Čajovníková plantáž. FOTO - REUTERS |
Ich hostia sa vydávajú na plantáže, kde si môžu vyskúšať zber čajových lístkov. V ponuke sú aj prechádzky, treking, rafting alebo golf. Počas týchto aktivít môžu návštevníci vypiť toľko čaju, koľko hrdlo ráči.
"Vytvorili sme nový štýl trávenia voľného času pre firmy a jednotlivcov," hovorí Randžit Barthákur, majiteľ firmy propagujúcej čajovú turistiku. Jeho podnik chce po spojení s inou spoločnosťou do desiatich rokov vybudovať na indickom severovýchode tisíc izieb pre turistov.
Čajový priemysel zažíva ťažké časy. Môžu za to klesajúce ceny čaju na trhu, neľútostná globálna konkurencia a problémy s pracovnou silou. Hlavní indickí producenti čaju preto museli siahnuť po náhradných podnikateľských aktivitách. "Čajová turistika je alternatívnym zdrojom príjmov. Jej možnosti sú sľubné," hovorí predstaviteľ štátneho úradu pre pestovanie čaju. Hlavní indickí producenti čaju, ako sú firmy McLeod Russel, Tata Tea alebo Jayashree Tea, sa nechali inšpirovať podobnými programami pre turistov, aké ponúkajú vo Francúzsku či Škótsku.
"Ohlasy sú veľmi dobré, na január už máme obsadené," povedala hovorkyňa spoločnosti McLeod Russel, ktorá má v Ásáme už šesť rekreačných stredísk.
V Ásáme rastú ďalšie, rovnako ako v štáte Bangla (predtým Západné Bengálsko), kde na úpätí Himalájí ležia slávne čajové záhrady Darjeeling.
Budovy na plantážach pochádzajúce ešte z koloniálnej éry sú často zachované. Rozľahlé drevené bungalovy, široké dvory plné farebných kvetín, sto rokov staré stromy a zelené trávniky majú šarm starých čias.
Bývalé domky zamestnancov uhniezdené hlboko v čajových plantážach prestavali na luxusné apartmány vybavené všetkými vymoženosťami.
Strediská môžu byť sebestačné - často mávajú vlastnú hydináreň, mliekareň, rybí trh, sad a zeleninovú záhradu.
(čtk)