SME

Vychytené Thajsko: navštívili sme tropický národný park, Krabi, Ayutthaya i Bangkok

Obľúbená destinácia juhovýchodnej Ázie vás okrem krásnych pláží uchváti aj tropickými pralesmi, fascinujúcou históriou, či skvelou kuchyňou.

Národný park Khao Sok a jazero Cheow LanNárodný park Khao Sok a jazero Cheow Lan (Zdroj: AdobeStock)

Vychytená destinácia juhovýchodnej Ázie očaruje návštevníkov nielen plážami, ale aj svojou kultúrou, tropickými pralesmi a pestrou kuchyňou.

Medzi Slovákmi je Thajsko veľmi populárne a viacero z nás už navštívilo niektoré vyhlásené plážové destinácie ako je Phuket, Pattaya, či Koh Samui. Nájdete tu však aj ďalšie lokality kde zažijete nezabudnuteľnú dovolenku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V jeho vnútrozemí sa môžete vydať aj do viacerých národných parkov a dažďových pralesov, ktoré sú domovom mnohých druhov vtákov a cicavcov. Nájdete tu taktiež množstvo historických atrakcií, ktoré vás dostanú svojou veľkoleposťou a nádherou.

Národný park Khao Sok

Pomerne neznámou lokalitou je národný park Khao Sok, nachádzajúci sa zhruba 200 kilometrov severne od Phuketu, kde zažijete krajinu úplne novým spôsobom. Pohľad na Khao Sok so všetkými jeho vápencovými horami a divokou džungľou obklopujúcou obrovské sladkovodné jazero Cheow Lan je niečo, čo sa ani nedá opísať slovami. Jednoducho to musíte vidieť na vlastné oči, ako my.

A ak hľadáte na dovolenke dobrodružnejšie zážitky a nevadí vám napríklad netradičné bývanie v rezortoch v džungli, bude toto miesto pre vás ideálne. K dispozícii sú tu napríklad kempy s domčekmi v korunách stromov, bungalovy, či bambusové chatky.

Taktiež sa môžete ubytovať v niektorom z rezortov, pozostávajúcich z domčekov na hladine jazera. Zažijete tu zvuky prebúdzajúceho sa lesa, vrešťanie opíc, aj štebot vtákov. Uvidíte tu krásne východy aj západy slnka, odrážajúce sa na vodnej hladine a budete pozorovať divokú prírodu. Postarajú sa vám tu aj o dokonalý program, budete sa môcť vydať na turistiku do džungle so sprievodcom, na safari plavby loďkami, požičať si kanoe, prípadne si len zaplávať v teplých vodách jazera.

Najznámejším miestom na jazere, kam vás určite sprievodca na lodnom safari vezme sú skaly „Traja Bratia“, ktoré sú známym fotopointom. Určite tu vyskúšajte aj ranné safari plavby, keď tu uvidíte najviac zvierat, ako napríklad opice, zoborožce, medvede, aj divé slony.

Magické Krabi

Z Khao Sok sme pokračovali do letoviska Krabi, ktoré je jednou z najobľúbenejších destinácií v Thajsku. Sú tu skvelé podmienky na turistiku, adrenalínové športy viaceré ostrovy aj krásne pláže.

Súvisiaci článok Turistický sprievodca: Krabi, Thajsko Čítajte 

Po príchode na pobrežie do mestečka Ao Nang sme si prenajali dlhú motorovú loďku, ktorá nás za zhruba 10 minút odviezla na malý polostrov Railay, kde sa nachádza jedna z najznámejších pláží Thajska, Railay beach. Iný spôsob dopravy ako loďou na tento polostrov, ktorý obklopujú vysoké vápencové hory, nie je možný. Okrem Railay sú tu aj ďalšie dve nádherné pláže obklopené vysokými skalami.

Polostrov, ktorý je známy aj ako hippie enkláva je tiež horolezeckým rajom. Na okolité skaly si môžu nadšenci dobrodružstva vyliezť a z vyhliadok a jaskýň, ktoré sa tam nachádzajú budú mat nádherné výhľady na celú oblasť.

Nachádza sa tu aj horolezecké centrum a horolezecká škola, kde vám vybavenie na lezenie zapožičajú a budete tu môcť absolvovať aj odborné kurzy. Taktiež si tu budete môcť zapožičať kajaky a previezť sa popri skalách, kde sa nachádza množstvo menších jaskýň, ktoré môžete preskúmať. Medzi obľúbené tu patria napríklad aj túry na známu vyhliadku Railay s famóznym výhľadom, či návšteva lagúny, ukrytej v skalách. Cesta k nej je trocha náročnejšia, musíte mať dobrú obuv, keďže je tam zopár miest s krátkymi úsekmi s lanami, ktorými si pomáhate pri výstupe.

Railay ponúka viacero druhov ubytovania, od drahších hotelov až po apartmány a ubytovanie v súkromí. Vyberie si každý. Na hlavnej uličke, ktorá žije najmä večer nájdete viacero reštaurácii, diskoték, barov a stánkov ponúkajúcich jedlo, je tu aj zopár obchodov s oblečením a potravinami, zmenárne a taktiež pár masážnych centier a turistických kancelárii, kde si môžete objednať rôzne výlety do okolia.

Medzi najobľúbenejšie sú výlety na blízke ostrovy Koh Lanta a Phi Phi Island. Mimoriadnej obľube sa na Railay beach teší aj večerné sledovanie západu slnka. Množstvo ľudí si tu vtedy sadne s drinkom v ruke na pláž a sleduje tento nádherný úkaz.

Kráľovská Ayutthaya

Naše putovanie z Krabi pokračovalo cestou na blízky ostrov Phuket, odkiaľ sme sa vnútroštátnym letom presunuli do Bangkoku, odkiaľ sme pokračovali do zhruba 70 kilometrov vzdialeného mesta Ayutthaya. Toto bývalé hlavné mesto Ayutthayského kráľovstva, predchodcu dnešného Thajska je známe svojim historickým centrom s parkom, zapísaným na Zozname UNESCO.

Kedysi bolo označované ako najkrajšie mesto Ázie. Na jeho takmer 300 hektárovej rozlohe budete obdivovať ruiny gigantických chrámov, kráľovského paláca, obrovského ležiaceho Budhu a pagody, pripomínajúce obrovské zvony, ktoré vám dajú predstavu o niekdajšej veľkosti a architektonickej nádhere mesta.

Ayutthaya bola založená v roku 1350 a postupne sa stala jedným z najväčších a najkozmopolitnejších miest na svete, centrom medzinárodného obchodu a dôležitým diplomatickým bodom medzi Východom a Západom. V čase najväčšieho rozkvetu na prelome 17. a 18. storočia žilo v meste zhruba jeden milión obyvateľov.

V roku 1767 bola Ayutthaya napadnutá a zničená armádou susednej Barmy. Jeho obyvatelia ho už potom nanovo nevybudovali a vytvorili si na území dnešného Bangkoku nové centrum Siamu. Z Bangkoku môžete na cestu sem využiť napríklad služby tamojších cestovných kancelárií, prípadne sa sem dá prísť aj vlakom a zo stanice si prenajať tuk-tuk, ktorý vás prevezie po atrakciách historického parku.

Dohodnite si cenu buď na deň, alebo pol dňa vždy vopred a až potom nasadnite. Cena na hodinu vychádza okolo 200 bathov, čo je zhruba 6 eur. Nás vyšiel prenájom na zhruba 4 hodiny 700 bathov. Vstup do historického parku je bezplatný, avšak do niektorých chrámov a objektov si pýtajú vstupné v rozmedzí od 20 do 50 bathov.

Grand Palace Bangkok

Na ďalší deň sme sa vybrali späť do Bangkoku, kde sa nachádza jedna z najnavštevovanejších atrakcií Thajska, kráľovský palác Grand Palace. Tento veľký komplex pozostávajúci z vyše stovky budov v centre mesta bol od roku 1782 do roku 1925 oficiálnou rezidenciou kráľov Siamu, dnešného Thajska.

Súvisiaci článok Bangkok: Ako chutí mesto anjelov Čítajte 

Aj keď súčasný kráľ má svoju aktuálnu rezidenciu v paláci Dusit, Grand Palace je stále využívaný na slávnostné a oficiálne podujatia. Palácový komplex obkolesený múrom má rozlohu takmer 100 hektárov a pri jeho výstavbe sa použili ako stavebný materiál aj zvyšky z obvodových múrov a palácov zničenej Ayutthaye.

Najväčšou atrakciou areálu je chrám ležiaceho Budhu Wat Po a aj najväčšia budova areálu, Veľká palácová hala Chakri Mahaprasat. Tá vás zaujme svojim netradičným vzhľadom. Jej spodná časť je postavená vo viktoriánskom štýle konca 19. storočia a vrchná časť v thajskom štýle. V areáli si budete môcť prezrieť aj mnoho ďalších väčších sál a hál, ktorá každá mala kedysi svoju funkciu.

Ako pri mnohých pamiatkach v Bangkoku, aj pri vstupe do Veľkého paláca budete potrebovať vhodné oblečenie. Návštevníci musia mať dlhé sukne, nohavice a košele, či tričká s rukávmi. Tielka, krátke, alebo priesvitné topy, či minisukne sú zakázané, rovnako ako šortky a trojštvrťové nohavice. Tí, ktorí nie sú pri vchode vhodne oblečení, môžu očakávať, že ich zavedú do šatne a pred vpustením dovnútra si budú musieť zapožičať a obliecť sarong. Čo sa týka obuvi, nie sú tu žiadne obmedzenia, avšak že pri vstupe do niektorých budov budete vyzvaní, aby ste sa vyzuli.

Rady na cestu

Chutná a pestrá strava je tu všadeprítomná a často tradične pikantná. Pokiaľ nepatríte medzi priaznivcov chilli, stačí povedať vopred. Hlavnou ingredienciu jedál je tu samozrejme ryža, sklenené rezance, množstvo zeleniny a rýb, morské plody, kuracina, hovädzina, všetko sprevádzané voňavými koreninami a bylinami, zázvorom, cesnakom a citrónovej kôry. Okrem klasických reštaurácií sa nebojte vyskúšať jedlo v tržniciach a pouličných stánkoch. Veľká porcia ryžových rezancov so zeleninou a kuracím mäsom, ktorú pripravili pred našimi očami nás vyšla na zhruba 1 euro.

Thajsko je známe svojimi masážami a masážne salóny nájdete na každom kroku. Určite si nejakú z nich počas pobytu doprajte, zaručene skvele zrelaxujete. Najlacnejšie sme našli v Bangkoku, kde je veľká konkurencia a ich cena sa pohybuje okolo 150 – 200 bathov, čo je zhruba 5 až 7 eur. Na Krabi sa cena masáží pohybovala od 200 do 400 bathov.

Nezabudnite si zo sebou vziať opaľovacie krémy vyššej SPF ochrany, ideálne faktor 50, keďže slnko je tu veľmi silné. taktiež si zaobstarajte repelenty na komáre, tých je všade pomerne dosť, najmä v ranných a večerných hodinách. Naše repelenty na ne veľmi nezaberali, tak sme si kúpili tie ich, ktoré dostanete aj na letisku a aj hocikde inde v ich drogériách a lekárňach za pár eur.

Súvisiaci článok Hodnotenie profesionála: Aká je dovolenka v Thajsku? Čítajte 

Do Thajska sme cestovali z Viedne a keďže preferujeme priame lety, odporučili nám lety leteckej spoločnosti EVA Air, ktorá je jednou z mála, ktorá ich ponúka. Spoločnosť sa umiestňuje na popredných miestach v rebríčkoch hodnotenia, čo sa týka kvality a služieb, o čom sme sa počas letu aj sami presvedčili. Cestou tam sme cestovali ekonomickou triedou, na cestu späť sme zvolili biznis triedu.

Skvelý servis v oboch triedach, výborná strava a milí palubný personál nám let dokonale spríjemnili. V biznis triede sme boli navyše aj sedadlá, ktoré sa dali sklopiť do vodorovnej polohy, takže sme si mohli aj dobre pospať, čo nám po putovaní krajinou na spiatočnom lete aj dobre padlo. Dostali sme tu aj pyžamo, do ktorého sme sa pred spaním prezliekli, kozmetickú taštičku, podušky, papuče aj deku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  6. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  7. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  8. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 415
  2. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 9 464
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 920
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 4 863
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 185
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 3 373
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 158
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 3 059
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Soňa Fröhlichová: Bazilej (Basel, Bâle) je pozoruhodné mesto, žijúce kultúrou, športom a tradíciami
  2. Soňa Fröhlichová: Bazilejský karneval trvá 72 hodín
  3. Iveta Bakitová: Fínsko - 5 dní v krajine tisícich jazier v zime
  4. Irena Šimuneková: Rozhľadňa pod Klenovou
  5. Blanka Ulaherová: Pokakalsapeter, veselý cintorín, plno kaktusov a hmyz na zožratie (Mexiko 2024/2)
  6. Martin Majzlan: Icefields Parkway – Najkrajšia cesta na svete
  7. Ladislav Kucharik: Thajsko Krabi Maya Bay
  8. Dada Vozáriková: Človek by nepovedal, aké krásne sú albánske hory
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 669
  2. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 22 961
  3. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 393
  4. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 18 235
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 16 929
  6. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 13 278
  7. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 12 923
  8. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 495
  1. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  2. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  3. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  4. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  5. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  6. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  7. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
  8. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme
SkryťZatvoriť reklamu