Projekt arboréta je podľa predsedu Kysuckej kultúrnej nadácie Jozefa Markuliaka zatiaľ v podobe štúdie. Jednou jeho časťou je dendrologický posudok lesoparku, patriaceho k oščadnickému kaštieľu, v ktorom sídli Kysucká galéria. Spresnil, že súčasťou arboréta by mali byť aj močariská v bezprostrednej blízkosti kaštieľa.
Druhou časťou štúdie je technické posúdenie drobnej architektúry a parkovej úpravy a ďalšou časťou je zabezpečenie životaschopnosti celého projektu, dodal Markuliak.
Starosta Oščadnice Miloslav Šulgan zdôraznil, že na realizácii projektu spolupracujú aj s Krajským pamiatkovým úradom v Žiline, pretože oščadnický kaštieľ je kultúrnou pamiatkou. V lesoparku, ktorý vznikol okolo roku 1900, je podľa Šulgana niekoľko desiatok druhov domácich a zahraničných drevín. Za základný kameň vybudovania arboréta považuje projekt dendrologického prieskumu a revitalizácie drevín, na ktorý chcú získať v rámci cezhraničnej spolupráce podporu z programu Interreg.
S myšlienkou vybudovať Kysucké arborétum prišiel podľa Markuliaka správca nadácie Anton Blaha približne pred tromi rokmi. "Teraz je iba na nás, aby sme Kysuckú galériu rozšírili o ďalšiu dimenziu, ktorou by malo byť arborétum," dodal Markuliak. (tasr)