Praha 15. novembra (TASR) Práca au-pair u arabskej rodiny alebo známosť s človekom z Blízkeho východu môžu pre letušky, pilotov a pozemný personál ČSA znamenať koniec zamestnania. Ako upozornil český denník Lidové noviny (LN), všetci zamestnanci musia mať po 1. januári 2006 bezpečnostnú previerku a aby ju získali, musia vyplniť podrobný dotazník. Dôveryhodnosť zamestnancov preveruje Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) spolu s Bezpečnostnou informačnou službou (BIS).
Podľa LN sa objavili prvé odmietnutia a proti previerkam sa búria okrem pilotov aj letušky. Český zákon, ktorý previerky nariaďuje, nemá obdobu v žiadnej krajine EÚ a je oveľa prísnejší, než požadujú tri roky staré únijné pravidlá. Podľa nich sa vyžaduje iba overenie bezúhonnosti a spoľahlivosti personálu letiska, čo sa bežne realizuje výpisom z trestného registra.
Uviedla som, že som dlhší čas žila v zahraničí, kde som bola ako au-pair, a že môj manžel je cudzinec, uviedla jedna z letušiek ČSA, ktorá nesúhlasí s tým, že ju zamestnanec NBÚ vyhodnotil ako vydierateľnú.
Iná letuška sa s LN podelila o svoj nesúhlas s tým, že NBÚ si od nej vynútila kontakty na manžela, brata a kolegyňu, s ktorými následne BIS absolvovala pohovory a zisťovala majetkové pomery a spôsob života. Beriem to ako obrovský zásah do súkromia, posťažovala sa letuška.
Paradoxom je, že posádky zahraničných lietadiel, ktoré do Prahy priletia, žiadne bezpečnostné previerky nepotrebujú.
Podľa Davida Reimera z Českého združenia dopravných pilotov ČSA piloti, ktorí od NBÚ nedostanú kladný výsledok previerky do 1. januára, budú mať na letisku pridelený sprievod s bezpečnostnou previerkou.
To znamená, že najprv ma bude po letisku niekto sprevádzať a potom si sadnem do lietadla so 170 ľuďmi na palube. To je absurdné, konštatoval Reimer.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) pel