SME

Kúpele, sopky, hradné väzenia aj 14-tisíc medvedíkov. Kam sa vybrať v Karlovarsku

Objavte kúpele, banské chodníky aj rozprávkové mestečká v Karlovarskom kraji.

Karlovy Vary - Vřídelná kolonádaKarlovy Vary - Vřídelná kolonáda (Zdroj: kvpoint.cz)

Karlovy Vary

Slávne kúpeľné mesto je klenotom Českej republiky. Spolu s Mariánskymi Lázňami a Františkovými Lázňami tvoria tzv. Západočeský kúpeľný trojuholník, ktorý bol v roku 2021 s ďalšími ôsmimi európskymi kúpeľnými mestami zapísaný na Zoznam UNESCO ako Slávne kúpele Európy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mesto tvoria súbory krásnych kúpeľných budov a promenády, žriedlové pavilóny, pitné haly či kolonády dopĺňajú spoločenské domy, kasína, divadlá a ďalšie kultúrne zariadenia. Kúpeľné procedúry si môžete dopriať v hotelových balneocentrách alebo na verejných miestach, ako sú Alžbetine lázně alebo Lázně III.

SkryťVypnúť reklamu

K najznámejším kolonádam patria Mlýnská, Sadová, Tržní, Zámecká či Vřídelná, ktorých návštevu môžete spojiť s ochutnávaním všetkých 16 karlovarských termálnych prameňov. Majú blahodarný vplyv na liečenie pečeňových a črevných chorôb, na žalúdok a pečeň.

Zavítajte aj do budovy Cisárskych kúpeľov, ktorej zdobená architektúra napodobňuje francúzsku renesanciu, spájajúcu renesančné a barokové stavebné prvky so secesnými dekoratívnymi motívmi. Po rekonštrukcii od roku 2023 slúži ako spoločenské a kultúrne centrum a ponúka aj múzejné expozície histórie kúpeľníctva, ako aj prehliadky.

Počas nich sa zoznámite s pôvodnou technológiou prevádzky kúpeľov, spoznáte historické čakárne, odpočivárne, luxusný priestor Zanderovej sály, ako aj Cisársku kúpeľňu, ktorá slúžila pre najlepších kúpeľných hostí, ako boli panovníci, politici a známi umelci. Drahý nábytok a cenné vybavenie vám pripomenú dobu, keď boli európske kúpele symbolom luxusu a pompéznosti.

SkryťVypnúť reklamu

V rámci vášho pobytu môžete v meste a jeho okolí navštíviť viacero turistických atrakcií, ako sú návštevnícke centrá sklárne Moser alebo Becherovky. Obľube návštevníkov sa teší aj múzeum voskových figurín z rodiny Tussauds v Kostole sv. Lukáša a tiež interaktívna Galéria umenia Becherova vila, niekdajší palác rodiny Becher zo začiatku 20. storočia.

Okrem expozície venovanej životu tejto známej rodiny tu môžete vidieť rôzne výstavy mladších autorov a zúčastniť sa na zaujímavých workshopoch.

S deťmi sa môžete vybrať aj do Zámočku Doubí, kde uvidíte výstavu s viac ako 14-tisíc medvedíkmi. Najväčší má viac ako päť metrov, najmenší len asi štyri milimetre.

Ak sa budete chcieť pozrieť na mesto z výšky, vyberte sa napríklad na rozhľadňu Diana, kam sa dostanete aj lanovkou z centra mesta, alebo pešou turistickou vychádzkou. Hneď vedľa rozhľadne sa nachádza Motýlí dom Papilonia so stovkami exotických motýľov z celého sveta.

SkryťVypnúť reklamu

Vydať sa môžete aj na neďaleký hrad Loket. Niekdajšie sídlo českého kráľa Karola IV. pozýva návštevníkov, aby nahliadli napríklad do hradného väzenia s expozíciou útrpného práva, múzea historických zbraní alebo na výstavu dobového porcelánu. V expozícii uvidíte aj jeden z najstarších meteoritov nájdených v Česku.

V podhradí nevynechajte návštevu unikátneho Múzea kúpeľných pohárikov, kde uvidíte najväčšiu expozíciu tohto typického kúpeľného artefaktu v Česku.

Mariánske Lázně

Druhé známe kúpeľné mesto vás očarí krásnymi kúpeľnými budovami, hotelmi, kolonádou aj kostolmi. Medzi jeho unikáty patrí najmä neuveriteľná koncentrácia liečivých prameňov, ktorých je v meste 40 a v jeho okolí viac ako sto. Ich pitie posilňuje imunitu a zlepšuje celkovú fyzickú aj duševnú pohodu.

SkryťVypnúť reklamu

Mesto svojho času navštívilo aj veľa prominentných návštevníkov. Medzi najznámejších patril napríklad Thomas Edison, Frederik Chopin, Franz Kafka, Mark Twain, ale aj anglický kráľ Eduard VII. a rakúsky cisár Jozef II.

Atrakciou mesta je bohato zdobená Hlavná kolonáda, prezývaná aj Kolonáda Maxima Gorkého, najdlhšia v Česku, a pred ňou stojaca Spievajúca fontána. Táto fontána v tvare kamenného kvetu má 250 trysiek a každú nepárnu hodinu sa z nej ozýva klasická aj populárna hudba a navečer sa k tomu pridáva aj svetelná projekcia.

V meste môžete zrelaxovať napríklad v historických Rímskych kúpeľoch v budove hotela Nové Lázně z roku 1896 s bazénmi, relaxačnou vírivkou, saunovým svetom a Kneippovým chodníkom. Určite aspoň nazrite aj do historických kúpeľných kabín anglického kráľa Edwarda VII. a cisára Františka Jozefa I., ktorí radi navštevovali tieto kúpele.

SkryťVypnúť reklamu

Nezabudnuteľný zážitok vám zaistí aj jazda kabínkovou lanovkou Koliba - Krakonoš, ktorá je najstaršou prevádzkovanou kabínkovou lanovou dráhou v Čechách so špeciálnym pulzným systémom prepravy.

Vyveziete sa na vrchol Krakonoš a navštívite tu zaujímavé miesta, Park miniatúr Boheminium, danieliu zvernicu Hvozd či rozhľadňu Hameliku. Deti sa môžu vyšantiť v detskom parku a v trampolínovom centre.

V Mariánskych Lázňach si užijete aj pestrý kultúrny život, konajú sa tu rôzne koncerty, výstavy a festivaly. Neďaleko kúpeľného mesta sa môžete vydať aj na zámok Kynžvart, ktorý bol kedysi reprezentačným sídlom známeho politika kniežaťa Metternicha.

Dnes v ňom okrem iného nájdete múzeum s prírodnými aj technickými kuriozitami a exotickými zbraňami. Medzi skvosty patrí egyptologická zbierka, zámocká jedáleň so zlátenými stolovými súpravami a jedna z najvýznamnejších šľachtických knižníc v Európe.

SkryťVypnúť reklamu

Výnimočnou pamiatkou v zbierkach je aj kynžvartská daguerrotypia, prvá fotografická technika, predchodkyňa klasickej fotografie z roku 1839.

Františkovy Lázně

Toto kúpeľné mestečko na vás dýchne atmosféru z prelomu 18. a 19. storočia. Jeho rozkvet sa začal od roku 1793, keď cisár František I. schválil výstavbu kúpeľnej kolónie a dovolil, aby mesto aj jeho najvýznamnejší prameň niesli jeho meno.

Kúpele sa rozrastali rýchlym tempom, podarilo sa vytvoriť pravouhlé štvorcové usporiadanie a ucelený architektonický vzhľad mesta. Farebné fasády budov zjednotili do bielej a žltej farby. Empírová architektúra dostala cisársky lesk a Františkove Lázně dostali prezývku malá Viedeň.

Napokon, práve habsburskí panovníci či príslušníci tohto rodu sa tu objavovali ako častí hostia. Hlavným zdrojom liečby je 21 minerálnych liečivých prameňov s teplotou 9 - 11 °C, ktoré nájdete v kolonádach, dvoranách a ďalších stavbách v kúpeľnej zóne mesta.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem vody sú ďalšími liečivými zložkami prírodná slatina a plyn CO₂. Tieto kúpele sa zameriavajú na liečbu ženských ochorení, choroby srdca, ciev, onkologické choroby a choroby pohybového aparátu.

S gynekologickými ochoreniami je spojená aj bronzová soška malého nahého chlapca Františka sediaceho na kamennej guli, ktorý drží v ruke rybu na začiatku kúpeľnej kolonády. Podľa legendy žena, ktorá siahne na ľavý palec Františkovej nohy, bude mať do roka bábätko.

V meste môžete navštíviť aj Aquaforum, najväčší kúpeľný akvapark v Česku. Nájdete tu nielen bazény, ale aj adrenalínové šmykľavky a najmenší si užijú detské bazény a ihrisko.

Počas vášho pobytu si spravte aj výlet do Národnej prírodnej rezervácie SOOS s rašeliniskami a minerálnymi prameňmi. Táto akoby mesačná krajina je pokrytá žltou a bielou vrstvou vyzrážaných minerálnych solí.

SkryťVypnúť reklamu

Jej časť môžete prejsť po náučnom chodníku dlhom 1,4 kilometra doplnenom informačnými tabuľami s textami. Uvidíte rašelinisko a slatinisko, kde vyviera veľké množstvo minerálnych prameňov a čistý oxid uhličitý v bahenných sopkách.

Dodnes sa tu ťaží slatina pre potreby tunajších kúpeľov. V rezervácii sa nachádza aj malé DINO múzeum s modelmi pravekých jašterov a expozíciou geologických dejín vzniku Zeme.

Cheb

Atraktívnym výletným cieľom je aj mesto Cheb, charakteristické súborom jedenástich hrazdených kupeckých domov z 13. a 14. storočia nazývaných Špalíček.

Pôvodne tu boli drevené búdy a obchody s mäsom, postupne sa na pôvodnom pôdoryse menila architektúra, drevo nahrádzali odolnejšie materiály. Špalíček rozdeľuje na dva samostatné bloky stredoveká ulička zvaná Kramářská, ktorá je len 160 centimetrov široká.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšou atrakciou mesta Cheb je prehliadka podkroví historických domov na námestí. Táto technická pamiatka je v Českej republike fenoménom. Na malej ploche tu uvidíte drevené konštrukcie, ktoré vznikali v časoch gotiky, renesancie, baroka či klasicizmu. Začiatok prehliadky je od mestského infocentra a vstupenky si treba rezervovať vopred.

Medzi ďalšie pýchy mestskej architektúry patrí Nová Radnica, Wernerov dom, dom U dvoch arcivojvodov a Pachelbelov dom, v ktorom dnes sídli Múzeum Chebu. Práve v tomto dome bol v roku 1634 zavraždený známy český vojvodca a politik Albrecht z Valdštejna.

Múzeum vlastní najrozsiahlejšiu zbierku jeho osobných vecí, ako napríklad kord, jazdecké sedlá, čipkovaný golier či jeho jazdecké topánky a aj zbraň, ktorou bol vojvoda zavraždený.

SkryťVypnúť reklamu

Jednou z najkrajších stredoeurópskych románskych pamiatok je Chebský hrad. Je to síce už zrúcanina, viac-menej iba s obvodovými múrmi, ale nudiť sa tu nebudete.

Môžete si prezrieť zvyšky hradného paláca, vystúpiť po 109 schodoch na Čiernu vežu, odkiaľ sa vám naskytne krásny pohľad na mesto, môžete nazrieť do Kaplnky sv. Erharda a Uršuly a aj do kazematov, kde sa nachádza expozícia útrpného práva a zbrojnica s chladnými a palnými zbraňami.

Milovníci výtvarného umenia by nemali minúť tunajšiu Galériu výtvarného umenia a susedné atraktívne Retromuseum Cheb v budove Schillerovho domu, ktorého expozície sú venované dizajnu a životnému štýlu socialistického Československa.

Uvidíte tu staré žehličky, fény, harmonikové hračky, ale aj modely Škoda 1000 MB, Velorex či skúter ČZ 502.

SkryťVypnúť reklamu

Ostrov

Za návštevu určite stojí aj mesto Ostrov s atraktívnym zámockým komplexom, ktorý tvorí súbor niekoľkých budov – hlavný Šlikovský zámok, Lauenburský zámok a takisto Palác princov.

V hlavnom zámku je niekoľko expozícií a informačné centrum. V podkroví sa nachádza expozícia jeho niekdajších majiteľov, rodu Šlikovcov. Medzi exponátmi sa nachádza strieborná kazeta zdobená striebornými jáchymovskými toliarmi aj meč, ktorý patril pražskému katovi Janovi Mydlářovi.

Ten 21. júna 1621 po Bitke na Bielej hore na Staromestskom námestí v Prahe popravil 27 českých pánov, účastníkov stavovského povstania, medzi nimi aj tunajšieho rodáka grófa Jáchyma Šlika.

Južne od zámku sa rozprestiera zámocký park s barokovou stavbou Letohrádku. V 17. storočí bol zámockou záhradou a zároveň jedným z najznámejších záhradných architektonických skvostov českého kráľovstva.

SkryťVypnúť reklamu

V budove Letohrádku dnes sídli pobočka karlovarskej galérie umenia a návštevníci tu môžu obdivovať súčasnú umeleckú tvorbu či stálu expozíciu porcelánu.

Na dvoch kolesách

Karlovarsko má čo ponúknuť aj milovníkom cyklistiky. Kvalitné cyklotrasy s celkovou dĺžkou až 2300 kilometrov vedú rôznorodou krajinou a cieľom vašich výletov môžu byť napríklad hrady a zámky, po ceste ochutnáte minerálne pramene v kúpeľných mestách či špeciality regionálnych pivovarov.

Nájdete tu aj servisy, požičovne a predajne cyklistického vybavenia či prepravné služby.

Medzi najobľúbenejšie trasy patrí rekreačná Cyklotrasa Ohře a to vďaka svojmu príjemnému terénu aj množstvu atrakcií, ktoré cestou uvidíte. Trasa sa začína v meste Cheb a končí sa v Karlových Varoch.

Po ceste si prezrite Cheb, areál prepošstva Chlum, zámok Sokolov, hrad Loket aj prírodnú pamiatku Svatošské skaly. Môžete sa zastaviť aj v Kynšperku, kde sa pivo varí od roku 1585.

SkryťVypnúť reklamu

Aj Krušnohorské stredisko Klínovec severne od Jáchymova, kde sa v zime lyžuje, má svoje využitie počas leta, keďže sa tu nachádza Trail Park Klínovec, lákadlo fanúšikov extrémnej cyklistiky.

Pri miestnej štvorsedačkovej lanovke vyrástli štyri traily rôznych náročností, kde si môžu začiatočníci aj pokročilí užívať horské chodníky a klopené zákruty. Bicykel si môžete aj požičať.

Okrem toho tu nájdete trasy aj pre kolobežky a pešiu turistiku. Môžete sa vybrať aj na 38 kilometrov dlhú trasu po stopách baníkov v Krušných horách, kde si prezriete to najlepšie z banskej krajiny Krušnohoria, ktorá patrí na zoznam kultúrnych pamiatok UNESCO.

Od krásneho renesančného mesta Horní Blatná sa vydáte smerom k prírodnej pamiatke Vlčí jámy, čo je systém prepadlín a odkrytých častí chodieb, ktoré tu zostali po ťažbe cínových rúd v 16. storočí, a následne k vodnému dielu Blatenská vodná priekopa.

SkryťVypnúť reklamu

Za prehliadku na trase stojí aj niekdajšia cínová baňa Maurícius na Hřebečnej, ktorú si radšej dohodnite vopred.

Po ceste si môžete oddýchnuť a občerstviť sa napríklad v minipivovare alebo v reštaurácii Salaš Ryžovna pri mestečku Boží Dar so špecialitami z mlieka oviec a kráv.

Boží Dar ponúka aj pekné náučné chodníky Ježiškova cesta alebo Božídarské rašeliniská, ktoré sú ideálne na rodinný výlet.

A keď budete schádzať z kopca do Jáchymova, nahliadnite do slávnej minulosti toho baníckeho a kúpeľného mesta v Múzeu Kráľovská mincovňa a v Latinskej knižnici. Výlet zakončite v zámockom parku mesta Ostrov.

Pekný cyklovýlet si môžete spraviť aj do okolia Mariánskych Lázní v Slavkovskom lese. Neďaleko obce Horní Kramolín nájdete prírodnú pamiatku, rašelinisko Sirňák s väčšími aj menšími jazierkami a mlákami, kde buble z vody sírovodík a oxid uhličitý tvoriaci bahenné krátery.

SkryťVypnúť reklamu

Príjemnou zastávkou je kláštor v Teplej s druhou najväčšou kláštornou knižnicou v Čechách a kostolom z 12. storočia.

Keď si oddýchnete, pokračujte po trase do Mariánskych Lázní, kde si na vrchole Krakonoš môžete prezrieť unikátnu sochársku expozíciu s rozprávkovou tematikou.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  2. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  3. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  4. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  5. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože
  6. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko
  7. Veda je pre Jaroslava Ferenca spôsob, ako zužitkovať kreativitu
  8. Hotely Falkensteiner: Letný raj na chorvátskom pobreží
  1. Kaufland pozýva na letnú oslavu plnú farieb: príde Tina aj Kali
  2. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  3. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  4. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  5. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  6. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko
  7. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože
  8. Lesopark Hlboké slávnostne otvára svoje brány
  1. Hotely Falkensteiner: Letný raj na chorvátskom pobreží 6 814
  2. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 6 500
  3. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 5 382
  4. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko 4 204
  5. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 3 930
  6. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých 2 945
  7. Čo môže spôsobiť minúta navyše pri pražení kávy? 2 937
  8. McDonald’s otvoril svoju prvú reštauráciu v Spišskej Novej Vsi 2 111
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Irena Šimuneková: Čriepky z Bojníc
  2. Pavel Baláž: V Bologni si vykrútite krky - pri pohľadoch na vysoké veže
  3. Ján Komrska: Mulhacén, Španielsko
  4. Patrik Užák: Balada o Balatóne
  5. Peter Lacina: Toskánsko za humnami: Spring '25
  6. Ladislav Kucharik: Rio 01 - Holé zadky v meste hriechu, pod rukami Krista
  7. Soňa Fröhlichová: Bazilej (Basel, Bâle) je pozoruhodné mesto, žijúce kultúrou, športom a tradíciami
  8. Soňa Fröhlichová: Bazilejský karneval trvá 72 hodín
  1. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 14 669
  2. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 13 657
  3. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 10 061
  4. Radko Mačuha: Viete na čom jazdí Šimečka? 9 270
  5. Radko Mačuha: Je to také Smerácke. 8 006
  6. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú. 5 258
  7. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti! 4 004
  8. Vladimír Bojničan: Z Devína sa stáva festival kléro-fašistických príšer 3 898
  1. Post Bellum SK: Nicholas Winton zomrel pred desiatimi rokmi. Jeho príbeh zostáva inšpiráciou dodnes
  2. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho
  3. Věra Tepličková: Čím väčšia škola, tým lepšie výsledky...
  4. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú.
  5. Věra Tepličková: Šok v Martine alebo Alimachalala a 40 lúpežníkov(voľné pokračovanie Šoku v Levoči a Šoku v Bratislave)
  6. Radko Mačuha: Prezident bol v SNG podporiť kolabujúci rezort Šimkovičovej
  7. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti!
  8. Marcel Rebro: Dnipro v slzách: Keď sa deti stávajú terčom
SkryťZatvoriť reklamu