Visutá lanovka Skalnaté pleso - Lomnický štít. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR
"Legislatíva dnes brzdí rozvoj služieb," povedal Peter Chudý, šéf Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry. Po zmene by sa podľa neho mohli obce rozvíjať, samospráva by na zmeny už nepotrebovala súhlas Štátnej ochrany prírody. Upozornil, že v takomto stupni ochrany by sa mohlo stavať iba po konzultáciách s ochranou prírody.
Ak by návrh prešiel, rozšírila by sa výmera možného zastavaného územia v Tatrách z dnešných 4,3 milióna štvorcových metrov až na 25 miliónov. Mesto Vysoké Tatry napríklad žiada znížiť stupeň ochrany hneď v celom katastri, hoci zastavané plochy či zjazdovka zaberajú z neho len malú časť.
Šéf Správy TANAP-u Tomáš Vančura považuje za neštandardné, že s návrhom na obmedzenie ochrany prírody prichádza rezort hospodárstva. TANAP, rovnako ako NAPANT a ďalšie chránené oblasti majú totiž už pripravené návrhy novej zonácie. Dana Gregorová z tlačového oddelenia ministerstva životného prostredia potvrdila, že rezort dlhšie pracuje na "zreálnení stupňov ochrany prírody".
Návrh zónacie má TANAP pripravený od jari minulého roku, časť parku by vyčlenil na samovývoj, v intravilánoch obcí, rovnako ako rezort hospodárstva, navrhuje znížiť stupeň ochrany na druhý. "Nie sme proti skvalitneniu služieb, niektoré chránené územia dnes v sebe zahŕňajú aj územia, ktoré s ochranou prírody nemajú nič spoločné," povedal Vančura.
S požiadavkou, aby do druhého stupňa ochrany prešli aj lyžiarske strediská v Lomnickom sedle, na Hrebienku a Štrbskom plese, však Správa TANAP-u nebude súhlasiť. Ochrana prírody by tak prišla o možnosť regulovať výstavbu, otvorili by sa možnosti organizovať v tesnej blízkosti rezervácií koncerty s ohňostrojmi bez obmedzenia hluku. Navyše, v lete sú zjazdovky riadnym biotopom, kde žijú chránené druhy. V návrhu zónacie sa ráta so znížením stupňa ochrany na zjazdovkách na 3. a 4. stupeň.
Rezort hospodárstva ráta, že v Tatranskej Lomnici a Starom Smokovci by sa mohli dobudovať parkoviská a ubytovacie zariadenia, pod Cestou slobody cyklotrasy, zdvojkoľajniť tatranská železnica, zmodernizovať lyžiarske strediská, ale aj dobudovať dojazd zjazdovky na Štrbskom plese až do Štrby.
Aj NAPANT má návrh zonácie, šéf jeho správy Marián Jasík kritizuje, že tlak na znižovanie stupňov ochrany nejde "ruka v ruke" práve s jej schvaľovaním, čo by zvýšilo ochranu prírody tam, kde to cestovnému ruchu neprekáža. Absolútne nesúhlasí so zámerom rezortu hospodárstva vyňať z parku Demänovskú dolinu, rozvíjať tu dopravu, stavať nové parkoviská a zjazdovky.
(haj)
Ďalšie z návrhov
CHKO Vihorlat: znížiť stupeň ochrany pri Morskom oku zo 4. na 3. stupeň, vyňať z CHKO severovýchodné svahy.
NP Slovenský raj: vyňať zastavané časti obcí z chráneného územia, ide o Dedinky, Betlanovce, Hrabušice, Mlynky a ďalšie.
CHKO Kysuce: znížiť stupeň ochrany zo 4., 3. a 2. na 3., 2. a 1., v lokalitách, kde sú podnikateľské zámery, najmä Makov-Kopanice.
NP Malá Fatra: znížiť stupeň ochrany v lokalitách Vrátna, Chleb, Paseky, Poludňový Grúň (časť v zastavanom území, časť zjazdovky, ktoré teba rekonštruovať).
CHKO Dunajské luhy: znížiť stupeň ochrany v časti rezervácií Klátovské a Kľúčovské rameno z 5. a 4. na 2. stupeň.