Egypt sa ako dovolenková destinácia teší veľkej obľube a väčšina z nás už navštívila jeho vychytené prímorské strediská Hurgadu, či Marsa Alam pri Červenom mori. Hitom tohtoročného leta sa stáva aj zatiaľ menej známe letovisko Marsa Matrouh, nachádzajúce sa na jeho severnom pobreží, ktoré obmývajú vody Stredozemného mora.
„Do tejto destinácie, ktorú zatiaľ Európania len objavujú, doteraz cestovali len miestni bohatí Egypťania a dovolenkári z Talianska, Poľska, Česka a novo aj zo Slovenska. Výhodou je priamy charterový let na miestne armádne letisko z Bratislavy, ale aj susedného Brna či Ostravy. A doba letu sem je necelé tri hodiny, čím je cesta kratšia ako do ďalších obľúbených a známych egyptských letovísk pri Červenom mori,“vysvetľuje Kateřina Pavlíková z CK ČEDOK.
Túto časť egyptského pobrežia prezývajú aj egyptský Karibik. Okrem nádherných pláží s belostným pieskom má aj pozvoľný prístup do tyrkysovo sfarbeného mora, ktoré je tak ideálny aj pre rodiny s deťmi.

Na rozdiel od iných egyptských destinácií, letná sezóna tu trvá od júna až do októbra s veľmi príjemným počasím s teplotami vzduchu okolo 30 stupňov a mora približne 26 stupňov. Sú tu vybudované moderné a luxusné hotelové rezorty so špičkovými službami ponúkajúcimi všetok komfort v podobe all inclusive, upravenými plážami s lehátkami a slnečníkmi, športovým vyžitím, bazénmi a ďalšími službami.
Medzi slovenskými dovolenkármi patria k najobľúbenejším rezortom Jaz Oriental 5*, Jaz Almaza Beach Resort 5*, Jaz Crystal 5*, Caesar Bay Resort 5* či Cleopatra Luxury Resort 5*.
V zátoke Almaza a blízkom okolí nájdete viacero úchvatných pláží s belostným pieskom s názvami ako Rommel, Beau Site, Lover Beach, Ageeba, a taktiež Caesar Bay a Kleopatrina pláž.

V rezortoch sa môžete venovať všetkým druhom plážových aktivít, na plávanie v mori si môžete prenajať motorový čln, vodný skúter, surf, veslice či vodné bicykle. Adrenalínoví nadšenci sa môžu nechať ťahať na nafukovacom člne či banáne za motorovým člnom, alebo sa ním nechať vytiahnuť na padáku a preskúmať okolie z vtáčej perspektívy.
A tí najmenší sa môžu bezpečne kúpať, hrať sa na pláži, prípadne stavať hrady z piesku. Po celý deň sa deťom, ale aj dospelým venujú animátori, ktorí pre nich vymýšľajú pestrý program.

Preskúmajte mesto
Turisti si často kladú otázku, čo sa dá v destinácii podniknúť, ak ich už omrzí polihovanie pri mori. Môžete napríklad navštíviť centrum tohto letoviska, mesto Marsa Matrouh, kde mimochodom nájdete aj veľmi peknú pobrežnú promenádu.
Milovníci nakupovania a zjednávania cien si prídu na svoje v centre mesta, kde sa nachádzajú dve veľké tržnice. Jedna na Alexandria Street a druhá na Souq Lybia, ktorú miestni prezývajú Líbyjský trh, pretože okrem egyptských majú v ponuke aj množstvo produktov privezených zo susednej Líbye.

Nájdete tu obchody s orientálnymi parfumami, beduínske produkty, olivový olej, ďatle, koreniny a samozrejme látky a oblečenie. Návšteva ktoréhokoľvek z týchto trhov sa môže oplatiť, pretože majú veľa pekného tovaru s dobrou kvalitou a veľmi nízkymi cenami. Len musíte s obchodníkom zjednávať, lebo každá prvá cena, ktorú vám povie je riadne nadhodnotená.
V meste sa nachádza aj viacero orientálnych kaviarní, kde sa bafká shisa, ale aj moderné arabské reštaurácie, kde môžete ochutnať výborné grilované ryby, morské plody a vynikajúce egyptské meze.
Oddýchnuť a zrelaxovať môžete v soľných jaskyniach, kde pri ležaní a počúvaní relaxačnej hudby inhalujete morskú soľ, do ktorej vám zahrabú aj vaše nohy.
Ak ste milovníkmi vojenskej histórie, navštívte Rommelove jaskyne, nesúce svoje meno podľa nemeckého poľného maršala Rommel, prezývaného aj Púštna líška, ktorý tu počas 2. svetovej vojny pobýval a plánoval vojenské operácie proti spojeneckým vojskám. Nachádza sa v nich malé múzeum s jeho osobnými artefaktmi.

Marsa Matrouh sa môže okrem týchto jaskýň pochváliť ešte jedným geologickým unikátom, Kleopatrinou skalou, do ktorej prirodzene vniká voda zo Stredozemného mora. Nachádza sa len pár metrov od jednej z najčarovnejších pláži severného Egypta, kde sa údajne mala kúpať aj samotná kráľovná Kleopatra. Na jej počesť nesie jej meno a nachádza sa tam aj jej busta.
El Alamein
Počas dovolenky v Marsa Matrouh by milovníci vojenskej histórie nemali vynechať ani výlet do mesta El Alamein. V roku 1942 sa tu odohrali dve významné bitky, ktoré znamenali obrat v priebehu vojny v severnej Afrike. Dnes na mieste týchto ťažkých bojov môžete navštíviť pamätníky a vojenské cintoríny. Najväčším je vojenský cintorín, kde je pochovaných vyše 7000 vojakov z Commonwealthu.

Samostatné pamätníky s hrobkami padlých vojakov majú aj Nemci a Taliani. O krutých bojoch sa ale najviac dozviete v tunajšom Vojenskom múzeu. Vo vonkajšej expozícii uvidíte vojenskú techniku z oboch strán barikády a vo vnútri sú miestnosti venované jednotlivým armádam.
Dnes sa El Alamein prezentuje ako ultramoderné egyptské mesto, kde vyrastajú mrakodrapy , obchodné centrá a luxusné štvrte. Niet divu, že si tu nechal postaviť letné sídlo v podobe luxusného paláca aj egyptský prezident. Tomuto New El Alameinu sa už dnes hovorí aj egyptský Dubaj.
Alexandria
Necelých 300 km od Marsa Matrouh sa nachádza druhé najväčšie mesto Egypta – Alexandria, ktorá vás očarí svojou jedinečnou zmesou histórie a modernosti. Založil ju roku 332 pred n.l. Alexander Veľký ako hlavné mesto svojej budúcej veľkej ríše. Vo svojom paláci tu neskôr žila aj kráľovná Kleopatra, ktorá je v tejto lokalite aj niekde pochovaná a archeológovia neustále hľadajú miesto jej posledného odpočinku.
Na začiatku 20. storočia sa podarilo kurióznym spôsobom nájsť iný archeologický poklad, katakomby Kom es-Shogafa. Oslík, ktorý ťahal voz s odpadkami, sa znenazdajky prepadol do podzemia, do hlbokej diery a takto objavil rozľahlý trojpodlažný komplex hrobiek, ktorý je hlboký niečo cez 35 metrov. Počiatky tohto významného pohrebiska sa datujú do 1. storočia n.l. a využívalo sa až do 4. storočia n.l. Nachádzajú sa v ňom jedinečné sarkofágy vytesané do stien.
V katakombách môžete pozorovať splývanie umenia a architektúry helénsko-egyptského štýlu. Zo starovekých pamiatok môžete ešte navštíviť grécko-egyptský chrám serapeum a Pompejov stĺp, ktorý dal postaviť Ptolemaios I.

Z pôvodného chrámu zostal len obrovský stĺp z čierneho čadiča, tri kráľovské sochy Ramzesa II. a dve sfingy Ptolemaia IV.
V meste môžete vidieť aj pozostatky rímskeho amfiteátra Kom al-Dikka, postavené z mramoru v tvare podkovy pre 800 divákov.
K najkrajším pamiatkam dochovaným v Alexandrii patrí pevnosť Qaitbay, postavená na mieste bývalého starovekého Alexandrijského majáka, ktorý patril k siedmym divom starovekého sveta. Pevnosť bola postavená v 15. storočí aby ochraňovala Egypt pred osmanskými námorníkmi. Je z nej krásny výhľad na mesto a Stredozemné more.

Určite nevynechajte ani návštevu mešity Abu al-Abbas al-Mursi, koptskej katedrály sv. Marka, či Národného múzea, kde na troch poschodiach niekdajšieho talianskeho paláca vystavujú jedinečné artefakty dokumentujúce históriu mesta.
Súčasťou každej cesty do Alexandrie by mala byť aj návšteva budovy novej Alexandrijskej knižnice, nasledovníčky najväčšej a najslávnejšej starovekej knižnice sveta. Knižnica bola slávnostne otvorená v roku 2002 a postupne by sa tu malo nazhromaždiť viac ako 8 miliónov kníh.

Stavba je považovaná za novodobý zázrak architektúry a skladá sa z rozsiahlej knižnice, niekoľkých konferenčných a prednáškových miestností, planetária, troch múzeí a šiestich galérii. Celá budova je pokrytá viac ako 4000 písmenami abecedy zo všetkých kútov sveta a viac ako 120 rôznych jazykoch.
Oáza Siwa
„K najzaujímavejším výletom, ktoré môžete z Marsa Matrouh absolvovať, je výlet do takmer nedotknutej oázy Síwa v oblasti západnej Sahary neďaleko hraníc s Líbyou. Doteraz tu žijú miestni obyvatelia - berberi, ktorí dodržujú stáročné tradície a venujú sa hlavne poľnohospodárstvu, najmä pestovaniu ďatlí a olív. Počas celodenného výletu uvidíte aj množstvo ďalších historických a prírodných krás,“ láka Pavlíková z CK ČEDOK.
A jej tip bol vskutku skvelý. Na celodenný výlet sa vyráža v skorých ranných hodinách. Turisti by tu mali rešpektovať miestne kultúrne hodnoty a najmä ženy by si mali dávať pozor na vhodné oblečenie a mať zakryté nohy aj ramená. Inak je to veľmi príjemné a opojné miesto s pomalým tempom života.

Uličky tohoto vidieckeho mestečka sú lemované domčekmi z hlinených tehál, kde občas narazíte na oslí vozík alebo tuk tuk. Návštevníkov sem najviac láka prírodná krása oázy.
Existuje tu viac ako 300 prameňov čistej vody, ako aj horúcich prameňov a bazénov na ťažbu soli. Oáza Siwa je významným producentom pitnej vody, ktorú v miestnej továrni fľaškujú a rozvážajú do celej krajiny.
Hneď za mestom sa nachádza Sahara so svojimi majestátnymi piesočnými dunami, čo poskytuje skvelú príležitosť zažiť púšť. Najpopulárnejšou aktivitou je púštne safari, keď si na džípoch užijete rýchlosť, strmé klesania a stúpania na piesočných dunách, ale aj krátke prestávky na urobenie si pekných fotiek na pamiatku či kúpanie v sladkovodných a slaných jazierkach.
Tunajšie slané jazierka sú omnoho slanšie ako známe Mŕtve more a sú aj tyrkysovo modré. Budete sa priam vznášať na ich hladine a vychutnávať si blahodarné účinky tejto vody na pokožku, ktorá lieči ekzémy a vyrážky. Soľ z tela môžete následne zmyť skokom do takzvaného Kleopatrinho prameňa, ktorému vraj panovníčka vďačila za svoju krásu.

V Siwe uvidíte okrem prírodných aj viacero historických atrakcií. Jednou z nich je pevnosť Shali, postavená z nepálených tehál v 13. storočí. Tento rozsiahly komplex domov, kde kedysi bývali stovky ľudí, bol postavený z blata a miestnych soľných tehál nazývaných kershef. Pevnosť sa dnes už síce pomaly rozpadá, ale stále môžete vyliezť na jej vrchol, kde vám bude odmenou úžasný výhľad na Siwu a okolie.

Nevynechajte ani návštevu slávneho chrámu boha Amona s orákulom (veštiarňou) postaveného asi pred 3000 rokmi, ktorý už pred vami navštívili také osobnosti ako Alexander Veľký a Kleopatra.
Ďalšou miestnou atrakciou je Gebel al Mawta, alebo Hora smrti, miesto kde si bohatí ľudia kedysi stavali svoje hrobky. Väčšina pochádza z ptolemaiovskej a rímskej doby. Najkrajšou a najzachovalejšou hrobkou je hrobka Siamun. Patrila bohatému gréckemu obchodníkovi, ktorá je krásne vyzdobená maľbami a hieroglyfmi v kombinácii egyptského a gréckeho štýlu.