TOKIO - Skupina šiestich japonských veľrybárskych lodí včera vyrazila do morí okolo Antarktídy s cieľom zabiť 850 vráskavcov malých. Je to takmer dvojnásobok množstva, ktoré Japonsko ulovilo v minulom roku. Po prvýkrát majú veľrybári loviť aj vráskavce .
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
TOKIO - Skupina šiestich japonských veľrybárskych lodí včera vyrazila do morí okolo Antarktídy s cieľom zabiť 850 vráskavcov malých. Je to takmer dvojnásobok množstva, ktoré Japonsko ulovilo v minulom roku. Po prvýkrát majú veľrybári loviť aj vráskavce ozrutné. Tieto veľryby sú najväčšie cicavce na zemi a sú ešte vzácnejšie.
Expedícia je prvá, ktorá bola vypravená pod záštitou šesťročného výkumného veľrybieho programu. Ten v tomto roku začal tokijský Ústav pre výskum veľrýb potom, čo v marci 2005 skončil predchádzajúci 18 rokov trvajúci projekt na výskum potravinových a migračných zvyklostí veľrýb. Mäso ulovených veľrýb po "skúmaní" predali do reštaurácií a obchodov.
Podľa ochrancov je vedecký výskum iba maskovaním a od začiatku ide o komerčný lov veľrýb pre japonský trh. Zákaz lovu veľrýb na mäso vyhlásila Medzinárodná veľrybárska komisia v roku 1986. O rok neskôr povolila lov na vedecké účely. Na to sa odvolávajú Japonsko a Island, ktoré veľryby na "vedecké" účely v medzinárodných vodách lovia. Spojené štáty to kritizujú s tým, že vedecký pokrok dnes už výskumníkom umožňuje študovať živé veľryby aj bez ich usmrtenia.
Japonsko tvrdí, že lov veľrýb je jeho národnou tradíciou a žijúcou súčasťou kulinárskej kultúry ostrova. (čtk)