V Paríži žije najviac vysokoškolákov, obyvateľom Budapešti trvá najdlhšie cesta do zamestnania, najbezpečnejšie jazdia vodiči vo fínskych mestách, zato v belgickom Liége kriminalita kvitne. To sú len niektoré z výsledkov hodnotenia kvality života v európskych mestách, ktoré nechala nazhromaždiť Európska komisia.
Do súboru pod názvom Mestský audit zahrnuli 258 miest zo všetkých dvadsiatich piatich krajín Európskej únie. Zo Slovenska hodnotili Bratislavu, Nitru, Banskú Bystricu a Košice.
Slovenské mestá príliš nevynikajú. Vari len Bratislava kultúrnosťou svojich obyvateľov. Bratislavčania chodia najčastejšie na koncerty - každý obyvateľ aspoň päťkrát za rok.
Život v mestách je čím ďalej viac spojený s problematickou dopravou, ktorá ukrajuje ľuďom veľkú časť ich času. Obyvatelia Budapešti strávia cestou do zamestnania 71 minút, teda najviac v porovnaní napríklad s piatym Londýnom či šiestou Bratislavou, kde cesta do práce trvá 43 minút. V Košiciach či Nitre 39 minút.
Najdlhšie čakajú na verejnú dopravu v špičke v poľských mestách, v Novom Sacze okolo trištvrte hodiny. Najnebezpečnejších vodičov majú v Miláne, naopak najbezpečnejšie sú pre chodcov fínske ulice.
Štúdia potvrdila aj fakt, že mestá mávajú vyšší podiel vysokoškolsky vzdelaných občanov. Napríklad v Paríži a univerzitnom Cambridgei má "diplom" tretina ľudí, čo je v rámci únie rekord. Naopak najmenej ľudí s vyštudovanou univerzitou majú v portugalských a rumunských mestách, ale tiež na Malte.
Mestá v rôznych kútoch Európy potom stále trápi vysoká nezamestnanosť. Napríklad okrajové oblasti Paríža, ktorými pred niekoľkými týždňami otriasali násilnosti, vykazujú viac ako päťdesiatpercentnú nezamestnanosť. Podobné je to aj v niektorých štvrtiach anglického Manchesteru.
"Iba desiatim percentám európskych miest sa darí plniť ciele znížiť nezamestnanosť," upozornila európska komisárka pre regióny Danuta Hübnerová. Dobre sú na tom predovšetkým mestá z Británie, Švédska alebo z Holandska.
Tiež životný štýl je v únijných mestách viac ako rozmanitý. Zatiaľ čo vo švédskom Štokholme žije v jednej domácnosti čím ďalej častejšie jeden človek (1,6 osoby), na Azorách je to 3,5 osoby. V niektorých mestách sú takmer všetky domy a byty vo vlastníctve ľudí, v poľských Katoviciach je to len šesť percent.
V cyperskej Lefkossii svieti slnko v priemere deväť hodín denne, najteplejšie je potom v talianskej Catánii. V írskych mestách Cork alebo Dublin zasa asi 250 dní v roku prší.
Autor: JOHANNA GROHOVÁ, Brusel