Banícke koloseum je viditeľné aj z vesmíru. |
Dva a pol miliónové Salt Lake City, ktoré leží na západe Spojených štátov amerických, obklopujú obrovské hory. Túto časť štátov hojnosťou obdarila drsná príroda. Mesto sa vyznačuje nielen početnou mormónskou komunitou, ale aj veľkým množstvom vzácnych nerastných surovín. Okrem ťažby zlata sa v najvačších povrchových baniach na svete ťaží platina, striebro, meď, molybdén a uhlie.
Približne 64 kilometrov severne od hlavného mesta štátu Utah sa nachádza jediné svetové povrchové banícke koloseum. Unikátna baňa je otvorená a prístupná za štyri doláre. V priebehu niekoľkých desiatok rokov ju postupne vyhĺbili ľudské ruky za pomoci malých, stredných a obrovských mechanizmov. Takzvaný kráter, obrovský komplex Kennecott Bingham Canyon Mine, majú možnosť vidieť pri prelete nad západnou častou Severnej Ameriky aj kozmonauti z vesmírnej lode alebo raketoplánu.
Najbohatšia diera na svete Kennecott oslávi na budúci rok jubilejné sté výročie od začatia prvej ťažby medi, zlata a striebra. Prvú povrchovú baňu na planéte zmodernizovali do konca roku 2004 za dve miliardy dolárov.
Zaujímavosťou je, že hornina obsahuje len 0,6 percenta medi, ale jej ťažba vykryje všetky náklady. Od začiatku ťažby v roku 1906 americkí baníci mechanizmami vyťažili sedemnásť miliónov ton medi. Zredukovanú čistú meď, ďalej zlato a striebro, ako aj vedľajsie produkty formujú do tvaru futbalovej lopty.
Baňa Kennecott Bingham Canyon Mine je vysoká okolo 3000 metrov. Pohľad z jej okraja, kadiaľ vedie turistický chodník, do hĺbky je fascinujúci. Z výšky nielenže počujete všetky mechanizmy, ale aj cítite vône a silu hlbín zeme.
FOTO - AUTOR
Vozík s kameňmi, ktoré obsahujú meď, zlato a striebro. |