Tento plán predstavil britský minister dopravy Alistair Darling na Konferencii o ekologických vozidlách v Birminghame.
Podľa ministra sa touto formou znížia emisie oxidu uhličitého (CO2) o milión ton ročne. Redukcia emisií sa vyrovná stavu, ako keby z ciest zmizlo 1 milión áut.
"Zníži sa tým vplyv dopravy na klimatické zmeny a všetkým nám to prinesie ekologické výhody. Vyrábanie vozidiel s efektívnejšími motormi a investovanie do hromadnej dopravy sú dôležité aspekty našej stratégie, no pohonné látky vyrábané z obnoviteľných zdrojov sú rovnako dôležité," uviedol Darling.
Ekologická spoločnosť Friend of the Earth uvítala iniciatívu, avšak nárast dopravy do roku 2015 eliminuje všetky výhody, ktoré sa týmto opatrením dosiahnu v ekológii.
Združenie petrochemického priemyslu Veľkej Británie (UKPIA) potvrdilo, že biopalivá hrajú úlohu pri redukcii emisií CO2. Hovorca UKPIA dodal, že objem emisií produkovaných sektorom dopravy sa stabilizoval. Podľa prognóz má dokonca klesať vďaka čistejším palivám a efektívnejším motorom.
Oxid uhličitý je plyn, ktorý sa dáva do súvislosti s tzv. skleníkovým efektom. Biopalivá sa dajú použiť v bežných vozidlách, pričom pri ich spaľovaní vzniká menej "skleníkových plynov" ako pri konvenčných fosílnych palivách. Biopalivá sa vyrábajú zmiešaním napríklad oleja získaného z repky olejnej alebo pšenice s benzínom alebo naftou.
Informovala o tom britská spoločnosť BBC.