Tento článok vznikol v spolupráci s tvorcami knižných turistických sprievodcov Spectacular Slovakia. Tipy na zaujímavé atrakcie a nepoznané miesta nájdete v bedekri Slovensko.
Cesta z Medzilaboriec do Svidníka je kľukatá, ale posiata pamiatkami, pre ktoré sa oplatí zastaviť. Napríkald v dedine Miková, ktorá je rodiskom rodičov Andyho Warhola je len niekoľko mesiacov otvorená pamätná izba, ktorá skôr pripomína moderné múzeum v meste.
Expozícia je zameraná viac na matku slávneho umelca Júliu, ktorá mu bola oporou aj v časoch keď bol už známa pop artová ikona v New Yorku. Zaujímavú expozíciu iniciovala šperkárka Petra Toth.
Keďže obec nevlastní žiadne predmety od Warholovcov výstavu postavili na príbehu emigrácie a života Júlie v USA. Vydarila sa okrem moderného dizajnu si tam môžete pozrieť príbeh ako výstava vznikala. Vstupné je dobrovoľné a pracovníčka obce vám predá aj pekné suveníry. Kto by však chcel nájsť rodný dom matky Andyho Warhola nepochodí. V obci už nestojí. Viac zaujímavostí ako aj tipov na výlety kam po Slovensku sa môžete dozvedieť z knižného sprievodcu Slovensko z edície Spectacular Slovakia.

Kostolíky striedajú cintoríny
Po ceste z Mikovej míňame niekoľko drevených kostolíkov v dedinách Miroľa, Bodrudžal či Ladomirová. Sú zvyčajne hneď pri ceste a niektoré z nich na zozname UNESCO, takže sa oplatí zastaviť o obzrieť si ich zvonku, ale aj zvnútra.
Pre milovníkov vojenskej histórie odporúčame zastávky pri vojenských cintorínoch napríklad v Hunkovciach. Na jednom z nich je pochovaných takmer 3 100 nemeckých vojakov, ktorí zahynuli počas Karpatsko-duklianskej operácie. Na druhom sú padlí vojaci z prvej svetovej vojny.

Tanky, lietadlá a výhliadkove veže
Tesne pred Svidníkom je pamätník duklianskych tankistov, kde stretávame skupinku motorkárov z Litvy. So záujmom si fotografujú tanky- jeden sovietsky, ktorý súperí s nemeckým. Ten zjavne prehráva súboj.
Odtiaľ už nie je ďaleko do Údolia smrti, čo je vonkajšie múzeum s vojnovou technikou roztrúsenou po lúkach, kde sa odohrávali ťažké boje počas druhej svetovej vojny v rámci karpatsko-duklianskej operácie.
Vojská Sovietskeho Zväzu a 1. československého armádneho zboru sa na jeseň 1944 prebíjali cez Karpaty dlhé týždne. Nemci kládli nečakaný, ale tvrdý odpor. Ten bol napokon zlomený, ale za cenu veľkých obetí. Počas bojov tu padlo vyše 60 tisíc sovietskych a československých vojakov. Pri obci Kružlová je aj rozhľadňa v tvare nábojnice, odkiaľ je pekne vidieť na celé Údolie smrti.
Ďalšia vyhliadková veža je priamo na Dukle na poľsko-slovenskej hranici. Je vysoká až 50 metrov a bola vlani kompletne zrekonštruovaná. Veža ponúka nádherný výhľad na slovenskú a poľskú časť územia, na ktorom sa v roku 1944 odohrali boje s nemeckými fašistami.

Vojenskú históriu môže turista obdivovať aj priamo v meste Svidník, kde je Vojenské historické múzeum. To má v parku aj vonkajšiu expozíciu s tankami či lietadlami. Okrem vojnovej techniky, si tam môžete pozrieť vojenské uniformy, odznaky, odevy, ale aj video z autentických záberov priamo z frontu.
Vo Svidníku premáva počas letných prázdnin na trase Svidník – Údolie smrti aj turistický vláčik.

Kúpanie v meste vojnových pamiatok
Koho nezaujíma vojenská história a má radšej slnko a vodu, môže vo Svidníku zájsť do miestneho aquaparku, ktorý aj názvom odkazuje na Rusínov, menšinu, ktorá žije v tomto regióne.
Aquaruthenia funguje už viac ako dve dekády a stále sa rozširuje o nové bazény, wellness či detské atrakcie. Areál kúpaliska je zameraný najmä na rodiny s deťmi, čomu zodpovedá aj jeho vybavenie. Nájdete tam umelé vlny, tobogány či detské
ihriská.
Čo sa týka návštevníkov, prevládajú domáci, ale okúpať sa do Svidníka chodia aj Poliaci, keďže hranica je neďaleko. “V niektorých dňoch je presila Poliakov,” hovorí Jozef Kráľ, majiteľ aquaparku.
Návštevníkov aj zo zahraničia sa snaží v aquaparku udržať na dlhšie ako cez víkend. aj Preto začal tento rok ponúkať aj ubytovanie, pričom autokemping funguje už viac rokov.
“Prevládajú dvoj až trojdňové pobyty, v lete sú tu návštevníci nielen cez víkendy,” dodáva Kráľ.

Spolupráca nefunguje ideálne
Čo sa týka spolupráce podnikateľov v cestovnom ruchu v regióne na severe Slovenska tá má podľa Kráľa ešte veľké rezervy. “Chyba subjekt, ktorý by to koordinoval a zároveň bol rešpektovaný podnikateľmi,” myslí si.
Práve v ochote spolupracovať v podnikaní a v lepšom čerpaní eurofondov by si Slováci mohli zobrať príklad od Poliakov. “Tí urobili za posledných desať rokov obrovský kvantitatívny i kvalitatívny skok v cestovnom ruchu,” dodáva podnikateľ.

Veľké plány do budúcna má aj v aquaparku. Chce zastrešiť niektoré bazény, aby sa tu dalo kúpať aj v horšom počasí. Obnoviť a rozšíriť plánuje aj atrakcie v areáli,aby pritiahli viac návštevníkov.
Okúpať sa dá aj v hoteli Typton v Medzilaborciach. Dokonca je tam možnosť vyskúšať si aj pivné kúpele v kadiach. Tento hotel patrí k tým lepším v meste, ktoré je známe najmä múzeom moderného umenia Andyho Warhola.
V čase našej návštevy tam stretávame skupinu talianskych cyklistov, ktorí sa tešia, že našli podnik, kde pečú pizzu. Hotel požičiava aj bicykle, takže zjavne má túto skupinu turistov podchytenú. V okolitých lesoch sú dlhé cyklotrasy, ktoré vedú až do Poľska.
Čo ešte môžete vidieť na severovýchode Slovenska
Okres Medzilaborce
- Múzeum Andyho Warhola s veľkou zbierkou moderného umenia. Momentálne je v rekonštrukcii.
- Chrám svätého Ducha: bol postavený v staroruskom renesančnom slohu. Má aj výnimočnú interiérovou výzdobu
- Miniskanzen: Môžete si tam obzrieť zmenšeniny tradičnej ľudovej architektúry.
- Pamätná izba Andyho Warhola a jeho mamy Júlie v Mikovej
- Cintorín rusínskych buditeľov, kde je pochovaný je tam aj spisovateľ Adolf Dobriansky v Čertižnom
- Židovský cintorín pripomína veľkú židovskú komunitu, ktorá žila v Medzilaborciach
- Zrúcanina kláštora v Krásnom Brode
- Anna Fecáková vlastní veľkú zbierku slivovíc v Habure
- Čertov kameň: pieskovcová skala, do ktorej je vyrytý reliéf hlavy čerta
Okres Svidník
- Vojenské bunkre vo Vyšnom Komárniku: pripomína ťažké boje počas 2. svetovej vojny v lesoch Východných Karpát.
- Drevené kostolíky v obciach Príkra, Miroľa, Bodrudžal a Ladomirová
- Farma Pod Čiernou Horou v Jurkovej Voli ponúka jazdu na koni
- Múzeum ukrajinskej kultúry so skanzenom
Okres Stropkov
- Stropkovský kaštieľ: Je tam historické múzeum
- Park zvierat je vhodný najmä pre rodiny s deťmi
- Vodná nádrž Domaša: Je vhodná na letnú rekreáciu a vodné športy
- Vodopády v obci Vladiča
- Múzeum tokajíckej tragédie: V obci Tokajík je múzeum a pamätník obetiam fašizmu z jesene 1944, keď Nemci zabili 32 mužov a vypálili časť dediny
Viac tipov na cestovanie nájdete v bedekri Slovensko.