Muži v bielych ochranných odevoch sypú vápno na pochované mŕtve kurence v parku v Tanbe, meste ležiacom v kjótskej prefektúre, s cieľom zlikvidovať vírus vtáčej chrípky. Japonsko prijalo opatrenia zamerané na monitorovanie vrán a iných divých vtákov pre podozrenie, že môžu byť príčinou zavlečenia vtáčej chrípky do krajiny. FOTO - TASR/AFP
Vtáčia chrípka je variantom vírusu chrípky typu A. Jej prirodzenými hostiteľmi sú divoko žijúce vtáky. Po prvýkrát bol vírus izolovaný už v roku 1961 v Južnej Afrike, vírus cirkuluje medzi vtákmi na celom svete a spôsobuje úmrtie najmä domácich sliepok.
Choroba sa obvykle na ľudí neprenáša, ale podľa Evy Máderovej z Úradu verejného zdravotníctva "bol v roku 1997 preukázaný prvý prípad priameho prenosu vírusu z vtákov na ľudí". Nakazilo sa 18 ľudí, šesť zomrelo.
Odvtedy sa podobných prípadov opakovalo viac. Od decembra 2003 do augusta 2005 bolo potvrdených 112 prípadov nákazy, z toho 57 smrteľných. Najviac vo Vietname.
"Infikované vtáky vylučujú vírus v slinách, nosových sekrétoch a fekáliách," tvrdí Máderová. Väčšina prípadov infekcie u ľudí vznikla ako následok kontaktu s infikovanou hydinou alebo kontaminovanými povrchmi.
Prípad, že by sa choroba šírila z človeka na človeka, zatiaľ nebol dokázaný.
Choroba môže byť pre ľudí smrteľná a zatiaľ nie je dostupná žiadna vakcína. Vírus síce reaguje na lieky oseltamavir a zanamavir, ale podľa Máderovej ich účinnosť pri liečbe vtáčej chrípky "nie je známa". (rp)
Odporúčania pre cestovateľov
Úrad verejného zdravotníctva odporúča ľuďom, ktorí sa chystajú cestovať do oblastí, kde sa vyskytli prípady ochorenia vtáčou chrípkou u ľudí:
* informovať sa na úrade a jeho regionálnych pracoviskách o riziku infekcie týmto vírusom,
* vyhnúť sa počas cesty priamemu kontaktu s hydinou a miestam, kde sa vyskytuje,
* dôkladne a často si umývať ruky mydlom a vodou,
* všetky jedlá z hydiny, vrátane vajec a krvi z hydiny, dôkladne uvariť. Varenie usmrcuje vírus, podmienkou je dosiahnutie teploty minimálne 70 stupňov Celzia počas 20 minút,
* pri objavení sa príznakov, ako je horúčka, ťažkosti s dýchaním alebo kašeľ, ihneď vyhľadať v mieste pobytu lekára,
* po návrate na Slovensko sledovať 10 dní zdravotný stav,
* pri objavení sa príznakov choroby vyhľadať lekára, ale ešte predtým ho telefonicky informovať o ťažkostiach a okolnostiach zahraničnej cesty.