BRATISLAVA - Od januára platí nový Európsky preukaz zdravotného poistenca. Nahradí formulár E111, ktorý oprávňoval turistov a pracujúcich v krajinách Európskej únie ...
Od januára nahradí pri zdravotnom poistení formulár E111 nový Európsky preukaz poistencaBRATISLAVA - Od januára platí nový Európsky preukaz zdravotného poistenca. Nahradí formulár E111, ktorý oprávňoval turistov a pracujúcich v krajinách Európskej únie čerpať základnú zdravotnú starostlivosť.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
O preukaz musí poistenec požiadať písomne. Tlačivo je v pobočkách, alebo na internetových stránkach zdravotných poisťovní. Žiadosť môže byť napísaná aj voľnou formou, no musí obsahovať tie isté údaje ako tlačivo.
"Našej pobočke možno tlačivo doručiť osobne, poslať poštou, alebo faxom. Telefonické žiadosti sa neprijímajú," povedal hovorca Spoločnej zdravotnej poisťovne Dušan Zaťko. Vybavenie žiadosti je viazané maximálne tridsaťdňovou lehotou.
Poistenec Všeobecnej zdravotnej poisťovne môže splnomocniť iného človeka, aby preukaz prevzal. "Identifikačné údaje tejto osoby treba uviesť v žiadosti o vydanie preukazu a označiť, v ktorej pobočke preukaz prevezme," povedala hovorkyňa poisťovne Petra Kafúnová.
Za vydanie preukazu sa bude platiť. "Výška poplatku je stanovená na sto korún a zaplatený má byť najneskôr v deň vydania. Poplatok sa platí v hotovosti, poštovou poukážkou a bezhotovostným prevodom," hovorí Radoslava Miklášová z Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
V zdravotnej poisťovni Dôvera poplatok a lehotu platnosti preukazu ešte nevedia. "Rokovania s dodávateľmi stále trvajú," povedala hovorkyňa poisťovne Zuzana Zúbeková.
Poistenci, ktorí vycestujú do zahraničia na prelome rokov, dostanú v poisťovni dva doklady - formulár E111, ktorý platí do januára, a náhradný certifikát k európskemu preukazu. Certifikát získajú bezplatne v ktorejkoľvek poisťovni na počkanie.
Ak mimoriadne okolnosti zabránia poistencovi pred vycestovaním si zabezpečiť preukaz a musí využiť zdravotnú starostlivosť štátu únie, príslušná zdravotná poisťovňa mu na písomnú žiadosť vydá náhradný certifikát k preukazu. "Platnosť certifikátu je obmedzená maximálne na tri mesiace," hovorí Miklášová.
Bežné zdravotné poistenie nekryje všetky náklady a pacienti v mnohých krajinách platia vysokú spoluúčasť. Ak občan nie je pripoistený, môže mať problémy v Nemecku či Francúzsku, kde mu poisťovňa preplatí len približne polovicu nákladov na ošetrenie. V Taliansku si dokonca musí kúpiť všetky lieky sám. (mip)
Európska karta zdravotného poistenca
* platí len v zmluvných zdravotníckych zariadeniach, nevzťahuje sa na ošetrenie u súkromných lekárov,
* spoluúčasť poistenca je rovnaká, akú platia poistenci danej krajiny,
* nekryje repatriáciu a asistenčné služby,
* pokrýva nevyhnutnú a nie iba neodkladnú zdravotnú starostlivosť,
* kryje náklady v neobmedzenom finančnom rozsahu,
* vzťahuje sa na všetky vekové skupiny,
* pokrýva aj chronické ochorenia,
* platí 5 rokov.