![]() V celom Korutánsku je 1270 jazier a v dvoch stovkách z nich sa dá kúpať už od júna. Na snímke je pohľad na jazero Presseggersee. |
e sa nechcú vzdať. Kombináciou spomenutého je Korutánsko, najjužnejšie položená spolková krajina Rakúska, ktorá sa môže popýšiť najvyšším vrchom Rakúska. Je ním Grossglockner vysoký 3797 metrov.
Najteplejšia klíma
Korutánsko leží pri hraniciach so Slovinskom a Talianskom. Tiahne sa ním dôležitý alpský chrbát, vďaka ktorému má táto spolková krajina najteplejšiu klímu z celého Rakúska. Od severozápadu totiž obmedzuje prenikanie chladného vzduchu. Vzdušné prúdy zasa spôsobujú, že od Janova cez Parmu sem preniká morský vzduch ktorý má až 70-percentnú vlhkosť. Ak po mori predsa len zatúžite, nie je ďaleko. Len 150 kilometrov.
"Je to netypické horské počasie. Na letnú dovolenku ideálne. Prší tu len málo, a ak, tak väčšinou v noci a obdobia s dažďom nebývajú dlhé," vysvetľovali nám miestni ľudia vplyv neďalekého mora na túto alpskú oblasť. Korutánci sú síce typickí horali, no vďaka miešaniu kultúr okolitých krajín sú otvorenejší a energickejší, ako v iných horských oblastiach.
Hoci najdôležitejšími a najznámejšími mestskými uzlami Korutánska sú mestá Klagenfurt a Villach, na víkendové spoznávanie tohto regiónu sme si vybrali typické horské mestečko Hermagor usadené medzi Alpami v doline Gailtal. V tomto roku oslavuje 75 rokov odvtedy, čo ho pomenovali po Svätom Ermachorovi. Po unikátnej rastline, ktorá sa dá nájsť len na miestnych svahoch, ho predtým nazývali aj mesto Wulfenie. Rastlina kvitne fialovo, bielokvitnúca má zasa domov v Čiernej Hore a v Himalájach.
V zime je Hermagor centrom, z ktorého lyžiari vyrážajú na svahy známej Skiarény Nassfeld, v lete je zasa spolu s ďalšími štrnástimi mestečkami a dedinami súčasťou projektu Naturaréna. Projekt vznikol v roku 1999 pre podporu letnej turistiky v tomto regióne. "Vďaka tomu sme sa aspoň priblížili počtom prenocovaní k zimnej sezóne. Mnoho nových atrakcií a komplexná ponuka pre letnú dovolenku vytvára dostatok pracovných príležitostí. Máme minimálnu nezamestnanosť, mladí ľudia ostávajú pracovať v okolí svojho bydliska," vysvetľuje Ulrike Burgstallerová, ktorá sa v Hermagore narodila a pracuje tam v turistickom centre.
Ubytovanie sme si našli v historickom hosťovskom dome Kaiser von Österreich, kde bývali aj cisár František Jozef a cisárovná Sisi. Cena za jednu noc s raňajkami bola v závislosti od izby od 28 do 34 eur. Aj ceny inde boli podobné, lacnejšie vás ubytujú na súkromí. Veľké a moderné hotely by ste hľadali márne. Architektonicky by nezapadli, a tak sa ani nestavajú.
Čo má Korutánsko spoločné s Fínskom?
V celom Korutánsku je 1270 jazier, takže sa dá považovať za akýsi európsky ekvivalent Fínska. Kúpať sa dá v dvoch stovkách z nich, mnohé majú vodu takú kvalitnú, že sa dá piť. Niektoré sa v lete zohrievajú až na 28 stupňov. Pri Hermagore sme vyskúšali jazero Presseggersee, pri ktorom je postavený vôbec prvý korutánsky Park zážitkov. Za 15 eur na deň ponúka športoviská, upravované pláže a hlavne 52 atrakcií pre deti. Pravda je taká, že na niektorých z nich sme sa dokonale "vybláznili" aj my. Pár kilometrov ďalej leží zasa najvyššie položené jazero Weissensee (930 m n. m), ktorého voda v lete dosahuje teplotu 24 stupňov. V zime sa zasa mení na najväčšiu trvalo zamŕzajúcu plochu v Európe a obľúbené miesto korčuliarov.
Na bicykli
* Celé Korutánsko je pre cykloturistov príjemným miestom. Ponúka sieť 1000 km trás, špeciálne hotely pre cyklistov a po trase mnoho možností najesť sa. Najobľúbenejšou je Drávska cyklotrasa, ktorá vedie údolím rieky Dráva z Južného Tirolska až do Slovinska (280 km). My sme na ňu ešte výkonnostne nedorástli, a tak sme si vybrali 30 km dlhú cyklotrasu z Kötschach/Mauthen do Hermagoru. Požičanie bicykla na jeden deň stálo 13 eur, lístok na vlak na miesto štartu bol v cene a dostali sme ho priamo v požičovni. Je to bežný spôsob spolupráce železníc a požičovní. Ak potrebujete, dostanete aj tipy a nápady na iné cyklotrasy, prípadne sprievodcu.
* Ak chcete na dovolenke v Rakúsku používať vlastný bicykel, môžete využiť vlak na jeho dovoz na miesto alebo na jeho prevážanie ku štartu vašej cyklotúry. Lístok pre bicykel stojí na jeden deň 2,90 eura, na týždeň 7,90 eura a na mesiac 22,50 eura. Cestovať s ním môžete vo vlakoch druhej triedy. Odvezú vám ho v nákladnom vozni. Ak si potrebujete vlakom bicykel iba niekam poslať, v rámci celého Rakúska zaplatíte 21,40 eura.
* Na stránke rakúskych železníc www.oebb.at si však môžete nájsť informácie o tom, ako túto cenu stlačiť o pár eur dolu. Napríklad s kartou výhod. Lístok sa dá rezervovať aj priamo cez internetovú stránku.
* Na stránke http://dop.slovakrail.sk/zlava_packing_obb.html je viacero cenovo výhodných tipov pre prepravu a výlety na bicykloch po Rakúsku. Táto nová ponuka Železničnej spoločnosti Slovensko platí len od 1. júna.
Adresár
www.naturarena.com - stránka o projekte Naturaréna v Korutánsku, v ktorom spolupracuje 14 dedín a mestečiek pre podporu letného cestovného ruchu.
www.radtouren.at - stránka o možnostiach cykloturistiky po celom Rakúsku, podľa ktorej si môžete naplánovať cyklotrasu zo Slovenska alebo vybrať niektorú miestnu. Stránka obsahuje aj podrobný zoznam cyklohotelov po trase, kde si môžete zabezpečiť ubytovanie aj cez internet.
www.kaernten.at - stránka o spolkovej krajine Korutánsko, dovolenkové tipy, nápady, ubytovanie, karty výhod