Jeruzalem 27. septembra (TASR) - Novú archeologickú lokalitu sprístupní Izrael v priebehu niekoľkých týždňov neďaleko sporného územia Chrámovej hory v jeruzalemskom Starom meste, ktoré je jedným z najcitlivejších bodov konfliktu na Blízkom východe.
Podzemné turistické centrum sa nachádza v susedstve takzvaného Západného múru, posledného zvyšku židovských chrámových stavieb z prvého storočia pred Kristom, a po svojom otvorení sprístupní návštevníkom, za pomoci najmodernejšej techniky, cestu do dejín biblického Izraela.
Jednými z ťažísk prehliadky budú aj najnovšie archeologické nálezy: rituálny kúpeľ z obdobia druhého židovského chrámu, zničeného v roku 70 po Kristovi a múr z doby prvého židovského chrámu, ktorý zanikol v roku 586 pred n.l., ako aj jeden z najstarších svetových akvaduktov.
Predstavený Islamského trustu, ktorý spravuje moslimský chrámový komplex na vrchole Chrámovej hory, označil plány na sprístupnenie lokality pre verejnosť za "konfiškáciu" moslimského majetku. Izraelskí predstavitelia poukazujú nato, že archeologická lokalita nezasahuje do pozemku, na ktorom sú postavené mešity.
Izraelské archeologické vykopávky v susedstve spornej lokality sú tŕňom v oku pre Palestínčanov, ktorí ich považujú za znesvätenie svojho posvätného miesta.
V roku 1996, keď Izrael otvoril archeologický tunel, v lokalite Chrámovej hory vypukli palestínske nepokoje, pri ktorých zahynulo 80 ľudí. V roku 2000, keď Ariel Šaron, vtedy opozičný líder, navštívil moslimský chrámový komplex, vypuklo násilie, ktoré prerástlo do takmer päť rokov trvajúceho palestínskeho povstania.