Drahá nafta prinútila vodičov využívať viaceré alternatívy. Jednou z nich je rastlinný olej. ILUSTRAČNÉ FOTO - SME
BRATISLAVA - Vysoké ceny ropy nútia k úvahám o alternatívnych pohonoch nielen výrobcov áut, ale aj spotrebiteľov. Časť z nich začala plniť nádrže svojich automobilov rastlinnými olejmi bežne používanými v kuchyni. Motivuje ich k tomu najmä cena. Za liter oleja zaplatia v hypermarkete 24 korún. Nafta, ktorá sa na rozdiel od benzínu svojím zložením podobá rastlinnému oleju, stojí zhruba 40 korún. Neodrádza ich ani riziko poškodenia motora.
Olej je rizikový
Aby auto mohlo jazdiť na olej, treba ho upraviť. Hustejší olej namáha motor a nespálené zvyšky skracujú jeho životnosť. Tekutosť nafty získava olej až pri teplote okolo 80 stupňov, a preto by auto malo byť vybavené ohrievacím systémom. Motor takto uspôsobeného automobilu beží niekoľko minút po naštartovaní na naftu a až po zahriatí sa pohon prepne na olej. Servisov, ktoré podobné zariadenia do áut vyrábajú a montujú, je veľa hlavne v niektorých západoeurópskych krajinách. V susednej Českej republike je zatiaľ jediná takáto firma. Prestavba auta stojí približne 30-tisíc českých korún.
V slovenských autoservisoch sa zatiaľ so záujmom o olejový pohon nestretli. Ľubomír Slivka z popradského autoservisu si myslí, že pri používaní oleja hrozia viaceré riziká, najmä pre palivové čerpadlo a iné časti motora. "Zatiaľ neexistuje odborná literatúra. Je ťažké odhadnúť, ako sa motor pri spaľovaní oleja bude správať. Od výrobcu je motor uspôsobený na naftu a každá zmena podmienok môže mať následky," tvrdí Jozef Polom z prešovského autoservisu.
Automechanik Miroslav Kadnár z Bratislavy je skeptický. "Takéto šetrenie neodporúčam. Ak má niekto staré auto, môže zmiešať naftu s olejom a auto v prípade poruchy zošrotovať. Z oleja by bolo najprv potrebné chemicky odobrať glycerín, ktorý môže zalepiť dýzy a vstrekovače. V prípade nových áut je oprava určite drahšia ako úspora na nafte," myslí si.
Fritovací olej v aute
Používanie rastlinných olejov nie je žiadnou novinkou. Už pred sto rokmi testoval pohon na arašidový olej vo svojom novom motore vynálezca Rudolf Diesel. Výskumy týmto smerom ďalej nepokračovali, lebo fosílnych palív bol dostatok a mali lepšie vlastnosti. O výhodnosti olejového pohonu presviedča množstvo amerických a britských internetových stránok. Výrobcovia, napríklad, uvádzajú, že spotreba paliva sa pri používaní oleja znižuje. Pri niektorých typoch áut je vraj ekologickejšia. V Nemecku a Rakúsku jazdia na potravinový olej tisíce áut. V Česku podľa Českej televízie niektorí majitelia dieslových áut tankujú namiesto nafty použitý fritovací olej
Nemecký vynálezca vyrába naftu z mačiek
CHEMNITZ - Ceny pohonných látok nútia ľudí k realizácii extrémnych nápadov. Nemecký denník Bild priniesol informáciu o vynálezcovi Christianovi Kochovi zo Saska, ktorý sa rozhodol vyrábať bionaftu z mŕtvych mačiek.
Koch sa možnosťou výroby alternatívnych palív z organických odpadov zaoberá už tridsať rokov. V miestnom kravíne skonštruoval pre dedinčanov stroj, ktorý vyrába bionaftu z plastových odpadov pri varení v tristostupňovej teplote. "Spracovať sa dajú aj zrazené mačky či iné zvieracie pozostatky," hovorí vynálezca pre Bild. Počas procesu sa filtrujú z varených látok uhľovodíky a menia sa na bionaftu. "S týmto palivom som najazdil 170-tisíc kilometrov bez akýchkoľvek problémov," hovorí Koch. Vynálezca dokonca zverejnil presné výpočty. Na 100-kilometrovú jazdu by mali stačiť štyri mačky, na naplnenie nádrže je potrebných 20 mŕtvych zvierat.
Nové palivo zatiaľ naráža na odpor ochrancov zvierat. "Je to rovnako bezcitné ako pokusy na zvieratách," myslí si Annelise Krauß z drážďanského spolku na ochranu zvierat. (mk)
Je to daňový únik?
V roku 2003 rapídne stúpol odbyt rastlinného oleja v supermarketoch waleského mesta Swansea. Až testy britského ministerstva dopravy ukázali, že najmenej tristo ľudí ho používalo ako palivo. Na rad prišli pokuty. Autá vylučovali iné splodiny ako pri nafte a v hre bolo aj krátenie daní, ktorými sú palivá zaťažené.
U nás podobný problém pri využívaní oleja zatiaľ nehrozí. "Na rastlinný olej nie sú uvalené spotrebné dane, a nepripravujeme žiadnu takúto legislatívu. Zatiaľ neevidujeme žiadny väčší dopyt po iných ako zdanených palivách. Nie je to nelegálne," povedal hovorca ministerstva financií Peter Papanek. Podľa jeho slov je takéto zdanenie otázkou najbližších rokov. "Až budúcnosť ukáže, aké doplnkové palivá sa objavia na trhu." Spotrebná daň z palív sa vyberá kvôli údržbe ciest a odstraňovaniu vplyvov na životné prostredie. (mk)