Severná trasa diaľnice je roky horúcou témou. Nevyhnutnosť prekonávať horský terén si žiada obrovské investície. Čas výstavby sa predlžuje. Najmä v nepreferovaných úsekoch za Žilinou je zmena v nedohľadne. Unikátny porciovaný systém výstavby nerieši nebezpečnú zahltenosť najfrekventovanejších ciest, ktoré v kombinácii "minikúsok diaľnice - cesta údajne prvej triedy" sú životunebezpečné i pri priaznivejšom počasí.
Víkendový horor v horských oblastiach potvrdil drahý omyl obhajcov severnej trasy. Tam, kde sa cesta štverá k najvyššie položeným obciam a mestám isteže treba rátať s extrémami. A podobné víchrice, ako tá piatková, tu nie sú výnimočné. Kým však na severe mrzli v kolónach dlhé hodiny stovky nešťastníkov, juhom sa jazdilo bez problémov. Hoci sa ani týmto častiam Slovenska extrémy počasia nevyhýbajú, zďaleka nie sú takej prenikavej razancie.
Tranzit cestne zanedbaným juhom však nie je promenádou ružovým sadom. Spomeňme zúfalé odhodlanie primátorky Zlatých Moraviec, ktorá mieni na dlhodobú ignoranciu vražedného úseku medzi Nitrou a Zlatými Moravcami upozorniť blokádou. Keby miliardy vrazené do predraženej výstavby na severe šli južnejšie, nielen tento problém by bol minulosťou. Ibaže, logika a obhajcovia výstavby juhom u nás stále prehrávajú s hustými pavučinami klientelizmu...
Motoristi, ktorých prešla trpezlivosť a aj počas víkendu zvolili na trasu Bratislava-Košice pohodovú maďarskú diaľnicu, sa iba utvrdili v názore, že toto je predbežne najlepšie. Forintov na zaplatenie veľa netreba a kto sa naučí, ako šikovne cez Budapešť, má vyhrané. Keďže motoristických emigrantov na juh stále pribúda, Maďari môžu i za naše peniaze smelo pokračovať vo výstavbe konkurenčnej kvalitnej trasy. Nám veľkoryso ponechajú šancu ukazovať slovenské cesty v obskúrnom dopravnom skanzene.
Autor: EVA BOMBOVÁ(Autorka je publicistkou a podpredsedníčkou Misie 21)