neho v priebehu krátkej doby spravila jeden z najvýznamnejších atlantických prístavov na francúzskom pobreží. Tu sa začínali nespočetné výpravy do nových svetov, čo malo značný vplyv na rozvoj mesta. A keďže s bohatstvom išla ruka v ruke aj značná miera slobody, stalo sa La Rochelle jedno z najvýznamnejších bášt protestantov. Kardinál Richelieu s pomocou mušketierov dnes už pri slávnom obliehaní mesto vyhladoval a jeho obyvatelia stratili všetky výsady.
Mesto si dlhodobo zachovalo stredoveký ráz a hradby strhlo až v dvadsiatych rokoch minulého storočia.
Počas druhej svetovej vojny nemecká armáda premenila prístav na jednu z najvýznamnejších ponorkových báz. (Udalosti z tých čias zobrazuje dnes už kultový film Das Boot.)
La Rochelle bolo posledným oslobodeným francúzskym mestom, vďaka čomu nebolo príliš zničené. V súčasnosti je prístav upravený tak, aby dokázal prijať lode aj s hlbokým ponorom, v neďalekom prístave Minimes môže kotviť až 3600 jácht, vďaka čomu sa z la Rochelle stalo jedno z najvýznamnejších jachtingových centier. Pravdepodobne nikde v Európe nie je možné vidieť naraz taký veľký a rozmanitý počet jácht ako v La Rochelle.
Mesto žltých bicyklov
V primátoch pokračovalo aj neskôr. V 70. rokoch v La Rochelle vylúčili dopravu z centra mesta a zaviedli pešiu zónu. Aby presun po meste nebol príliš náročný, kúpila v roku 1974 radnica bicykle a nechala ich natrieť na žlto. Čo sa v Bratislave nepodarilo presadiť, funguje vo Francúzsku už tri desiatky rokov. Na dve hodiny si môže turista požičať jeden zo žltých bicyklov. Mesto sa zapojilo aj do projektu elektromobilov, ktoré sa dajú za pomerne vysokú sumu prenajať. Počas turistickej sezóny premáva v centre aj niekoľko elektrobusov. Hoci ide o pomerne stratovú aktivitu, je podporovaná zo strany Európskej únie najmä s výhľadom do budúcnosti.
Medzi hlavné turistické atrakcie mesta patria veže starého prístavu Tour Saint-Nicolas a Tour de la ChaĄne, z ktorých je krásny výhľad. Vstupné pre dospelú osobu je 4,90 eura, ale lístok si môžete kúpiť na všetky veže (v centre mesta sa nachádza ešte Tour de la Lanterne) za 10 eur.
Neďaleko prístavu sa nachádza Akvárium (vstupné dospelí 12, deti 9 eur).
V prístave kotví aj výskumná loď Calypso významného francúzskeho oceánológa Jacqua-Yva Cousteaua, ktorá havarovala v Singapure v roku 1996.
Netradičný západ slnka
Ak sa ocitnete v La Rochelle v lete, môžete si vychutnať západ slnka aj o pol desiatej večer. Mesto totiž leží západnejšie ako Londýn a s ohľadom na stredoeurópsky letný čas predbieha prírodu v skutočnosti až o dve hodiny. Pochopiteľne o čo neskôr slnko zapadne, o to neskôr na druhý deň aj vyjde.