Požiar, ktorý najprv vyzeral nevinne, sa zmenil na ďalšiu katastrofu. FOTO PRE SME - TONDO
Oheň na chodníku, ktorý vedie od Tatranskej Polianky smerom na Vyšné Hágy, vyzeral najprv vcelku nevinne. V sobotu popoludní však zafúkal vietor a z ohňa urobil najdramatickejší požiar na území Tatranského národného parku za posledných 50 rokov.
"Vyzeralo to na taký normálny požiar, akoby nejaký turista odhodil špak. No zakrátko nám už nebolo všetko jedno. Plamene sa šírili doslova bleskovo," hovorí domáci obyvateľ Tatranskej Polianky.
Podvečer sa oheň začal "deliť", jedna vetva postupovala do kosodreviny v masíve Slavkovského štítu, druhá dole k obytným zónam Tatranských Zrubov a Nového Smokovca.
Skákajúce plamene
"Plamene doslova skákali v tridsaťmetrových dĺžkach, vytvárali nové ohniská. Mať ho pod kontrolou bolo takmer nemožné, bez pomoci zhora by to bolo ťažké," hovorili v nedeľu už značne vyčerpaní hasiči. Tých sa napokon v Tatrách zišlo 90 z celého Slovenska a pomáhali im aj vrtuľníky.
"Spočiatku sme ešte odhadovali, že zhodí 50 hektárov lesa, ale po dnešnom monitoringu padlo ohňu za obeť 212 hektárov," povedal včera popoludní riaditeľ Štátnych lesov TANAP-u Peter Líška. Predbežné škody na dreve odhadol na 13 miliónov korún, ale ekologické škody pôjdu do stámiliónov. Oheň totiž zachvátil dve národné prírodné rezervácie.
Zákaz vstupu
Odkedy sú Tatry národným parkom, takýto oheň tu nezažili. "Boli tu veľké požiare, určite v začiatkoch minulého storočia pod Slavkovským štítom alebo v štyridsiatych rokoch v Kôprovej doline," povedal Líška. Za posledných 50 rokov je tento najväčší.
Na drámu sa prišiel pozrieť aj minister pôdohospodárstva Zsolt Simon a vydal zákaz vstupu na lesné pozemky na celom území Tatier až do odvolania. Horská záchranná služba uzavrela turistické chodníky. "Je mi nesmierne ľúto, že v Tatrách opäť vidím katastrofu. Tatranci sú už právom vyčerpaní, najprv kalamita, teraz požiar," povedal Simon.
Evakuácia turistov
Dramatický požiar sa podarilo zastaviť na poslednú chvíľu až v Novom Smokovci. Z niektorých hotelov v noci na nedeľu evakuovali hostí do Tatranskej Lomnice a Štrbského Plesa. V nedeľu ráno však už boli naspäť. "Ľudia nie sú v panike, najhoršie to bolo v sobotu popoludní," povedal primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš.
V sobotu neskoro večer evakuovali aj hostí zotavovne v Tatranských Zruboch. Rozhodnutie presunúť ich padlo po tom, čo sa k nim priblížili plamene, ale predovšetkým ich "zamoril" hustý štipľavý dym.
"Strach som nemal, len to nebol príjemný pocit. Krátko po obede to ešte len tlelo, ale ako sa do toho oprel vietor, už bolo vidieť aj plamene a neskôr nás potrápil aj dym," povedal hosť z Nitry. Rodina ho presvedčila, aby napriek mimoriadnej situácii v Tatrách zostali.
Ako prví išli zo zotavovne ľudia s dýchacími ťažkosťami. "Chvíľami to bol desivý pohľad, plamene boli relatívne blízko, ale všetci spolupracovali, v priebehu dvoch hodín sme dokázali presunúť 220 hostí z hlavnej budovy zotavovne a 30 detí z letného tábora," povedal vedúci zotavovne Ľubomír Garaj.
"Bolo to perfektne zorganizované, všetko šliapalo ako hodinky, v Štrbskom Plese bolo o nás dobre postarané a ráno nás znovu priviezli do Tatranských Zrubov," povedal jeden z hostí.
Turisti zákaz nerešpektujú
Časť turistov rozhodnutie ministra Simona o zákaze vstupu na lesné pozemky priveľmi nerešpektuje, problémy im robia aj uzavreté turistické chodníky. Pred deviatou ráno prestala včera premávať aj lanovka na Hrebienok. "Čo budeme teraz robiť, sme hore ubytovaní. Riskneme to a pôjdeme hore, aj keď tým porušíme predpisy, hádam nás nestretne kontrolór," hovorili turisti z Banskej Bystrice.
Nasledovali ich desiatky ďalších odvážlivcov. Partia dovolenkárov z Čiech bola informáciou o možnostiach pohybu len v intraviláne mesta zaskočená. "No nič, urobíme si náhradný program v okolí, asi zájdeme na kúpalisko do Popradu," povedali českí turisti.
Podobne reagoval aj manželský pár zo Spišskej Novej Vsi. Informácia o obmedzenom pohybe v Tatrách ich zastihla v aute už pred Starým Smokovcom. Vybrali sa do Domu horskej služby overiť si správu a po jej potvrdení zmenili plán výletu.
"Ľudia sa pýtajú, informujú, chcú vedieť, kam sa dá ísť. Vyslali sme našich ľudí do terénu, aby návštevníkov Tatier usmerňovali. Zatiaľ sa nič dramatické neudialo," povedal riaditeľ Horskej záchrannej služby Jozef Janiga.
V okolí ciest a v blízkosti požiaroviska prekvitá tak ako po kalamite "obzeracia" turistika, vodiči zastavujú autá, fotia si dymové panorámy, cyklisti si špeciálne urobili výlet s cieľom zblízka si pozrieť "čerstvú" tatranskú katastrofu.
Ako hasili požiar
90 hasičov z celého Slovenska, na pomoc prišli aj vrtuľníky ministerstva vnútra, ministerstva obrany a popradskej leteckej spoločnosti Air Transport Europe, čmeliaky z Trnavy a Košíc, hasiči mali k dispozícii okolo 30 cisterien, pomáhali aj vozidlá Podtatranskej vodárenskej spoločnosti. Čo sa vo Vysokých Tatrách deje
včera popoludní sa už požiar k obydliam nešíril, ale nie je jasné, čo urobí vietor, v celých Tatrách sú do odvolania zakázané vysokohorské túry, zákaz vychádzok je aj v okolí Tatranskej Polianky, Tatranských Zrubov a Smokovcov, je obmedzená doprava, jazdia iba autobusy, policajti osobné autá do Vysokých Tatier nepúšťajú, prerušili premávku pozemnej lanovky zo Starého Smokovca na Hrebienok, nad Vysokými Tatrami lietajú vrtuľníky, lietadlá s cisternami, cesty zaberajú hasičské autá, na pomoc sa odvčera pripravuje armáda, pomáhala by pri prípadnej evakuácii, vojenské vrtuľníky lietajú nad Tatrami od soboty. Turisti sa pozerajú na tatranskú spúšť. FOTO - ČTK