Pohľad na Kotorský a Tivatský záliv patrí k vrcholom poznávacích jázd po národnom Parku Lovčen. FOTO - AUTOR |
S rastúcou popularitou Chorvátska, novými diaľnicami a ubytovacími kapacitami stúpa počet turistov, ale postupne miznú voľné a tiché miesta na pláži. Rozmach turizmu v Chorvátsku tak paradoxne môže pomôcť južnému susedovi Čiernej Hore, ktorá sa stále javí ako chudobný príbuzný. Montenegro a jeho prírodné krásy však dokážu človeka doslova opantať.
Niektoré chorvátske pláže blednú závisťou pred jemným štrkom prípadne pieskom čiernohorského pobrežia. Rovnako veľký dojem ako pobrežná scenéria v nás zanechali aj hory a starobylé mestá. Celodenný výlet z Budvy do Cetinje a Národného parku Lovčen stojí za to, aj keď musíte jazdiť kľukatými, úzkymi a nekvalitnými cestami. Odmenou za niekoľkohodinovú jazdu v nespočetných zákrutách býva pohľad na Kotorský a Tivatský záliv.
Skutočné vyvrcholenie putovania po vnútrozemí Čiernej Hory predstavuje Skadarské jazero, najväčšie na Balkáne. Skadarské jazero ponúka hneď niekoľko tajomstiev.
Obrovská vodná plocha hostí najvzácnejšie druhy sladkovodných živočíchov a vodné vtáctvo od výmyslu sveta. Geografické údaje síce hovoria, že jazero má dĺžku 43 a šírku 14 kilometrov, ale tieto čísla sa neustále menia. Na jeseň jeho priemerná hĺbka sedem metrov stúpne aj o tri metre a rozloha vzrastie z 370 na 530 štvorcových kilometrov. K nezabudnuteľným patrí aj pobyt a večera v mestečku Vir Pazar na brehu jazera.
Niekdajšiu cenovú atraktivitu Čiernej Hory mierne pribrzdilo zavedenie eura, ktoré tu platí ako jediná mena, avšak Montenegro je stále lacnejšie ako Chorvátsko. K cenám za ubytovanie i stravu treba prirátať vyššie náklady za dlhú cestu autom.
Šoférovanie po Čiernej Hore má vlastné pravidlá i patričný adrenalín. Byť na hlavnej ceste ešte neznamená, že môžete vojsť do križovatky ako prvý. Políciu technický stav ani pôvod vášho automobilu nezaujíma, s radosťou vám však zmerajú rýchlosť a pri vstupe do krajiny skontrolujú zelenú kartu. RASTISLAV CHVÁLA