Havrania skala. FOTO - ARCHÍV |
Hoci územie Slovenského raja turisti poznajú vďaka tiesňavám a jaskyniam, nájdu sa na ňom aj niektoré skvelé výhľadové mapy. Medzi najlepšie vyhliadky v Slovenskom raji patrí vrchol Havranej skaly (1153 m), ktorá sa vypína severne od obce Stratená a je krajinnou dominantou južnej časti Národného parku Slovenský raj.
Vrchol Havranej skaly vystupuje ako výrazný skalný masív nad údolím Veľkého Zajfu a poskytuje nádherný výhľad.
Vlastný vrchol predstavuje úzky hrebeň v smere sever - juh, dlhý asi 100 metrov, ktorý je z východu ohraničený strmou stenou, vysokou niekoľko desiatok metrov, s rôznymi bralnými formami a skalnými vežami.
V stene sa nachádzajú dve jaskyne s dĺžkou 39 a 16 metrov bez kvapľovej výzdoby a dve výmrazové skalné diery s dĺžkou 6 a 8 metrov. Šírka dlhšej diery je až 12 metrov a výška 6 metrov.
Asi 200 metrov juhozápadne od vrchola Havranej skaly sa nachádza Chladná jaskyňa dlhá 44 metrov a skalný tunel dlhý až šesť metrov, ktorý vznikol zvetrávaním vápencov pozdĺž puklín.
Zaujímavá je aj živá príroda Havranej skaly. V jej areáli nájdeme niekoľko vzácnych rastlinných druhov, viažucich sa na skalné spoločenstvá a pre územie je typický výskyt početných stavov vtáctva, medzi ktorými figurujú aj vzácne dravce.
Na úpätí Havranej skaly sa zasa nachádza hydrologická zvláštnosť - Občasný prameň, ktorý odvádza vody z tejto oblasti. Predpokladá sa, že pod ním existuje puklina v tvare obráteného V. Keď ju naplní spodná voda, prameň vyteká, deje sa tak v nepravidelných intervaloch, v závislosti od množstva zrážok a následne podpovrchových a spodných vôd. Občasný prameň a Havrania skala sú súčasťou náučného chodníka z planiny Geravy.
Havrania skala je navrhnutá za prírodnú rezerváciu na výmere 5,82 hektára, je súčasťou Národného parku Slovenský raj.
Prístup: Havrania skala je dobre dostupná praticky zo všetkých smerov. Z obce Stratená (860 m) vedie k nej zelená značka. Tá hneď nad obocou prudko stúpa do suchej dolinky medzi skalnými masívmi Sokolích skál a Marčekovej (tu možno pri troche šťastia vidieť aj kamzíky). Chodník sa postupne kladie, vychádza na planinu a lesom vedie až k Občasnému prameňu (1 h). Od neho po žltej značke prudkým výstupom na vrchol Havranej skaly (1 153 m,
1 a 1/2 h). Zostup touto trasou trvá 1 a 1/4 h.
Žltá značka vedie aj priamo zo Stratenského kaňonu, západne od Stratenej. Výstup vedie prevažne lesom a v stálom stúpaní privedie turistu na vrchol od západu za 1 hodinu (zostup 3/4 h).
Vrchol Havranej skaly sa dá dosiahnuť aj zo Stratenskej píly
(1 a 1/2 h) a z Geráv (2 a 1/2 h).
MARTIN BELEJ